רויטל חובל
רויטל חובל

שופט בית המשפט המחוזי בתל אביב צבי גורפינקל הורה שלא לשחרר ממעצר פליט שהואשם בגניבת אופניים, כיוון שלא ניתן לסמוך עליו שיתייצב לדיונים בשל היותו פליט. החלטת גורפינקל ניתנה במסגרת דיון בערר על החלטת בית משפט השלום שהורה לשחרר את הפליט, אביאל היילה שמו, בכפוף להפקדת ערבות. בית משפט השלום הורה לשחררו כבר מיום מעצרו הראשון, אולם הוא לא הצליח להשיג את סכום הערבות המבוקש (אלף שקלים). לאחר שהסכום הופחת בחצי וגם אותו לא הצליח להשיג, הורתה שופטת בית משפט השלום בתל אביב יעל הניג לשחררו בכפוף לחתימה על התחייבות עצמית כי יגיע להמשך הדיונים בעניינו, וקבעה כי "המשך מעצרו לא יהיה מידתי". היא הוסיפה שעליו להפקיד ערבויות בהמשך.

יחידת התביעות של המשטרה ערערה על החלטה זו לבית המשפט המחוזי. השופט צבי גורפינקל קיבל את הערר וכתב בהחלטתו: "השאלה אם יש לשחרר את המשיב לאלתר ולאפשר לו להביא את הערב ואת הפקדון במזומן מחר. התשובה לשאלה זו שלילית. לא ניתן לסמוך על המשיב שהוא פליט בישראל, שיתייצב מרצונו להמשך ההליכים ועל כן הארכה שניתנה להפקדת הערבות מבוטלת".

היילה, פליט מאריתריאה השוהה בארץ באופן מוסדר על פי רישיון שהייה זמני, מוחזק במעצר כבר שבוע. הוא נעצר ביום רביעי שעבר לאחר שמהגר אחר התלונן שהיילה גנב אופניים השייכים לו והעיד כי ראה את הגניבה ממרפסת ביתו. ניידת שעברה במקום סייעה לו לרדוף אחרי היילה והוא נתפס. היילה מכחיש את המיוחס לו וטוען כי קנה את האופניים. למחרת הוגש נגדו כתב אישום בגין גניבה. עם הגשת כתב האישום ביקשה המשטרה להאריך את מעצרו עד תום ההליכים. "מדובר במשיב שהינו נתין זר", נכתב, "ואי לכך קם החשש כי לא יתייצב להמשך ההליכים המשפטיים נגדו".

השופט צבי גורפינקלצילום: תומר אפלבאום

עורכי הדין ליאור גולן ואביטל אמסלם מהסניגוריה הציבורית הגישו אתמול (חמישי) בקשת ערר עקרונית לבית המשפט העליון. "האם רק מעצם שייכותו של נאשם מסוים לקבוצה חברתית מסוימת, ובאופן ספציפי מעצם היותו פליט, יכול להתגבש היסוד הסביר לחשש שהנאשם יתחמק מהליכי השפיטה בעניינו", שואלים הסנגורים. לטענתם, "קביעה כזו מפלה אותו לרעה ביחס לנאשמים אחרים, רק משום היותו חבר בקבוצה חברתית מסוימת וזכותו החוקתית של המבקש לחירות גוברת על האינטרס הציבורי לאיין את החשש מפני התחמקותו מן המשפט, ככל שקיים חשש כזה".

הסנגורים הדגישו כי היילה חי בארץ כבר כארבע שנים, מחזיק בכתובת מגורים קבועה, ואין לו עבר פלילי. "האפשרות שהוא יעתיק את מרכז חייו למדינה אחרת אינה נראית סבירה, בלשון המעטה, ובוודאי שהיא לא גבוהה יותר מכל נאשם רגיל אחר", כתבו.

במאי 2013 מתחו שופטי בית המשפט העליון ביקורת על פסק דין של גורפינקל שהשית עונש מאסר כבד על מהגרים שהורשעו במעשי שוד ואלימות. גורפינקל קבע כי התופעה של מעשי שוד ואלימות בקרב מהגרי העבודה הפכה ל"מכת מדינה" ועל כן יש להחמיר את הענישה בגינם. שופט בית המשפט העליון יורם דנציגר קבע בפסק הדין שהקל בעונשם של המגרים כי גם אם בית המשפט המחוזי היה רשאי להתחשב בהתגברות ממדיה של התופעה, הוא אינו רשאי להתחשב בהשתייכותו של הנאשם לקבוצה זו או אחרת באוכלוסייה בגזירת העונש.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ