היועמ"ש הורה לבדוק מידע על עבירות מס ומין שביצע לכאורה נשיא המחוזי בנצרת

התלונה נגד השופט יצחק כהן נוגעת לאירועים מלפני 25 שנה ומבוססת על טענת אדם אחד. דוברות בתי המשפט: המידע הגיע מקרוב משפחה הלוקה בנפשו

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

היועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין הורה למשטרה לבדוק מידע ראשוני שהגיע לידיו בנוגע לעבירות מס ומין שביצע לכאורה נשיא בית המשפט המחוזי בנצרת, יצחק כהן, המועמד לכהונה בבית המשפט העליון. במשטרה אמרו כי התלונה שהוגשה אתמול (חמישי) מתייחסת לאירועים שהתרחשו לכאורה לפני 25 שנה, שחלה עליהם התיישנות, וכן שהיא מבוססת על טענתו של אדם אחד בלבד.

העיתונאי יואב יצחק הוא שהעביר את המידע לווינשטיין וכן לפרקליט המדינה שי ניצן, שהורו לערוך בנידון בדיקה ראשונית. על פי החוק, חקירת חשדות נגד שופט מכהן מצריכה את אישור היועץ המשפטי לממשלה.

ככל הידוע, המידע הראשוני שהועבר בשלב זה אינו נתמך בחומרים כגון הקלטות ומסמכים, אלא כולל פרטים כתובים בלבד שבצדם שמות עדים שיכולים לכאורה למסור פרטים בפרשה. בשל כך הורה וינשטיין לבדוק את המידע, והאחריות הועברה ליחידת להב 433 במשטרה, שהחלה בבדיקתה כבר אתמול.

כהן, בן 61, מכהן כשופט זה 24 שנה לאחר ששימש עורך דין פרטי. כהונתו בבית המשפט המחוזי בנצרת החלה ב-1998, ובינואר 2013 הוא מונה לנשיא בית המשפט במקום דוד חשין. כהן היה מועמד לבית המשפט העליון גם בסבב המינויים הקודם אך לא נבחר. ללא קשר למידע שנבדק, סיכוייו להיבחר היו נמוכים.

שמו של כהן עלה לכותרות כשעמד בראש ההרכב במשפט הרצח של תאיר ראדה. בפברואר השנה הרשיע הרכב בראשותו את רומן זדורוב ברצח ראדה, לאחר שבית המשפט העליון הורה להחזיר את התיק למחוזי לשמיעת ראיות חדשות. במסגרת הכרעת הדין הוא מתח ביקורת קשה על המומחית מטעם ההגנה, ד"ר מאיה פורמן- רזניק. בעקבות הביקורת, דורש פרקליט המדינה שי ניצן לבטל את מינויה לתפקיד בכיר במכון לרפואה משפטית.

במשטרה לא הגיבו לדברים. דובר משרד המשפטים פרסם הודעת הבהרה שלפיה "בעקבות מידע שהעביר העיתונאי יואב יצחק ללשכת פרקליט המדינה ביום חמישי הוחלט על ידי היועץ המשפטי לממשלה לבצע בדיקה ראשונית של המידע. ראש אגף החקירות והמודיעין הטיל על יחידת להב 433 לבצע בדיקה זו באופן מיידי. הבדיקה החלה כבר ביום חמישי. מממצאי הבדיקה הראשונית עולה כי הטענות מתייחסות לאירועים מלפני שנים רבות ועד כה לא הניבה הבדיקה ממצאים המצדיקים פתיחה בחקירה פלילית. בתחילת השבוע הבא יתקיים דיון בעניין ויתקבלו החלטות ככל הנדרש".

השופט כהן מסר באמצעות דוברות מערכת בתי המשפט כי הוא מכחיש את הדברים. בתגובה נמסר כי "הטענות המיוחסות לנשיא כהן חסרות שחר לחלוטין. מקור המידע שעליו מבוססת הכתבה מוכר לשופט. מדובר באדם קרוב משפחה, בעל רקע נפשי מעורער, אשר בוחר להכפיש את השופט דווקא במועד זה, על רקע מועמדותו לבית המשפט העליון, וזאת תוך העלאת האשמות שקריות, שבינן ובין המציאות אין כל קשר. הקרע בין הנשיא כהן וקרוב המשפחה נוצר לאחר שהאחרון נתפס בגניבה מבית השופט והשופט ניתק עמו קשר. בעקבות כך הנ"ל איים כי 'יתפור תיק לשופט'".

השופט בדימוס יצחק כהן, 2014צילום: אילן אסייג

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ