בית המשפט הרשיע ערבי ישראלי שהתאמן בארגון דאעש בסוריה

תושב אום אל פחם הורשע באימון צבאי אסור לאחר שלחם כמה חודשים בשורות המורדים ואף התאמן במחנה של "המדינה האיסלאמית"

אלי אשכנזי-צרובה
אלי אשכנזי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אלי אשכנזי-צרובה
אלי אשכנזי

בית משפט השלום בחיפה הרשיע לפני שבוע את אחמד שורבאג'י, תושב אום אל פחם, בן 23, בביצוע עבירות של יציאה שלא כדין לסוריה וביצוע אימונים צבאיים אסורים, בין היתר בארגון המדינה האיסלאמית (דאעש).

בית המשפט קיבל את עמדת המדינה וקבע כי "יציאה לאימונים צבאיים במדינת אויב בכלל, בסוריה בפרט ובמסגרת ארגון "דאעש" בכלל זה, הינה מעצם טיבה עבירה ביטחונית אשר טומנת בחובה סכנה רבה לביטחון ישראל".

השופטת אורית קנטור דחתה את הטענות המקדימות של סנגורו של הנאשם – טענת הגנה מן הצדק על דרך אכיפה סלקטיבית וטענת חוסר סמכות עניינית. ביחס לעבירת האימונים הצבאיים טען הסנגור כי לא קיימת סמכות עניינית לבית המשפט בישראל להעמיד את הנאשם לדין, מאחר ואותם אימונים צבאיים בוצעו בסוריה ואין להם כל זיקה לביטחון המדינה. לגרסתו, האימון הצבאי נועד לסייע למורדים להילחם במשטר של מדינת אויב.

לוחמי דאע"ש בגבול בין סוריה לעיראק, ביוניצילום: אי־אף־פי

כתב האישום הוגש בחודש מאי על ידי עורכת הדין מיטל חן מפרקליטות מחוז חיפה. עולה ממנו כי שורבאג'י ושלושה אנשים נוספים החליטו לצאת מישראל לסוריה, בהסתננות דרך טורקיה, כדי לחבור לכוחות המורדים. בחודש ינואר השנה יצא שורבאג'י לטורקיה ושותפיו יצאו בנפרד כדי לא לעורר את חשד הרשויות, כך נטען בכתב האישום. לאחר ימים ספורים בטורקיה, הסתננו הארבעה לסוריה בסיוע מבריחים.

בסמוך לכניסתם לסוריה חברו הנאשם וחבריו ליחידת מורדים חמושים המכנה עצמה "ג'יש מוחמד". שורבאג'י שהה בבסיס היחידה כשבוע והתאמן אימוני כושר גופני. בהמשך הוא גויס עם שותפיו לארגון המדינה האיסלאמית.

לפי כתב האישום במהלך תקופת שהייתו בסוריה השתתף שורבאג'י במחנה אימונים צבאי שנמשך כשבוע במסגרתו צבר ידע עיוני והכשרה מעשית; השתתף בשיעורי דת אודות השיעה והסונה במטרה להתכונן לקרבות ולחישול רוח לחימה; למד עיונית אודות נתוני, מאפייני ואופן השימוש במגוון כלי נשק והתאמן מעשית בירי ברובה.

כמו כן השתתף שורבאג'י במספר קרבות בהם ירה בנשקו. הוא אף הוצב במחסומים וביצע סיורים צבאיים שנועדו לבלום התקדמות אפשרית של כוחות הממשל. ב-20 באפריל שב שורבאג'י לישראל ולאחר שנחת בשדה התעופה בן גוריון, נעצר על ידי הרשויות. שלושת שותפיו טרם שבו מסוריה.

בפסק הדין צוין כי חזרתם לישראל של ערבים ישראלים שיצאו להילחם בסוריה טומנת בחובה פוטנציאל סיכון גבוה עבור המדינה בכמה היבטים: שימוש בידע, יבוא אידאולוגיות, יבוא יכולות וניסיון צבאי מצטבר, ביסוס קשר בין חוזרים לבין ארגוני ג'יהאד עולמי מבחוץ ועידוד לביצוע פעילות נגד ישראל.

בית המשפט קבע כי "גם סיכון פוטנציאלי מקים את הסמכות האמורה - מדינה מתגוננת אינה אמורה להמתין עד אשר יצא הסיכון מן הכוח אל הפועל".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ