הפרקליטות סוגרת את תיק השוחד הגדול נגד שמעון גפסו

התיק, שבו ראש העיר המושעה של נצרת עילית נחשד בקבלת שוחד כספי של 300 אלף שקלים ממנהל שוק בעיר ועד מדינה, נסגר מחוסר ראיות

רויטל חובל
נעה שפיגל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רויטל חובל
נעה שפיגל

הפרקליטות הודיעה היום (רביעי) כי החליטה לסגור את תיק השוחד הגדול נגד ראש העיר נצרת עילית, שמעון גפסו, מחוסר ראיות. מדובר בתיק שבו נחשד גפסו, המושעה מתפקידו, בעבירה החמורה ביותר של קבלת שוחד כספי - בניגוד לאישומים האחרים נגדו בהם מדובר על שוחד בחירות.

הפרשה, שכעת הורתה פרקליטת מחוז צפון, מירית שטרן, בשיתוף עם פרקליט המדינה שי ניצן, לסגור מחוסר ראיות, עסקה בחשד ללקיחת שוחד בסך 300 אלף שקל מאיש העסקים, מנהל שוק "רמלה לוד" בעיר, ישראל רביב שעמו נחתם הסכם עד מדינה. על פי החשד, השוחד ניתן כדי שגפסו יפעל למתן הקלות מטעם החברה הכלכלית בעיר לטובת מפעילי השוק. כמו כן נחשד גפסו בעבירות של מרמה והפרת אמונים ועבירות נוספות.

במסגרת השימוע שנערך לפני למעלה משנה בפני פרקליט המדינה הקודם, משה לדור הוצגו בפני הפרקליטות הקלטות שונות המטילות ספק במניעיו של עד המדינה. בהודעה הרשמית נכתב כי "למר גפסו נערך שימוע בו הוצגו טענות מטעמו ביחס לראיות בתיק, ובהמשך התקבלה בפרקליטות ראיה נוספת חדשה שחיזקה את טיעוניו. לאחר שקילת כלל השיקולים הרלוונטיים הוחלט, כי אין די ראיות המצדיקות הגשת כתב אישום".

גפסו בבית המשפט, בשנה שעברהצילום: רמי שלוש

גפסו אמר היום בתגובה כי "תיק השוק הוא עלילה מופרכת שהיתה צריכה להיגדע באיבה, וסגירת התיק לאחר ארבע שנים היא הרע במיעוטו. קיבלתי בתחושת הקלה את סגירת התיק, ואני מקווה שגם יתר הפרשיות יסתיימו בהקדם".

עורכת הדין פנינת ינאי המייצגת את גפסו, אמרה בתגובה לסגירת התיק כי הדבר נעשה באיחור בלתי סביר: "תיק השוק התבסס כל כולו ומלכתחילה על עדות שקרית מן היסוד, של עבריין מורשע אשר האינטרסים הברורים שלו נכרכו בעבותות בכל אחת מעדויות הכזבים המקוממות שמסר, ואשר היו בולטים לכל עין ולכל אורך הדרך".

בנוסף מחתה עורכת הדין ינאי על צורת התנהלות החקירה והיחס לגפסו. לדבריה, "העובדה שחרף כל אלו, הוחלט על ביצוע מעצרים קשים ומיותרים של איש ציבור ואנשי לשכתו, ובהמשך בחוסר זהירות מוחלטת הוצאו אין ספור הודעות ודיווחים לכלי התקשורת, תוך ששמו של אדם הושם למרמס ותוך פגיעה קשה ביותר בו ובמשפחתו, צריכים להטריד מאוד את כל מי אשר בעיניו לזכויות אדם נודעת חשיבות כלשהי. מוטב לרשויות אכיפת החוק כי יידרשו לבדק בית משמעותי ומיידי לנוכח השתלשלות האירועים החמורה".

במקביל לחקירת תיק השוחד הכספי הוגש ביוני 2013 כתב אישום נגד גפסו בגין קבלת שוחד. באישום נטען כי לאחר הבחירות לעירייה ב-2008, בשיחות עם חבר מועצת העיר, התנו גפסו וסגנו עדי ברקו את המשך העסקת גרושתו של חבר המועצה כמנהלת הקאנטרי שהופעל על ידי החברה הכלכלית של העירייה, בהתפטרותו מהמועצה.

בסופו של דבר פוטרה האשה מעבודתה לאחר שחבר מועצת העיר סירב להתפטר. כתב האישום במקרה זה מייחס לגפסו וברקו קבלת שוחד, בשל התניית המשך ההעסקה בהתפטרותו של חבר המועצה. בגין כתב אישום זה הודח גפסו מתפקידו בהחלטת בג"ץ ימים ספורים לפני תום כהונתו הראשונה, אולם נבחר שוב באוקטובר 2013 לראשות העיר.

כתב אישום נוסף הוגש נגד גפסו במאי 2014 לאחר שבמסגרת חקירת התיק שנסגר היום התגלו עדויות לעבירות של לקיחת שוחד, התניית שוחד והפרת אמונים, שביצע לכאורה כשהתמודד על ראשות עיריית נצרת עילית בשנת 2008. במסגרת כתב האישום נטען כי גפסו הבטיח לכמה פעילי בחירות שתמורת פעילותם ידאג לקבלתם לעבודה בעירייה אם ייבחר לראשות העירייה. בגין שני התיקים התלויים נגדו גפסו נמצא בהשעיה מתפקידו מאז חודש מארס.

גפסו עתר לבג"ץ נגד הגשת כתב האישום השני נגדו, בטענה כי חומר הראיות נגדו אינו מספק וכי נפלו פגמים בהליך הגשתו. אתמול דחה בג"ץ את העתירה על הסף וגם בהיעדר עילה להתערבות בהחלטת הפרקליטות. השופטים, יורם דנציגר, עוזי פוגלמן ויצחק עמית, קבעו בין היתר כי כי מועד הגשת כתב האישום הושפע במידה לא מבוטלת מהתנהלותו של גפסו שהשתהה בהגשת תגובתו לטענות נגדו וביקש ארכות למועדים שנקבעו. ביחס לטענתו כי כשמדובר בנבחר ציבור, יש לערוך בדיקה קפדניות וזהירה יותר של האישומים, קבעו השופטים וכי "סף הראיות הנדרש להעמדה לדין של איש ציבור ולאדם מן השורה - אחד הוא".

במארס השנה ועדת ההשעיה במשרד הפנים השעתה את גפסו מתפקידו למשך ארבעה חודשים. החלטת הוועדה, בראשות השופט בדימוס משה גל, התקבלה לאחר שגפסו הודיע שהוא מסרב להצעת הפשרה לפיה ייצא לחופשה בתשלום מלא כאקט מרוכך להשעיה. בנוסף, החליטה הוועדה להשעות את גפסו גם מחברות בוועדת הביקורת ובדירקטוריון בחברה הכלכלית, וכן שלא יותר לו לכהן גם כסגן ראש העיר. בקשת המדינה להשעותו מחברות בוועדה המקומית לתכנון ולבניה וכן מכהונה בוועדת הכספים והמכרזים של המועצה לא התקבלה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ