היועמ"ש החליט לפתוח בחקירה פלילית נגד השופט יצחק כהן

במקביל לחקירת החשדות על עבירות מין של השופט, שהיה מועמד לעליון, שוקלת השרה לבני הקמת ועדה שתבדוק מדוע שופטים ופרקליטים בכירים לא דיווחו על החשדות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, הורה היום (חמישי) לפתוח בחקירה פלילית של השופט יצחק כהן, נשיא בית המשפט המחוזי בנצרת, בחשד לביצוע עבירות מין, ובהן הטרדה מינית ומעשים מגונים. במקביל, שרת המשפטים, ציפי לבני, שוקלת להקים ועדת בדיקה שתבחן את התנהלות הפרקליטות ובתי המשפט בפרשה. זאת בעקבות המידע שהתברר בבדיקה הראשונית, ולפיו שופטים ובכירים בפרקליטות ידעו על מקרה אחד לפחות של חשד להטרדה מינית מצד השופט כנגד פרקליטה.

בעקבות החלטת היועץ המשפטי לממשלה על פתיחת חקירה פלילית הודיעו נשיא בית המשפט העליון אשר גרוניס והשרה לבני על הסרת שמו של כהן מרשימת המועמדים לבית המשפט העליון.

ויינשטיין החליט על פתיחת החקירה בעקבות ההמלצות שקיבל פרקליט המדינה, שי ניצן, וראש אח"מ במשטרה, ניצב מני יצחקי, בדיון שהתקיים היום בנושא. לכך קדמה קבלת מידע חדש על נשים נוספות שעל פי החשדות הוטרדו מינית על ידי כהן, חלק מהמידע על עבירות חדשות לכאורה אף נמסר בידי הנשים עצמן.

השופט יצחק כהןצילום: אילן אסייג

המידע החדש מגיע בנוסף לאירוע שבו סיפרה פרקליטה על הטרדה מינית לכאורה לפני כשנתיים, ולדיווח שפתח את הפרשה, ואירע על פי הנטען בין כהן לבין קרובת משפחתו לפני כ-20 שנה.

במקביל לדיווח על חשדות למקרים נוספים, התברר כי עוד גורמים במערכת המשפטית ידעו על התלונה של הפרקליטה, אך לא העבירו את המידע הלאה ליועמ"ש או לנשיא בית המשפט העליון, אשר גרוניס.

גורמי אכיפת החוק בודקים מידע לפיו סגנו של כהן, השופט תאופיק כתילי, ואף שופטים נוספים, ידעו על האירוע בין הפרקליטה לכהן, אך לא דיווחו על כך. במערכת המשפט מספרים כי היחסים בין כתילי וכהן מתוחים מאוד. בעבר הם התחרו אחד מול השני בהתמודדות לתפקיד נשיא בית המשפט המחוזי, שבסופה נבחר כהן. ‫הסמכות לאשר חקירה של שופט היא בידי וינשטיין, שצפוי לאשר את זימונם של השופטים המעורבים למתן עדות.‬‎

היועמ"ש והמשטרה כבר החלו לבדוק מדוע בכירים בפרקליטות — ובהם פרקליט המדינה לשעבר, משה לדור, ופרקליטת מחוז הצפון, מירית שטרן — קיבלו ממידע על ההטרדה המינית לכאורה, אך לא הורו למשטרה לחקור ולא העבירו את המידע הלאה. שטרן אף העידה במשטרה, וציינה בין היתר כי עדכנה את לדור בטענות הפרקליטה.

מאחר שמדובר בפרשה אחת, לבני מעדיפה לאחד את הבדיקה של הפרקליטות והשופטים תחת גורם אחד. השרה נוטה להטיל את החקירה על נציבת הביקורת על הפרקליטות, השופטת בדימוס הילה גרסטל, שאיתה היא נפגשה היום. עם זאת נבחנת גם האפשרות לפצל את החקירה בין מנגנוני הביקורת על הגופים. כלומר, להטיל את חקירת הפרקליטות על גרסטל ואת חקירת השופטים על נציב תלונות על השופטים, השופט בדימוס אליעזר ריבלין.

"באופן עקרוני אפשר לומר שכל אירוע שבו היה ספק באשר להתנהלותו הראויה והמוסרית של שופט והמערכת לא חקרה ושותקת, ודאי מערכת אכיפת חוק, זה חמור ומזעזע בעיניי", אמרה לבני ל"הארץ". "מערכת המשפט על כל שלוחותיה, צריכה להתנהל באופן יותר תקין, יותר נכון ויותר ערכי מכל מערכת אחרת - רק כך ניתן בה אמון הציבור".

לבני התייחסה גם לאפשרות שנשים יחששו להתלונן או שחלק מהמעשים התיישנו וכן התייחסה ליציאתו לחופשה של כהן ואמרה עוד כי "יש פער עצום בין חזקת החפות המוקנית לכל אדם לבין שופט בבית משפט. אמון הציבור חשוב בעיניי יותר מנטל הראיה הנדרש בפלילים, בוודאי כשמדובר בשופט. מערכת המשפט צריכה להיות מודל להתנהלות מקצועית וראויה. אם יתגלו ליקויים בהתנהלות הם ייבדקו ויטופלו. אם יתברר שהמערכת הגנה על מקורביה, או לא חקרה כראוי - זה ייבדק ויטופל במלא החומרה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ