בלי דין: יותר עורכי דין חוצים את הקווים

מעצר עורך הדין רונאל פישר הפנה זרקור לריבוי המקרים בהם עורכי דין חוצים את הקווים ולתחום האפור של המותר והאסור בהתנהגות הפרקליט

רויטל חובל
רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רויטל חובל
רויטל חובל

בכותרת "העמדה לדין פלילי של עורכי דין במסגרת מילוי תפקידם", היה אמור להרצות אתמול לא אחר מעו"ד רונאל פישר. על פי התכנון, הסוגיה החמה ביום העיון של הפורום הפלילי של לשכת עורכי הדין אמורה היתה להיות החקירה החדשה נגד אהוד אולמרט, שהפכה את סנגורו בפרשת טלנסקי, נבות תל צור, לחשוד בשיבוש הליכי משפט והדחת עדה והכניסה לחדר החקירות את סנגורו בתיק הולילנד רועי בלכר וסנגורה של שולה זקן בפרשת ראשונטורס, עו"ד מיכה פטמן, שאת שכר הטרחה שלו שילם ראש הממשלה לשעבר. אלא שהתוכניות השתבשו כשהתברר כי כוכב האירוע, עו"ד רונאל פישר, יאלץ להיעדר ממנו. הם לבטח לא יכלו לנחש את הסיבה לכך - היותו במעצר.

מכנה משותף אחד ברור מקשר בין פישר, החשוד בעבירות של תיווך לשוחד מלקוחותיו לשוטרים ושיבוש הליכי משפט, ותל צור הנחשד בכך שפעל לטובת אולמרט וניסה להניא את שולה זקן מלחתום על הסדר טיעון - תוך הבטחה בשם אולמרט שיסדר לה תמיכה כלכלית נדיבה במיוחד. שניהם, הטוענים כי כל שעשו נחשב לגיטימי, ייצגו את צמרת השלטון בישראל.

מלבד אולמרט מייצג תל צור את בנימין בן אליעזר, צבי בר, ג'קי בן זקן ודני דנקנר ובעבר ייצג את דודי אפל ואריה דרעי. פישר ייצג את שר הרווחה מאיר כהן יחד עם אלי זהר - כשהתלונן על קנוניה הנרקמת נגדו - קציני משטרה בכירים כמו ברונו שטיין ואפרים ברכה, חבר הכנסת מיקי רוזנטל ואיש העסקים ארקדי גאידמק. ההבדל הניכר ביניהם הוא שבעוד תל צור נחשב למשפטן מעולה וג'נטלמן שכולם הופתעו מהמיוחס לו, פישר נחשב למשפטן בינוני, שידיעות על שיטות העבודה הבעייתיות שלו פורסמו עוד כששימש עיתונאי. במערכת המשפט עושים הבחנה נוספת, וחשובה לא פחות, בין המקרים: בעוד שמעשיו של פישר מהווים חציית קו אדום, החשדות כלפי תל צור הם יותר בתחום האפור. לגוונים הלא ברורים של המותר והאסור לפרקליט, מצטרפים גם פטמן ובלכר, אף שלא נחקרו באזהרה ואינם חשודים.

פטמן, שייצג את זקן בפרשות טלנסקי וראשונטורס, הבין בשלב מסוים ששירותיו ממומנים, לפחות בחלקם, על ידי אולמרט. הוא לא חשב שקיים ניגוד עניינים נפיץ, מאחר שזקן הצהירה באוזניו מהרגע הראשון כי תעשה כל שביכולתה להגן על אולמרט. למעשה הוא הבין שבמשפט הוא גם כך ישרת את האינטרסים של השניים. אלא שמימונו בידי אנשי אולמרט גרם לעו"ד פטמן גם לרגעים מביכים. כך, כשעו"ד בלכר הזכיר באוזניו את הכספים שקיבל בעזרת אולמרט מפנמה, הסאבטקסט היה ברור: זכור אצל מי אתה עובד.

לפני שבועיים פרסם גידי וייץ ב"הארץ", שפטמן ביקש לפגוש את זקן בבוקר עדותה בבית המשפט עם דף מסרים מפרקליטי אולמרט באשר לגרסתה על ייעודם של 60 אלף שקל שקיבלה מעד המדינה שמואל דכנר ושלפי עדותה הקודמת הועברו למקורבו של אולמרט, עו"ד אורי מסר. עוד נחשף שזקן שינתה את תשובתה לכתב האישום בתיק ראשונטורס לפי דרישתם של פרקליטי אולמרט.

אחרי שחתמה על הסכם עם הפרקליטות, זקן גם סיפרה בבית המשפט ששיקרה לבקשתו של בלכר. לדברי משפטנים, מימון עורך הדין של זקן על ידי מקורבים לאולמרט עלול ליצור מצב של ניגוד עניינים מבחינת חובת הנאמנות שלו. "סוגיית המימון לא נאסרה בכללי האתיקה, בתנאי שזה לא יוצר ניגוד עניינים והנאמנות שלו היא רק ללקוח", מבהירה ד"ר לימור זר גוטמן - מנהלת המרכז לאתיקה של עורכי דין במכללה למינהל. אלא שבמקרה של זקן, העובדה שהיא שמרה על זכות השתיקה בחקירותיה ובבית המשפט היתה בניגוד לאינטרס שלה, ועלתה לה בהרשעה בקבלת דבר במרמה בפרשת ראשונטורס. "אסור היה לו (לתל־צור, ר"ח) להסכים לפגוש את זקן, גם אם היא ביקשה להתייעץ, כי בעצם יש לו חובת נאמנות לאחר". משפטנית בכירה אחרת מציינת ש"התוצאה היא שרק ניתוק של שולה זקן ממועדון הסנגורים של אולמרט, על ידי שכירת עפר ברטל ודב גלעד כהן על ידי הסנגוריה הציבורית, הביא לשפיכת אור על הפרשה".

הפרק האחרון בעלילת תיק הולילנד חשף את אחורי הקלעים של ההליך המשפטי ואת חלקם של עורכי הדין בהליך בירור האמת. לא עוד עבודת ליטיגציה קלאסית, אלא גם תיאום עדויות בין נאשמים. סנגורים רבים סיפרו ל"הארץ" כי תיאום שכזה הוא דבר שבשגרה בהליך שבו ריבוי נאשמים. כך למשל, בתיק צבי בר נמנע אחד המעורבים לחתום על הסדר טיעון, כדי "לא להרוס" לאחרים.

יו"ר הפורום הפלילי בלשכת עורכי הדין, אבי חימי, מגדיר את ריבוי המקרים שבהם נחקרו עורכי דין על דברים שעשו תוך כדי מילוי תפקידם כתופעה. לדבריו צריך להסדיר את הגבול הדק בין ייעוץ משפטי לעבירה פלילית: "ראוי שלשכת עורכי הדין, המחוקק והפרקליטות ינסחו אמנה שבה מובהרים הכללים באופן ברור וצלול. מחד כדי לאפשר לעורכי הדין לעשות את עבודתם החשובה ומאידך כדי לאפשר לרשויות אכיפת החוק לפעול מבלי שיהיו תקלות בעבודתן".

עו"ד רונאל פישר. חשוד בתיווך לשוחד ושיבוש הליכי משפטצילום: תומר אפלבאום

תיאום בין נאשמים, ומימון הגנתם על ידי בעל אינטרס היא תופעה המוכרת בעיקר בתיקים של ארגוני פשע כפי שניתן לראות לא אחת בסדרות טלוויזיה דוגמת "הסמויה" ו"שובר שורות". אלא שבארץ נחשפו גם פרשיות בעלות אופי שונה: עורכי דין שנתנו שירותים משפטיים למשפחות פשע והפכו בהמשך לשותפים פעילים באותם הארגונים. אחד מהם הוא ברק בופמן. מי שהיה בעל מועדונים בתל אביב ועורך דין צעיר ומבטיח, בעל רשת קשרים ענפה, חבר בהמשך לאסי אבוטבול ושימש בכיר בארגונו. במקרה אחר, הצליחה ב–2005 הפרקליטות לגייס את מי ששימש כעורך הדין של ארגון הפשע של משפחת מוסלי, והיה שותף מלא לעסקיה, לעד מדינה.

לרשימה של עורכי הדין החשודים כי בחסות הייעוץ המשפטי שנתנו ניצלו את מעמדם עבור טובות הנאה להעשרתם, אפשר להוסיף את עו"ד רועי בר, שהיה יועץ חיצוני לוועדות התכנון של עיריות רחובות וראשון לציון, ונעצר בפברואר האחרון בחשד שלקח שוחד מקבלנים בתמורה לקידום עניינם וכן בהפרת אמונים. בדצמבר האחרון נודע שגם עו"ד אבי לביא, שייצג בעבר את משה קצב ואת הרב אברהם אלבז, מבכירי רבני ש"ס, נמלט מהארץ לאחר שנחשד שהלבין 20 מיליון דולר במסגרת פרשיית זיוף של יצירות אמנות.

ביום שלישי השבוע נכנס עו"ד יובל אלבשן ללמד עוד שיעור של תורת המשפט ואתיקה, אותו הוא מעביר לתלמידי תואר שני במשפטים במרכז האקדמי קרית אונו. "דיברתי איתם על פרשת פישר ולתומי טענתי שזה יפגע בו", מספר אלבשן. "התלמידים, חלקם עורכי דין, אמרו לי שההיפך הוא הנכון, שזה יביא לו יותר לקוחות כי הלקוחות ידעו שהוא מוכן לעשות בשבילם הכל. הגישה הזאת שעורך הדין הפלילי הוא מתאבד שמוכן לעשות בשביל הלקוחות שלו הכל היא גישה חדשה. עורכי דין בעבר לא עשו את זה. עורכי דין בעבר הבינו שיש להם גם כבוד למקצוע".

אלבשן מציין שאחת הדוגמאות שסימנו את השינוי שחל אצל עורכי דין היא בייצוג שנתן יורם שפטל לג'ון דמניוק. "לפני זה היו קווים אדומים אידיאולוגיים לעורך דין ישראלי ויהודי באשר למה מותר לעשות - כמו חקירה נגדית לניצולי שואה", אומר אלבשן שמסביר כי שפטל בנה את הקריירה שלו מהמשפט הזה. "אפשר היה לשער שלא רק בגלל מי שהוא ייצג, אלא איך שהוא ייצג, הוא יהיה גמור מבחינה ציבורית. קרה ההיפך". אלא ששפטל לא נותר זמן רב לבד. עו"ד רם כספי, שתל צור הוא שותף בכיר במשרדו, הורשע בתחילת שנות ה-90 בהטרדת עד בנסיבות מחמירות ונגזרו עליו שמונה חודשי עבודות שירות, ב"פרשת הפגישה הלילית". כספי היה עורך דינו של ח"כ שלמה עמר, שנחשד במתן שוחד לעובד אגד, חיים אזולאי, תמורת השתמטות משירות מילואים בלבנון. לאחר שהמשטרה הצבאית החוקרת החלה בחקירת הפרשה, קיים כספי פגישה רבת משתתפים במשרדו של עו"ד יגאל ארנון שבה ניסה להניא את אזולאי מעדותו נגד עמר.

"כל עורכי הדין שעושים פה שקשוקות, שמהלכים כל הזמן על התחום האפור, מבחינת הלקוחות שלהם הם יעשו כמעט כל מה שהם יכולים, בלי קשר למחיר החברתי, או למחיר המשפטי", מסביר אלבשן. "הם לא לוקחים אחריות על כלום. זה נכון שהם מייצגים צד אחד והם חייבים לו חובת נאמנות אבל מפה ועד 'אני אעשה בשבילו הכל', זאת קפיצת מדרגה שבעבר לא היתה".

את הקריירה המשפטית שלו עשה אלבשן בייצוג חלשים. באחד המקרים שבהם ייצג דיירת בהליך פינוי בינוי, ניגשו אליו והזהירו אותו שלא כדאי לו להתעסק עם הצד השני. "הרגשתי כמו ילד בבית ספר שאומרים לו לא להתעסק עם הבריון", מספר אלבשן.

בקרוב אמור אלבשן לפרסם מאמר בכתב עת בינלאומי על התופעה שמכונה Bully lawyering - עורכי דין בריונים. לדבריו, "התופעה הזאת מתבססת על זה על זה שאת תזכרי אותי ולא תרצי להתעסק איתי. עורך דין שמהלך אימים ויש לו קשרים בבית המשפט, זו התרבות השולטת שאותה גם מאמצים עורכי דין חדשים".

אלבשן אומר שגם "הרבה מאוד עורכי דין שמכונים בכירים", כאלה ש"מרוויחים הרבה ומחוברים טוב" מאמצים את דפוסי הפעולה האלה: "השופט נזהר מהם, הצד השני נזהר מהם, אבל עם כל הכבוד, זה לא עבודה של עורך דין, זאת עבודה של מאפיונר".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ