בית המשפט הורה לשחרר את רוצחו של דרק רוט בניגוד לעמדת המדינה

השופט קיבל את עתירתו של משה בן איבגי וניכה כארבע שנים ממאסרו - אותן ריצה בכלא בארגנטינה בגין עבירות שביצע שם. המדינה שוקלת הגשת ערעור

שירלי סיידלר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שירלי סיידלר

בית המשפט המחוזי בבאר שבע קיבל הבוקר (שלישי) את עתירתו של משה בן איבגי, רוצחו של נהג המונית דרק רוט, וניכה כארבע שנים ממאסרו. זהו משך הזמן בו שהה בן איבגי במאסר בכלא בארגנטינה בגין עבירות נוספות שביצע שם, לאחר שנמלט מהארץ במהלך חופשה מהכלא. על פי ההחלטה, בן איבגי צפוי להשתחרר ב-19 באוגוסט, אך המדינה שוקלת להגיש בקשה לערעור ועל כן שחרורו עוכב ב-15 יום.

בן איבגי רצח את נהג המונית רוט יחד עם חברו ארבל אלוני ב-1994 ונידון ל-16 שנות מאסר. במהלך חופשה מהכלא ב-1998 ביצע בן איבגי שוד מזוין במכולת בהרצליה ופצע את המוכרת, ובגין מעשה זה נגזרו עליו חמש שנות מאסר נוספות. במאי 2004, כשיצא לחופשה נוספת מהכלא, נמלט בן איבגי לארגנטינה.

במהלך שנות שהותו בארגנטינה הורשע בן איבגי בביצוע כמה עבירות, בהן סחר בסמים, ונידון פעמיים למעצר בפועל. במקביל למאסרו, שנמשך כארבע שנים, הוחזק בן איבגי במשך 31 יום במעצר במדינה כחלק מהמגעים להסגרתו לישראל.

משה בן איבגי בעת מעצרו בארגנטינה

בעסקת ההסגרה שחתמו ישראל וארגנטינה, נקבע כי בן איבגי יסיים בארץ רק את ריצוי העונש שנגזר עליו בגין השוד המזוין שביצע בהרצליה, ולא את שנות המאסר שנגזרו עליו בגין הרצח של דרק רוט. זאת, מאחר שבן איבגי ביצע את הרצח בהיותו בן 14.5, בעוד שגיל האחריות הפלילית בארגנטינה עומד על 16. עם זאת, בן איבגי לא הסתפק בהקלה שניתנה לו, ועתר לבית המשפט בבקשה לנכות ממאסרו את תקופת המאסר שריצה בכלא הארגנטינאי.

בעתירתו ציין בן איבגי פסיקות של בתי המשפט בארגנטינה, בהן נקבע כי יש להתייחס לחלק ניכר מהתקופה בה שהה בכלא במדינה - בגין מאסר או מעצר - כתקופה בת קיזוז ממאסרו בגין עבירות השוד בישראל. בנוסף, טען בן איבגי כי בתקופה שהמתין להסגרתו שהה בתנאי מעצר ולא מאסר, אך למרות זאת נמנעו ממנו הטבות שהיה זכאי לקבל, כשחרור בערבות.

בשירות בתי הסוהר (שב"ס) התנגדו לעתירת בן איבגי, והבהירו כי יש לנכות לעותר אך ורק את הימים שבהם שהה במעצר לצורכי הסגרה, ולא את תקופת המאסר שריצה בארגנטינה בגין עבירות שביצע שם. עם זאת, שופט המחוזי, יואל עדן, קיבל את עתירתו וניכה 1,553 ימים ממאסרו. בהחלטתו כתב השופט כי "מעשיו של העותר קשים, והרקע להשתלשלות נסיבות עתירה זו מביאים לקושי של ממש להקלה עמו. (אך) הסלידה מהמעשה הפלילי, כמו גם הצורך להחמיר עם עושהו ועם זה אשר מנסה להתחמק מהדין, אין די בהם כדי להביא לסטייה מהעקרונות הפרשניים, ומעקרונות היסוד הישימים במשפט הפלילי".

השופט הוסיף כי הוא "מוצא לנכון לקבוע כי יש להחיל בענייננו את הוראות סעיף 11 לחוק העונשין. יש ליישם את פרשנותו המקלה, ולהורות כי כל הימים בהם שהה העותר במעצר לצורכי הסגרה ינוכו מהעונש שעליו לרצות בישראל, גם אם חלק מהימים האלו נמנו לצורכי מאסר שהוטל על העותר בארגנטינה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ