המרוץ לבית המשפט העליון יוצא לדרך: השרה לבני מקדמת את מני מזוז

הוועדה לבחירת שופטים צפויה למנות באוקטובר שני שופטים חדשים, במקום הנשיא גרוניס והשופטת ארבל. לבני מעוניינת למנות לפחות אשה אחת לתפקיד

רויטל חובל
רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רויטל חובל
רויטל חובל

לקראת התכנסות הוועדה לבחירת שופטים למינוי שני שופטים לבית המשפט העליון, נחשפים שמותיהם של בעלי הסיכויים הגבוהים ביותר להתמנות לתפקיד. השופטים החדשים יתמנו במקום עדנה ארבל, שפרשה ביוני האחרון, ונשיא בית המשפט העליון, אשר גרוניס, שפרישתו צפויה בינואר הקרוב. עם פרישתו, תתמנה מרים נאור לנשיאה ה–12 של בית המשפט העליון.

שרת המשפטים, ציפי לבני, פגשה בשבועות האחרונים כמה מועמדים. ל"הארץ" נודע כי היא תומכת במועמדות היועץ המשפטי לממשלה לשעבר, מני מזוז, עמו היא גם נפגשה. לצד זאת, לבני מעוניינת למנות לתפקיד לפחות אשה אחת.

בזמן כהונתו כיועץ המשפטי לממשלה, נחשב מזוז לאימת הפוליטיקאים בשל הקו התקיף שהוביל במלחמה בשחיתות השלטונית. לכן, על אף שהוא זוכה לתמיכה של כמה מחברי הוועדה, בהם לבני וחברי הכנסת מהאופוזיציה, ההערכות הן שמינויו יעורר התנגדות מצד פוליטיקאים. מלבד לבני, חברים בוועדה שלושה שופטי בית המשפט העליון: הנשיא גרוניס, אסתר חיות ומרים נאור. כמו כן, חברים בה שר הפנים גדעון סער, שני חברי כנסת מהאופוזיציה - יצחק כהן (ש"ס) ויצחק הרצוג (העבודה), ושני נציגים של לשכת עורכי הדין - רחל בן־ארי וחאלד זועבי.

שרת המשפטים שוקלת את קידומן של השופטות ענת ברון, מיכל אגמון־גונן ודבורה ברלינר מבית המשפט המחוזי בתל אביב, יעל וילנר מבית המשפט המחוזי בחיפה ורויטל יפה כ"ץ מבית המשפט המחוזי בבאר שבע. ברלינר, המכהנת כיום כנשיאת בית המשפט המחוזי בתל אביב, שימשה בעבר שופטת בפועל בבית המשפט העליון, וחפצה בתפקיד. עם זאת, המינוי לא הפך למינוי קבע. לבני פגשה בעת האחרונה את יפה כ"ץ ואת אגמון־גונן, ובכוונתה לפגוש בהמשך גם את שאר המועמדות.

לפי הערכות, שלושת שופטי בית המשפט העליון החברים בוועדה יתנגדו למינויה של אגמון־גונן, שנחשבת שופטת עצמאית ונון־קונפורמיסטית, ויעדיפו לקדם את וילנר או ברון. ברון היא חברתה הטובה של השופטת חיות, החברה בוועדה. לפי הערכות, וילנר נחשבת לבעלת הסיכויים הגבוהים ביותר להיבחר. למרות זאת, יש לציין כי לבני מחפשת עדיין מועמדות נוספות.

מבין שני הכיסאות צפוי להיבחר גם שופט, אולם רשימת השמות בצד זה מצומצמת יותר. נשיא בית המשפט המחוזי בירושלים, דוד חשין - ששפט בעבר בבית המשפט העליון במינוי בפועל - מעוניין בתפקיד, אולם ההערכות הן שסיכוייו להיבחר נמוכים. גם שופט בית המשפט המחוזי בתל אביב, גלעד נויטל, רואה עצמו מועמד לתפקיד.

בעל הסיכויים הגבוהים ביותר מבין השופטים הגברים הוא היועץ המשפטי לממשלה לשעבר מזוז. כחלק מהקו התקיף שקידם במלחמה בשחיתות השלטונית, הוא החליט להעמיד לדין, בין היתר, את ראש הממשלה לשעבר, אהוד אולמרט, נשיא המדינה לשעבר, משה קצב, שר המשפטים לשעבר, חיים רמון, שר האוצר לשעבר, אברהם הירשזון, ושר העבודה והרווחה לשעבר, שלמה בניזרי. לצד זאת, הוא החליט לסגור את תיק האי היווני נגד ראש הממשלה לשעבר, אריאל שרון.

לבני וגרוניס נפגשו אתמול בניסיון להגיע להסכמה על רשימת המועמדים לתפקיד, לקראת הישיבה הראשונה של הוועדה שתיערך ב–10 באוקטובר. בשלב זה השניים תומכים ברשימה שהתגבשה, אולם ממשיכים לתור אחר שמות נוספים של משפטנים בעלי שיעור קומה. לבני וגרוניס ינסו לקדם גם מועמדות של שופט ממוצא מזרחי, אולם זה לא יהיה שיקול מרכזי בבחירה.

השניים יפעלו בהמשך כדי להשיג את הרוב הדרוש בוועדה למינוי השופטים שיבקשו לקדמם. לפי התיקון לחוק שיזם גדעון סער והתקבל ב–2008, למינוי שופט בבית המשפט העליון דרוש רוב של שבעה מתוך תשעת חברי הוועדה. בשלב זה מסתמן שהוועדה תבחר בשופטת ובשופט.

אחד מהשופטים שייבחרו יידרש להיות בעל מומחיות בתחום המשפט הפלילי, שחסרה בהרכב הנוכחי של שופטי בית המשפט העליון. מבין המועמדים המובילים לתפקיד, ברלינר ויפה כ"ץ מומחיות בתחום הפלילי. ברון עוסקת בתחום האזרחי, וילנר בתחום המינהלי, וכך גם אגמון־גונן - בנוסף לתחום הכלכלי. עיקר המומחיות של מזוז היא במשפט המינהלי, אולם כיועץ המשפטי לממשלה הפך גם מומחה לפלילים. חשין הוא מומחה בתחום האזרחי־מינהלי ונויטל מתמחה בתחום הפלילי.

וילנר דחתה ב–2012 עתירה שהגישו תושבי חריש נגד התוכנית להפוך את העיר לחרדית. ב–2010 קיבלה עתירה שהוגשה בשם ילדה בת ארבע הסובלת ממום מוחי וממום בלב, וחייבה את משרד החינוך לאפשר לילדים מוגבלים ללמוד בבית.

ברון, הדנה בעיקר בתיקים אזרחיים ובתביעות ייצוגיות, דנה בימים אלה בתביעה שהגישה ענת קם נגד עיתון "הארץ". ב–2009 מתחה ביקורת על הבנקים בכנס שהתקיים על רקע המשבר הכלכלי. "הרושם שנוצר הוא שהבנקים בפאניקה עקב המשבר הכלכלי. הבנקים סגרו את הברז ונתלים במצב כצידוק לכך. דווקא במשבר, הנזק שנגרם ללקוחות הוא רב יותר מאשר בזמנים רגילים".

השופטת יפה כ"ץ נחשבת מומחית לפלילים, ועומדת כיום בראש הרכב הדן בתיקים הנוגעים לפשעים חמורים. הרכב בראשותה הרשיע במארס האחרון את עדן אוחיון, תושב באר שבע, ברצח גדי ויכמן ב–2012, וגזר עליו מאסר עולם. בנוסף, השופטים גזרו על אוחיון לפצות את משפחת הנרצח ב–200 אלף שקל.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ