"בצלם" יוכל להמשיך לקלוט מתנדבי שירות לאומי

המשנה ליועמ"ש מצאה פגמים פרוצדורליים בהחלטת מנכ"ל רשות השירות הלאומי-אזרחי לבטל את השירות הלאומי בארגון: "פתח מסוכן לפוליטיזציה"

רויטל חובל
רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רויטל חובל
רויטל חובל

המשנה ליועץ המשפטי לממשלה דינה זילבר הודיעה היום (שלישי) כי החלטת מנכ"ל רשות השירות הלאומי-אזרחי, שר שלום ג'רבי, שלא לאפשר שירות לאומי ב"בצלם", בטלה. זילבר קבעה היום כי בהחלטתו של ג'רבי נפלו "פגמים פרוצדוראליים" וכי ההחלטה חורגת מתחום הסבירות.

ג'רבי נימק את החלטתו מהחודש שעבר בכך ש"בצלם" פועל נגד המדינה ונגד צה"ל, "זאת בפרט בתקופה האחרונה בה מדינת ישראל מתמודדת עם איום אלפי רקטות וטילים על מיליונים מאזרחיה, ומנהלת מערכת מקיפה על מנת להסיר את האיום על כלל תושבי המדינה". האגודה לזכויות האזרח פנתה בעקבות הודעה זו ליועץ המשפטי לממשלה, אז הורתה זילבר על השעיית ההחלטה עד לקיום בחינה מעמיקה בה.

זילבר קיימה דיונים בעניין, בהם ביקש ג'רבי להבהיר כי בהחלטתו "אין עניין של מחלוקת פוליטית ואידיאולוגית, אלא עניין מהותי ועקרוני של שכל ישר. ישראל היא מדינה דמוקרטית, ויש בה מקום למגוון דעות ולביקורת... אך אני מאמין שבמקרה של פעילות 'בצלם' בחודש האחרון, נחצה הגבול בין ביקורת לגיטימית לבין הסתה. בשעת מלחמה, בה לדאבון ליבנו נהרגים חיילים וישנם מאות פצועים, וכאשר מיליוני ישראלים מכלל המגזרים - יהודים וערבים כאחד - שוהים במקלטים, לא יתכן שהרשות, כגוף מטעם מדינת ישראל, תממן מתנדב בארגון שמסית נגד הצבא והמדינה, וקובע שצה"ל - שהוא הצבא המוסרי בעולם - מבצע פשעי מלחמה".

זילברצילום: אוליבייה פיטוסי
ג'רביצילום: אוליבייה פיטוסי /

זילבר כתבה בחוות הדעת שלה כי לג'רבי אמנם יש את הסמכות לשלול מארגון את האפשרות לקלוט מתנדבים במסגרת השירות הלאומי, כשמדובר בארגון השולל את קיומה של מדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית, שמסית לאלימות, טרור או גזענות או תומך בפעולות טרור או במאבק מזוין נגד ישראל. אך לצורך כך, היא הוסיפה, יש להציג "תשתית ראייתית מוצקה ומבוססת במיוחד ובחינת הפעלת הסמכות באופן שוויוני, כלפי גופים נוספים, כך שמדיניות האכיפה בעניין זה תהא אחידה ולא סלקטיבית". לטענת זילבר, "דרישות אלו לא התקיימו במקרה דנן".

המצע העובדתי שפירט ג'רבי כלל ראיון של מנכ"ל בצלם, חגי אלעד, ב"אל-ג'זירה" וראיון נוסף שלו ברדיו תל-אביב. ג'רבי הוסיף כי יש בעיתוי ובאכסניה במסגרתם נאמרו דברי מנכ"ל בצלם - בעת מלחמה ובראיונות לרשתות זרות - כדי להטות את המשקל הראייתי ולבסס את הקביעה שלדעתו הארגון תומך במעשה טרור או מסית לטרור.

מהדיון שהתקיים בלשכתה של זילבר עלה כי התנהלות בצלם במלחמות קודמות לא נבדק וכך גם לגבי גופים אחרים, מקבילים לבצלם, שבהם ניתן להתנדב במסגרת השירות הלאומי, "עובדה הצובעת אף היא את ההחלטה בגוון בעייתי נוסף מכיוון השוויון", כתבה זילבר.

"שימוש בסמכויות אדמיניסטרטיביות שמוביל לתוצאה קשה של שלילת הכרה בגוף על יסוד תשתית עובדתית דלה ונקודתית", כתבה זילבר, "פותח פתח מסוכן לפוליטיזציה של רשות השירות הלאומי-אזרחי, העלולה להשתמש בסמכויותיה כדי לשלול הכרה רק מגופים מסוימים, תוך השתת תג מחיר כלכלי וציבורי רק על ביטויים שנויים במחלוקת מקצה אחד של הקשת הפוליטית".

זילבר סייגה את חוות דעתה וביקשה להבהיר כי "אין לפרש את החלטתה כהזדהות עם ארגון בצלם, עם מטרותיו, תכניו או האג'נדה המקודמת על ידו. "ביטול החלטת המנכ"ל היא תוצאה מתחייבת הנובעת מהפגמים שנפלו בקבלת ההחלטה בענייננו, בדומה לבטלות החלטה כאמור שהייתה מתקבלת באותו האופן בעניינו של כל גוף אחר... יהא זה מהשמאל או מהימין, שנוי במחלוקת ציבורית או הממוקם דווקא בלב הקונצנזוס".

ג'רבי מסר בתגובה להחלטה כי הוא מכבד אותה ויפעל לפיה. "עם זאת בכוונתי לבחון את האפשרויות והאמצעים העומדים לרשותי, בכדי להביא לשינוי המצב, ובכך למנוע מצב אבסורדי שבו מדינת ישראל תמשיך לממן ארגון אשר במהלך מבצע "צוק איתן" האשים את חיילי צה"ל ומדינת ישראל בביצוע פשעי מלחמה, והוציא דיבתם רעה בכל רחבי העולם".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ