כולם שוכבים עם כולן בצמרת המשטרה? "לא השוויתי לארגונים אחרים"

"אין אדם במשטרה שנלחם בשחיתות כמוני", אמר המפכ"ל ל"ידיעות". לדבריו, ריבוי החקירות בראשותו יצר רושם של הצטברות מקרים, והוא "כשל בשיווק"

"הארץ"
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
"הארץ"

מפכ"ל המשטרה יוחנן דנינו דוחה את הביקורת המוטחת בו סביב שרשרת פרשיות השחיתות ועבירות המין שהתגלתה בצמרת המשטרה במהלך כהונתו. בראיון ל"ידיעות אחרונות" אמר דנינו כי "אין אדם במשטרה שנלחם בשחיתות כמוני. לטעון ההפך זה שקר, פשוט שקר". לדבריו, "ידעתי שזה יעלה לי: ככל שאנכש יותר עשבים שוטים, כך יאשימו אותי בהצטברות המקרים". בסופו של דבר, אומר דנינו, "נכשלתי בשיווק".

בראיון נרחב לעיתונאי נחום ברנע, טוען דנינו שהסיקור יצא מפרופורציות. "בוא נדבר על ארבעת הניצבים שמוזכרים שוב ושוב: ניסו שחם, מנשה ארביב, ברונו שטיין ויוסי פריינטי", אמר דנינו. "היחיד שהוגש נגדו כתב אישום פלילי הוא ניסו שחם. אני פיטרתי אותו. נגד השלושה האחרים אין שום הליך". לדבריו, "מה שהתלווה לעזיבה של הניצבים הפעם יצר דיספרופורציה משוועת".

דנינו הגן על מפקד מחוז מרכז, ניצב ברונו שטיין, שהודיע על פרישתו לאחר ש"הארץ" חשף תמונה שלו במסיבה בביתו של עו"ד רונאל פישר החשוד במתן שוחד לשוטרים. "התמונה היתה אומללה. אין ספק. הוא טעה... הוא עצמו יודה בכך", אמר, "אבל לקחת קצין מוערך ולשים לו חבילה של קלון על הראש זה מוגזם".

מפכ"ל המשטרה יוחנן דנינו בכנס הרצליה, בחודש שעבר

בהתייחסו לפרשת השוחד של הרב פינטו בה מעורב מפקד יחידת להב 433 לשעבר ניצב בדימוס מנשה ארביב, הודה דנינו כי "הפרשה פגעה במשטרה קשה". הוא הבהיר כי כבר בתחילת כהונתו הזהיר כי על קצינים במדים לא להיראות בחצרות רבנים, והדגיש כי לפני שמינה את ארביב למפקד יחידת להב ביקש לקיים חקירה נוספת בעניינו מאחר שידע כי העיד בפרשה. "כולם הכשירו את המינוי", אמר דנינו. הוא הוסיף כי למנותו לתפקיד אכן הייתה טעות, "אבל זה בדיעבד".

על ריבוי החשדות לעבירות מין בתוך המשטרה, וכתב האישום נגד ניצב בדימוס ניסו שחם בגין מעשים מגונים והטרדות מיניות של שוטרות, נשאל דנינו: "האם נכון שבצמרת המשטרה כולם שוכבים עם כולן?". הוא העיר כי זו "שאלה לגיטימית" והוסיף: "לא עשינו מחקרים השוואתיים עם ארגונים אחרים". לדבריו, דווקא בזכות המדור להטרדות מיניות שהקים בתוך המשטרה, במסגרת משרד היועצת לענייני נשים, נחשפו מספר פרשיות. "אמרו לי, אם אתה מקים מדור אתה כאילו מודה שבמשטרה יש הטרדות מיניות. אמרתי, זאת המציאות. אני רוצה לשנות תרבות".

המפכ"ל הגיב גם על הביקורת הקשה נגד מוקד 100 לאחר שפורסמה השיחה שעשו הנערים החטופים גיל-עד שער, נפתלי פרנקל ואייל יפרח למוקד ביוני השנה והטיפול הלקוי בה. "הייתה ירידה גדולה בפניות ל-100 לאחר פרשת החטיפה", מודה דנינו. "לקחתי את האירוע מאוד מאוד קשה." לדבריו, "השקעתי בשיפור 100 המון מאמצים, ופתאום אני חוטף אירוע שאין שום דרך בעולם להצדיק אותו".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ