המשטרה לא תפתח בחקירה של התבטאויות זועבי בזכות רוצחי הנערים

בדיון בוועדת הפנים אמר המשנה ליועץ המשפטי לממשלה כי יש קושי לראות בדבריה הסתה לחטיפה. המשטרה: נבדקות רק עשרות התבטאויות פוגעניות ברשת

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יהונתן ליס
יהונתן ליס

המשטרה לא תפתח בחקירה נגד ח"כ חנין זועבי (בל"ד), בעקבות התבטאויותיה בזכות הרוצחים וחמאס על רקע חטיפת שלושת הנערים; כך הודיע הבוקר המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, עורך הדין רז נזרי, בדיון בוועדת הפנים של הכנסת. לדברי נזרי, "התבטאויותיה של זועבי נבדקו על ידינו בצורה מדוקדקת. מהבדיקה עלה שמצד אחד זועבי אמרה שהיא לא רואה בחוטפים ארגון טרור, אבל מצד שני היא הביעה הסתייגות מהחטיפה. זה יוצר קושי לראות בדברים הסתה לחטיפה".

נזרי הודיע על ההחלטה לאחר שהיועץ המשפטי לממשלה אישר למשטרה רק שלשום לפתוח בחקירה פלילית אחרת נגד זועבי, בעקבות השתלחותה בשוטרים ערבים בבית המשפט בנצרת. בימים אלה בוחן היועץ המשפטי תלונות נוספות נגד זועבי בעקבות מאמר שפרסמה באחרונה, אלא שטרם הוחלט אם לפתוח בחקירה פלילית נגדה בנושא.

נזרי וראש אגף החקירות במשטרה, ניצב מני יצחקי, התייצבו הבוקר לדיון בוועדה שעסק בהסתה של חברי כנסת ואזרחים על רקע הלחימה בדרום. השניים התמודדו עם ביקורת, מימין ומשמאל, על אזלת ידן של המשטרה והפרקליטות בהתמודדות עם גילויי ההסתה. חברי הכנסת הערבים, שעמדו בעצמם במוקד העימות בזכות התבטאויות שנויות במחלוקת על רקע הלחימה בעזה, לא התייצבו לדיון. יו"ר הוועדה, ח"כ מירי רגב (הליכוד), מתחה ביקורת על הדבר: "זועבי לא כאן כי היא משתתפת במשט החדש לעזה. הבאתי לה מצופים כדי לעזור לה להגיע". אחר כך הביעה רגב תקווה שבית המשפט יטיל על זועבי עונש מאסר. לדבריה, "בתור הוועדה האחראית על השב"ס, נשמח לבקר אותה בכמה מתקנים שהיא תשהה בהם".

ח"כ זועבי בהפגנה בחיפה, בסוף השבוע שעברצילום: רמי שלוש

ניצב יצחקי אמר בדיון כי צוות הסייבר של המשטרה פועל לאיתור אדם החשוד בקריאות ברשת לרצוח את מפקד חטיבת גולני, אלוף משנה רסאן עליאן. יצחקי הודה בדיון כי המשטרה פתחה בבדיקת עשרות התבטאויות פוגעניות "ברשת האינטרנט מאז החל המבצע בשל הקשיים הטכנולוגיים הכרוכים בפנייה לחברות הפועלות במדינות זרות״. יצחקי הכחיש דיווחים לפיהם זועבי סרבה להתייצב לחקירתה במשטרה אתמול ואמר, ״נקבע עם ח"כ זועבי מועד לחקירה שמתאים לנו״.

ח״כ תמר זנדברג (מרצ) פנתה ליצחקי: "דובר פה הרבה על התבטאויות של ח"כים ערבים ושל הציבור הערבי אבל השאלה שלי אם נפתחה חקירה נגד שר החוץ אביגדור ליברמן וחברת הכנסת איילת שקד לא נעתנה. כזכור ליברמן קרא להחרים בתי עסק של ערבים, ואיילת שקד פרסמה בפייסבוק טור שמסית נגד עם שלם וקורא בין השאר לרצח נשים. אני מצפה מהיועץ המשפטי לממשלה שיטפל בנושא הזה במלוא הרצינות וכן אני מצפה להכאה על חטא מצד המנהיגים וחברי הכנסת שלקחו חלק בהסתה הזאת". ח״כ דב חנין (חד"ש) מתח ביקורת על התנהלות המשטרה בהפגנות השמאל בשבוע החולף. לדבריו, ״אני נתקל בקריאות לאלימות שעוברות את הקווים האדומים ומתורגמות לאלימות בשטח. הדבר הזה מחייב התייחסות יותר נמרצת שלכם פרקליטות המדינה ונציגי המשטרה״, לדבריו, ״כשההפגנה בתל אביב התפזרה המשטרה לא אבטחה כראוי את כל נקודות הפיזור. כמה מפגינים הותקפו באלות. חלקם אף נפגעו. כשבתל אביב מגיעים אנשים שבחרו להתלבש בחולצות ניאו נאצים של ארגונים באירופה הם לא רק מתלבשים כך, אלא מתנהגים כנאו נאצים. לא רק מדברים, אלא גם מרביצים״.

גבריאל נדאף, העומד בראש פורום לגיוס נוצרים לצה״ל סיפר בדיון שהפרקליטות לא עדכנה אותו עד כה כיצד טיפלה בשורה של תלונות שהגיש על התנכלות לו ולצעירים שהתגייסו לצה"ל בחסות הארגון שלו. לפני ימים אחדים הגיש תלונה נגד אדם שקרא לרצוח את מח"ט גולני, רסאן עליאן, על רקע מעורבותו בלחימה בעזה. במקרה אחר, צעירה ערביה הוכתה כשהלכה ברחובות נצרת. ״אין שום תשובה או התייחסות מצד הפרקליטות לתיקים שנפתחו בעקבות תלונות שלנו על הסתה כלפי נוצרים שהתגייסו לצה"ל כמו גם כלפי חברי הארגון שלנו״, סיפר נדאף.

שרה זועבי, אמו של הנער מוחמד, קרוב משפחתה של ח"כ זועבי, שהתבטא בפייסבוק נגד חוטפי הנערים, סיפרה בדיון שבנה ברח למקום מסתור בחו״ל בעקבות איומים על חייו. לדבריה, ״הבן שלי העיז לפרסם את הרגשות שלו כלפי היהודים שנחטפו. בתור אמא אני גאה בו. קיבלנו הרבה איומים. עיתונאי אחד כתב שצריך לחטוף את הבן שלי ולאנוס אותו. עם כל הכבוד, אני לא מתרשמת ממשטרת ישראל. אני מאוכזבת. מחכים שיקרה משהו ורק אז מתערבים״.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ