לבני: שתיקת המערכת המשפטית בפרשת השופט כהן חמורה ומזעזעת

לדברי שרת המשפטים, "נטפל בחומרה אם יתברר שהמערכת הגנה על מקורביה". המידע בעניין התלונה לא הועבר ליועמ"ש ולפרקליט המדינה

רויטל חובל
רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רויטל חובל
רויטל חובל

שרת המשפטים ציפי לבני התייחסה הבוקר (חמישי) לפרשת השופט יצחק כהן ולבדיקת הטענות להטרדות מיניות מצדו והתנהלות הפרקליטות בפרשה. "צריך להמתין בסבלנות לתוצאות בדיקת היועץ המשפטי לממשלה", אמרה לבני ל"הארץ", "אבל באופן עקרוני אפשר לומר שכל אירוע שבו היה ספק באשר להתנהלותו הראויה והמוסרית של שופט והמערכת לא חקרה ושותקת, ודאי מערכת אכיפת חוק, זה חמור ומזעזע בעיניי. מערכת המשפט על כל שלוחותיה, צריכה להתנהל באופן יותר תקין, יותר נכון ויותר ערכי מכל מערכת אחרת - רק כך ניתן בה אמון הציבור".

לבני התייחסה גם לאפשרות שנשים יחששו להתלונן או שחלק מהמעשים התיישנו וכן התייחסה ליציאתו לחופשה של כהן ואמרה עוד כי "יש פער עצום בין חזקת החפות המוקנית לכל אדם לבין שופט בבית משפט. אמון הציבור חשוב בעיניי יותר מנטל הראיה הנדרש בפלילים, בוודאי כשמדובר בשופט. מערכת המשפט צריכה להיות מודל להתנהלות מקצועית וראויה. אם יתגלו ליקויים בהתנהלות הם ייבדקו ויטופלו. אם יתברר שהמערכת הגנה על מקורביה, או לא חקרה כראוי - זה ייבדק ויטופל במלא החומרה".

פרשת השופט יצחק כהן מסתעפת לחקירה רצינית, שמנהלים המשטרה והיועץ המשפטי לממשלה, על טיפול פרקליטות המדינה במידע שמסרה פרקליטה לפני שנתיים. לפי המידע נשיא בית המשפט המחוזי בנצרת, יצחק כהן, המועמד לבית המשפט העליון, לכאורה הטריד מינית את הפרקליטה. מהבדיקה עולה כי המידע הועבר לבכירים בצמרת הפרקליטות ובהם פרקליט המדינה לשעבר, משה לדור, ופרקליטת המחוז, ואולם לא הפך לבדיקה או לחקירת משטרה, ולא הועבר לידיעת היועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין ולנשיא בית המשפט העליון, אשר גרוניס.

שרת המשפטים לבני בכניסה לישיבת הממשלה, לפני כשבועייםצילום: מרק ישראל סלם

לדור טען אתמול שאינו זוכר את פרטי המקרה. בינתיים בודקת המשטרה מידע על הטרדות מיניות של נשים נוספות על ידי השופט כהן. לפי ההערכות, בימים הקרובים תהפוך הבדיקה לחקירה פלילית רשמית.

בכירים במערכת המשפט סיפרו כי לפי המסתמן, התנהלות צמרת הפרקליטות היא חמורה ביותר, שכן מידע על שופט כה בכיר לא טופל - גם אם הפרקליטה, שבינתיים פרשה מהפרקליטות, סירבה להגיש תלונה רשמית במשטרה.

מנגד מסר גורם בפרקליטות כי "הבדיקות שעשו בפרקליטות אז היו לעילא ולעילא. לא ניתן להרחיב, כי אולי יש בעניין הזה חקירת משטרה. לפי הבדיקה הפנימית של המידע שהתקבל אז ונבדק, לא היתה אפשרות אחרת, אלא לא לפתוח בחקירה נגד השופט. בין היתר כי היא (הפרקליטה) סירבה להתלונן אם תיפתח חקירה. לא ניתן היה לבצע שום דבר נוסף מעבר למה שעשתה הפרקליטות - ואין פה התרשלות".

פרקליט המדינה לשעבר משה לדורצילום: אוליבייה פיטוסי

ההתנהלות הבעייתית שמתבררת היא שהמידע לא הועבר מלדור לוינשטיין, שהסמכות לפתוח בחקירה נתונה בידיו, במקרה של חשדות נגד שופט. במקרה של פרשת נתן אשל, ראש הסגל בלשכת ראש הממשלה, שלושה בכירים בלשכת נתניהו - מזכיר הממשלה דאז צבי האוזר, ראש מערך ההסברה יועז הנדל והמזכיר הצבאי יוחנן לוקר -ששמעו על חשדות למעשי הטרדה כלפי עובדת המכונה ר' בלשכה, דיווחו על כך לוינשטיין. זאת, אף שר' סירבה להעיד או להגיש תלונה, והתיק הועבר לחקירת נציבות שירות המדינה. הפרשה הביאה לסיום העסקתו של אשל בשירות המדינה.

בכירים במשטרה העריכו אתמול כי בדיקת התלונה נגד השופט כהן תהפוך לחקירה פלילית בימים הקרובים. מקור משטרתי המעורב בבדיקה סבור שכבר בשלב זה יש בידי המשטרה די חומרים להפוך את הבדיקה לחקירה, שתוכל להתבסס על יותר ממתלוננת אחת.

הבדיקה תהיה זהה לזו שנעשתה לפני כמה חודשים במקרה של חבר הכנסת סילבן שלום, אך בניגוד למקרה של שלום, הפעם נראה שהמשטרה תזכה לשיתוף פעולה מצד הנשים המתלוננות.

השופט יצחק כהןצילום: אילן אסייג

שרת המשפטים לבני שוחחה השבוע עם נשיא העליון גרוניס ואמרה לו שנוכח ההתפתחויות, שלפיהן יש מידע על טענות לביצוע עבירות מין לכאורה שעליהן לא חלה התיישנות, ראוי כי השופט כהן ייצא לחופשה. בתגובה שוחח גרוניס עם כהן. לכהן נרמז כי אם לא ייצא לחופשה מרצון, אם וכאשר בדיקת המשטרה תהפוך לחקירה פלילית בימים הקרובים, הוא יושעה. שלשום הודיעה הנהלת בתי המשפט כי כהן הודיע על הקדמת חופשתו, שתוכננה ממילא בשל חתונת בתו בסוף החודש.

בשלב זה המידע עדיין נבדק, שכן בידי המשטרה אין עדות ממתלוננת שמסרה גרסה, אלא מקורבים שהיא סיפרה להם על כך בזמן אמת. בימים האחרונים הועבר למשטרה ולפרקליטות מידע נוסף שהשופט הטריד מינית יותר מאשה אחת. המשטרה זוכה לשיתוף פעולה מסביבתן של הנשים, וחלקן מסרו גרסה ראשונית לצוות המיוחד שמונה ביחידת להב.

תחילת הפרשה לפני כשבועיים: אז הורה וינשטיין למשטרה לבדוק מידע שהעביר העיתונאי יואב יצחק ובו טענות בנוגע לעבירות מס ומין שביצע לכאורה כהן.

בבדיקה ראשונית נטען אז כי מדובר בטענות לעבירות מין שביצע כהן בקרובת משפחתו, המתייחסות לאירועים מלפני שנים רבות, שחלה עליהן התיישנות. לכן עלה ספק לגבי האפשרות שיגיעו לחקירה פלילית. כהן הכחיש את הדברים וטען כי המתלונן הוא קרוב משפחתו, "בעל רקע נפשי מעורער", שעמו הוא הסתכסך וניתק עמו קשר. לדברי כהן, הוא איים עליו כי "יתפור נגדו תיק".

כהן בתגובתו קישר בין התלונות נגדו לבין מועמדותו לבית המשפט העליון. אך זו אינה הפעם הראשונה שהוא מופיע ברשימת המועמדים. ב–2012 הוא נכנס לרשימה ונתמך על ידי חבר הוועדה לבחירת שופטים השר גלעד ארדן. כהן לא נבחר, וכעבור חצי שנה נבחר לכהן כנשיא בית המשפט המחוזי בנצרת במקום דוד חשין.

ביום ראשון השבוע בא כהן לריאיון שימוע בפני הוועדה לבחירת שופטים, שם הגיב לפרסומים נגדו בהכחשה גורפת, וטען שמדובר בעלילה. רק לאחר הישיבה עודכנו לבני וגרוניס בהתפתחות שלמעשה מביאה להוצאתו מהרשימה, אף שסיכוייו להתמנות היו נמוכים ממילא. עד שלשום המשיך כהן לבוא לדיונים בבית המשפט והתנהל כרגיל. במערכת המשפט הופתעו מהדיווחים, שמעמידים אותם במבוכה רבה.

בצל הפרשה, עתיד בית המשפט העליון לדון בשבוע הבא בשאלה אם להחזיר את תיק הרצח של תאיר ראדה, שבו הורשע רומן זדורוב, לדיון בבית המשפט המחוזי להרכב בראשותו של כהן, שדן בתיק במקור. לחלופין עשוי בית המשפט העליון להחליט להעביר את התיק להרכב אחר או להשאיר את הדיון בעליון, למרות שהליך זה חריג ואינו מקובל.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ