בית המשפט יגזור היום את דינו של שלומי לחיאני שהורשע בהפרת אמונים

הפרקליטות דורשת שנת מאסר והטלת קלון על ראש עיריית בת ים המושעה שהורשע בהסדר טיעון; סנגוריו מבקשים שלושה חודשי עבודות שירות

אילן ליאור
אילן ליאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אילן ליאור
אילן ליאור

חרף השביתה בבתי המשפט, יגזור היום סגן נשיאת בית משפט השלום בתל אביב, בני שגיא, את דינו של שלומי לחיאני, ראש עיריית בת ים המושעה מתפקידו. במסגרת הסדר טיעון שחתם עם הפרקליטות, הורשע לחיאני לפני כחמישה חודשים בשלוש עבירות של הפרת אמונים. אישומי השוחד נגדו נמחקו.

הצדדים לא הגיעו להסכמה בעניין העונש. התובעת, עו"ד שרון כהנא, מפרקליטות מחוז תל אביב, ביקשה לגזור על לחיאני שנת מאסר בפועל, קנס משמעותי ולהטיל עליו קלון שימנע את חזרתו לזירה הציבורית לשבע שנים. מנגד ביקשו סנגוריו, עורכי הדין גיורא אדרת ונתי שמחוני, להסתפק בשלושה חודשי עבודות שירות.

במסגרת הסדר הטיעון הודה לחיאני בקבלת 700 אלף שקלים מאבנר קריאף ועובד דודטחי, בעליהם של קפה ג'ו בטיילת בת ים ומסעדת גרגרים. זאת, לצורך כיסוי חובותיה של חברת אלשב, בבעלות לחיאני, המחזיקה בנכס שבו נמצא קפה ג'ו. עד למועד פתיחת החקירה השיב להם רק 300 אלף שקלים.

לחיאני ביום הרשעתו בבית משפט השלום בתל אביב, בחודש מאי צילום: מוטי מילרוד

במהלך השנים ניתנו לקפה ג'ו הקלות בנייה והיתרים חריגים על ידי ועדת התכנון המקומית. בשל אותן הקלות, הנכס השייך ללחיאני הושבח ושוויו עלה. בתחילה הואשם לחיאני בשוחד בגין מעשה זה. לחיאני הודה בהסדר הטיעון כי "היה מודע לפסול במעשיו".

לחיאני הורשע בהפרת אמונים גם בשל קבלת כספים מעזרא דוש, בעלי רשת סופר דוש בבת ים, ששימשה ספקית של העירייה. בעת שהיה יו"ר ועדת הרישוי המקומית קיבל לחיאני מדוש הלוואה של 200 אלף שקלים מבלי שנחתם הסכם הלוואה, מבלי שסוכם על ריבית וללא ערבים.

הסכום שימש לכיסוי חובות של חברת אלשב. עד למועד פתיחת החקירה, השיב לחיאני 135 אלף שקלים. לחיאני אישר כמה בקשות רישוי של סופר דוש, מבלי שגילה כי קיבל כספיה מבעלי הרשת. גם במקרה זה הומר השוחד בהפרת אמונים.

האישום השלישי שבו הודה לחיאני נותר על כנו והוא מייחס לו עבירה של הפרת אמונים, בשל בקשתו מעובדים בעירייה לקחת הלוואות פרטיות בגובה 440 אלף שקלים מבנקים שונים. כספים אלה הועברו ללחיאני לטובת החזר חובותיו האישיים. "בבקשו את ההלוואות מעובדי העירייה העמידם הנאשם שלמה לחיאני במצב מוקשה ומביך מבחינתם, בו הוא מאלץ אותם למעשה להיענות לבקשתו בשל היותם כפופים למרותו", נכתב בכתב האישום שבו הודה לחיאני.

ביום הרשעתו אמר לחיאני כי החליט "לקחת אחריות על מעשים שנעשו בטעות לפני 10 שנים בתחילת דרכי כאיש ציבור, ובדיעבד אפשר היה לעשותם אחרת". בשלב הטיעונים לעונש התייצבו בבית המשפט אישי ציבור רבים שמסרו עדות אופי חיובית על לחיאני ובהם שרת הבריאות יעל גרמן, שרת החינוך לשעבר יולי תמיר, ח"כ דוד צור, ראש השב"כ לשעבר כרמי גילון והעיתונאיות אורלי וילנאי ואבירמה גולן.

"זו היתה התאהבות ממבט ראשון", אמרה גרמן בבית המשפט. "אני חייבת לומר שלא פגשתי הרבה ראשי ערים עם מוטיבציה, חזון ויכולת ביצוע כמו לחיאני. בנוסף לזה שלומי היה חבר מאוד-מאוד טוב". גילון אמר כי "היעדרותו מן הזירה הציבורית של ישראל תהיה קשה מאוד לכולנו".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ