מתיחות בכפר כנא בעקבות הריגתו מטווח קצר של חשוד בתקיפת שוטרים

בסרטון אבטחה נראה הצעיר תוקף ניידת בעזרת כלי לא מזוהה - ונורה מיד למוות; במשטרה מגיבים: הוא החזיק סכין וירינו קודם באוויר - אך נחקור את האירוע

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

צעיר תושב כפר כנא נורה הלילה (שבת) למוות בידי שוטרים. תחילה טענו השוטרים כי הצעיר ניסה לדקור אותם ולאחר שחשו סכנה לחייהם הגיבו בירי לאוויר ולאחר מכן נאלצו לירות בו. ואולם, סרטון שבו תועד האירוע העלה חשד כי אלה לא פעלו על פי הוראות הפתיחה באש והמחלקה לחקירות שוטרים (מח"ש) תחקור את האירוע. כמו כן, עם תום חקירת מח"ש מתכוון המפכ"ל יוחנן דנינו להקים צוות שיבדוק את התנהלות השוטרים באירוע.

תחילת האירוע בשעות הלילה המוקדמות, אז באו שוטרי תחנת נצרת לכפר כנא במטרה לעצור אדם בשנות ה–20 לחייו החשוד בזריקת רימון הלם במהלך סכסוך על רקע משפחתי. אלא שלטענת השוטרים, באותה העת בא למקום צעיר אחר, ח'יר אלדין אלחמדן, בן 22, כשבידו סכין שלופה וניסה לדקור אותם.

במשטרה אמרו כי הם ניסו לעצור אותו באמצעות ירי באוויר אך לאחר שזה לא סייע והשוטרים חשו כי נשקפה סכנה לחייהם, הם ירו לעברו. אלחמדן נפגע מהירי בפלג גופו העליון, ופונה לבית חולים העמק בעפולה, בסביבות השעה אחת בלילה - על ידי ניידת טיפול נמרץ של מד"א מרחב גלבוע - כשמצבו מוגדר קשה עד אנוש. בבית החולים מת הצעיר מפצעיו. גופתו הועברה לנתיחה וככל הנראה בשעות הערב תיערך הלוויתו.

לאחר הירי החלו צעירים להתגודד בכניסה ליישוב והבעירו צמיגים והבוקר התאספו במקום כ-100 צעירים שיידו אבנים לעבר שוטרים. המהומות נמשכו גם לאחר מכן ובשעות הצהריים החלו מפגינים להתפרע במרכז העיר עת אלה הבעירו צמיגים וירו זיקוקים.

במהלך היום הופץ סרטון אבטחה שתיעד את האירוע ובו נראה כיצד תוקף הצעיר את ניידת המשטרה, אך חלונותיה לא נופצו ולא בהכרח נשקפה סכנת חיים ליושבים בה. כמו כן רואים כיצד מחליטים השוטרים לצאת מהרכב בסמוך לצעיר ולא להתרחק מהמקום.

בנוסף, ובניגוד למה שנאמר בהודעת המשטרה הראשונית על נסיבות האירוע, בסרטון לא נראה ירי לאוויר כי אם יציאה של שוטר מהניידת וירי מיידי אל עבר הצעיר שהתרחק מעט מהניידת. במשפחתו אף שאלו היום מדוע נורה תחילה בפלג גופו העליון.

יש לציין כי על פי הוראות הפתיחה באש במשטרת ישראל חייב השוטר להתריע על כוונתו לירות, לירות כלפי השמיים, לירות לכיוון הרגליים, ורק אז לירות על מנת להרוג. ואולם, אם במהלך אחד השלבים האלה האיום הופך לסכנה ברורה ומיידית לחיי השוטר או לחיי אזרחים, סכנה שאפשר לנטרל רק באמצעות הריגה, אז השוטר מבצע ירי על מנת להרוג. ככלל, שימוש בנשק חם מותר רק לאחר שמוצו "כל האמצעים האחרים הזמינים לשוטר לפני ביצוע הירי".

ח"כ אחמד טיבי (רע"מ-תע"ל) אמר כי השוטרים ירו באלחמדן בדם קר מבלי שהיווה סכנה לחייהם, שכן בסרטון ראו בבירור כיצד הוא התרחק מרכב המשטרה לפני שנורה. "זה חיסול נוסח כנופיות רחוב", אמר טיבי, "ואני קורא לעצור את השוטר היורה ולהעמיד אותו לדין לאלתר".

בשעות הצהריים החלו אלפים לצעוד בכפר – בו הוכרזה שביתה כללית - בתהלוכת מחאה על אירוע הירי, ובהם גם ראשי רשויות ערביות וראשי ועדת המעקב. "זה דבר חמור במדינה מתוקנת", אמר ראש המועצה המקומית כפר כנא, מג'האד עוואוודה. "המועצה המקומית כפר כנא מסתכלת על האירוע בצורה חמורה ביותר ובדאגה. פניתי למשטרה ולמח"ש לפתוח בחקירה".

בנוסף לבדיקת נסיבות הירי, תבדוק מח"ש גם את התנהלות השוטרים אחריו כאשר בסרטון הם נראים גוררים את הפצוע לניידת במקום להזעיק אמבולנס ולהעניק לו טיפול בשטח. במקביל לחקירת מח"ש, החליטה המשטרה לתגבר את כוחותיה באזור וכן להקים ועדת בדיקה לאירועים שתחל לפעול עם תום חקירת מח"ש.

דובר המחוז הצפוני במשטרה ביקש להדגיש כי "האירוע מצוי בחקירת מח"ש ומשטרת המחוז הצפוני תשתף פעולה באופן מלא עם מח"ש לחקירת נסיבות האירוע". לדבריו, "כל פרסום או התבטאות אודות תפקוד השוטרים באירוע שפורסמו בשעות האחרונות לא מבטאות את עמדת המחוז הצפוני".

כפר כנא, אתמול

עו"ד עאוני בנא מהאגודה לזכויות האזרח אמר כי "האגודה התריעה בעבר על התנהלות משטרתית בעייתית של יד קלה על ההדק כלפי אזרחים ערבים. יש לקיים חקירה מיידית ורצינית של נסיבות הירי, ולפעול ליישום מלא של מסקנות ועדת אור".

ואילו מנכ"ל מוסווא - ג'עפר פרח, שבעבר ליווה את פרשות הירי בנדים מלחם בערערה ומחמוד גנאים בפרדס חנה - אמר כי "מאז גזר הדין של שחר מזרחי ב-2009 שנדון ל-30 חודשי מאסר בגין הירי בגנאים לא היו אירועים בהם נורו אזרחים ערבים על ידי שוטרים וזה אומר שהייתה הרתעה". אולם לדבריו, "עכשיו זה חוזר ואין ספק שההתבטאויות אהרונוביץ בימים האחרונים מחלחלות עד לשוטר הזוטר ששולף אקדח ויורה".

כרזה שהופצה בכפר כנא

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ