רויטל חובל
רויטל חובל

בית המשפט המחוזי בתל אביב גזר הבוקר (שלישי) עונש חמור של 30 שנות מאסר על גואל רצון שהורשע בחודש שעבר בשורה ארוכה של עבירות מין שיוחסו לו, בהן אונס וביצוע עבירות מין במשפחה. גזר הדין ניתן בדלתיים סגורות על ידי הרכב השופטים בראשות השופטת נורית אחיטוב, השופטת מרים דסקין והשופט רענן בן-יוסף.

כמו כן גזר בית המשפט על רצון לפצות חמש מן המתלוננות שהוא הורשע בביצוע עבירות מין בהן, בסכום כולל של 330 אלף שקלים. עוד נקבע כי מתלוננת נוספת לא תפוצה שכן לא העידה נגד רצון וקיבלה לידיה דירה. אחת מנשותיו, שרצון הורשע בקבלת דבר מרמה בנסיבות מחמירות, תפוצה ב-140 אלף שקלים – הסכום אותו הסכימה בשעתו לתת לרצון כדי לכסות חוב שלא היה קיים.

בנו של רצון, יגאל רצון, אמר בתגובה לגזר הדין: "30 שנה. זה לא נתפס לי בראש. גם 25 לא, גם עשר לא. ציפיתי לשבע. אבא שלי גם ציפה לשבע". סניגוריתו של גואל רצון, רויטל קוצר אמרה כי "זה גזר דין קשה. נלמד אותו ונשקול את צעדינו".

רצון בבית המשפט, הבוקרצילום: מוטי מילרוד

התובעת בתיק עורכת הדין דליה אברמוף, הביעה שביעות רצון מגזר הדין ואמרה כי "אנחנו סבורים שהעונש ראוי לחומרת הפרשה. יש לזכור שמשמעות הפרשה היא שאפשרה את פירוק הקבוצה וחיים חדשים לנשים ולילדים. הפרשה גורמת לכאב רב לקרבנות והעונש שבימש קבע ראוי לחומרת העבירות". אברמוף הוסיפה כי טרם התקבלה החלטה האם לערער על זיכויו של רצון מעבירת החזקת הנשים בעבדות.

הקראת גזר דינו של רצון נדחתה הבוקר לאחר שבשירות בתי הסוהר (שב"ס) שכחו את האסיר בכלא אשל באר שבע ולא הביאו אותו לאולם בית המשפט. בשב"ס הסבירו כי תקלה במערכת הזימון הממוחשבת של מערכת בתי המשפט גרמה לעיכוב. בשב"ס הוסיפו כי "ממשק העובדה הממוחשב בין הארגונים ייבדק למניעת מקרים דומים בעתיד. רק בסביבות השעה 9:30 יצא רצון מבאר שבע לעבר תל אביב.

אין זו הפעם הראשונה בה בשב"ס "שוכחים" להביא את העומדים לדין לבית המשפט. רק לפני כמה שבועות נשכחו בכלא שתי העובדות בזנות שהואשמו ברצח הכימאי הצרפתי, אלי ללוז. בעקבות האיחור בהגעתן נדחתה הכרעת הדין לשבוע שעבר במהלכה הורשעו השתיים ברצח.

בחודש שעבר הרשיע בית המשפט המחוזי בתל אביב את רצון בשורה ארוכה של עבירות מין שיוחסו לו, בהן אונס וביצוע עבירות מין במשפחה. עבירות המין החמורות שבהן הורשע רצון היו בשש מתוך שבע המתלוננות שהעידו נגדו, בהן בנותיו, ומרביתן קטינות. הוא הורשע בביצוע אונס בנסיבות מחמירות, עבירות מין במשפחה, מעשי סדום ומעשים מגונים. בית המשפט זיכה את רצון מהסעיף התקדימי של החזקה בתנאי עבדות של 12 נשים. הכרעת הדין של רצון נמסרה ארבע שנים וחצי אחרי הגשת כתב האישום נגד רצון, בבית המשפט המחוזי בתל אביב.

רצון הורשע גם בקבלה במרמה, בנסיבות מחמירות, של 140 אלף שקל מאחת מנשותיו, שהסכימה לתת לו את הכסף בתמורה לתשומת לבו ולהסכמתו שתתלווה אליו לנסיעה במרוקו. הוא דרש שתיתן לו כסף לצורך כיסוי חוב, שכלל לא היה קיים.

רצון, בן 64, נעצר בינואר 2010, כשנה לאחר חשיפת ערוץ 10 את התופעה שבנה סביבו. "הנאשם הציב את עצמו בקרב הנשים כמורם מעם וכשווה ערך לבורא־עולם. הנאשם גרם לנשים לשאוף ולראות בהולדת ילדיו כשירות מרומם שיש לשאוף אליו", נכתב בכתב האישום. "הנאשם התייחס לנשים כאל קניינו, כאל מי שכל קיומו נועד לשרת אותו ולספק את צרכיו. ברצותו מקרב וברצותו מרחיק. בשליטתו המלאה בנשים, הביא הנאשם את הנשים לבטל לחלוטין את עצמן מפניו ולייעד את כל קיומן לשירותו ולסיפוק צרכיו, לרבות צרכיו הכלכליים והמיניים. הנאשם ניצל את מעמדו ואת סגידתן של הנשים וביצע בחלק מהן עבירות מין".

הוויכוח המשפטי בתיק שהתנהל לאורך כל השנים בדלתיים סגורות התמקד בשאלה האם רצון החזיק את נשותיו בתנאי עבדות. כתב האישום נגד רצון היה הראשון שהוגש בישראל בגין עבירה זו, שנוספה לספר החוקים ב-2006, כחלק מהמחלקה בסחר בבני אדם. מאז הוגשו שני כתבי אישום בגין עבירה זו, שהסתיימו בהרשעה, אולם כתב האישום נגד רצון בגין ההחזקה בעבדות נחשב לתיק הדגל של הפרקליטות.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ