וינשטיין הורה למשטרה לבדוק את טענת אולמרט כי ברק לקח שוחד

לאחר שהקלטות זקן נחשפו בתקשורת, הורה היועמ"ש לבחון את הדברים שהשמיע ראש הממשלה לשעבר, לפיהם שר הביטחון לשעבר "לוקח שוחד במיליונים"

רויטל חובל
רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רויטל חובל
רויטל חובל

היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, הורה אתמול למשטרת ישראל לבדוק את המידע שמסר ראש הממשלה לשעבר, אהוד אולמרט, אודות שר הביטחון לשעבר, אהוד ברק. בהקלטה מ–2011 שפורסמה ביום שישי האחרון בערוץ 10, נשמע אולמרט אומר לשולה זקן כי ברק לקח שוחד של מיליונים בתיווך של עסקאות נשק, באמצעות גיסו, עורך הדין דורון כהן, שהעביר את הכסף לבנקים בשוויץ.

בהקלטת השיחה, נשמע אולמרט טוען באוזניי זקן: "הוא יגמור בבית סוהר, תזכרי מה שאני אומר לך, שולה... היה אצלי ראש המוסד... כולם באים אליי... הוא לוקח שוחד במיליונים ובעשרות מיליונים. הוא לוקח מכל עיסקת נשק קופון. אין עסקת נשק שישראל עושה...כולם מדברים על זה. אמנון ליפקין, הא... ".

ברק, במארס האחרוןצילום: תומר אפלבאום

בתשובה לשאלת זקן, מי עורך הדין בעסקאות האלה, השיב אולמרט: "הגיס שלו, דורון כהן. הוא שותף שלו בחברה. הם עושים את זה בחשאיות גמורה. רק שניהם. דורון מחביא את הכסף בשוויץ, או באיזשהם מקומות, כי הוא משרד עורכי דין וכו׳ והוא מעביר את זה לחברה שבה שמו של ברק לא מופיע או שהוא שותף שלו".

ראש המוסד הנוכחי תמיר פרדו הכחיש את הדברים המוזכרים בהקלטה. לפי ערוץ 2, ראש המוסד לשעבר מאיר דגן הכחיש אף הוא את הדברים בשיחות סגורות.

ברק מצדו פרסם הודעת הכחשה בה נכתב כי "מדובר בשקר וכזב חסרי כל בסיס, שמופצים מזה שנים על ידי עבריין שבינתיים גם הורשע, משיקולים שכל בר דעת יכול להעריך לבדו".

ברק, שכיהן כשר ביטחון בממשלתו של אולמרט, הוסיף כי "ראש המוסד היחיד ששמו נזכר כמקור, כבר הכחיש זאת בתוקף. אם יש למר אולמרט מידע נוסף כלשהו יתכבד וייפנה מיד למשטרה. הדברים נכונים גם לכל מי ממקורותיו, בכל שבכלל יש כאלה".

דברי אולמרט בהקלטה אינם מגובים בראיות, ויצוין כי מערכת היחסים בינו לברק היתה עכורה. לפני ארבע שנים מתח אולמרט ביקורת על התנהלותו של ברק בעניינים שונים, בפרק מן האוטוביוגרפיה שלו שהתפרסם ב"ידיעות אחרונות" (הספר עצמו עוד לא יצא לאור).

התנועה לאיכות השלטון והפורום למען ארץ ישראל פנו ליועץ המשפטי לממשלה וקראו לו לפתוח בחקירה ובמידת הצורך אף לחתום עם אולמרט על הסכם עד מדינה. וינשטיין מנוע מלהתעסק בעניינים הקשורים לאולמרט כיוון שייצג אותו בתיק ראשונטורס, טרם מינויו לתפקיד, אולם במקרה זה הוא כן בחר להחליט. הטענות בפרשה זו הן ביחס לברק ולא לאולמרט, אך אולמרט יהיה עד מרכזי שבין היתר יידרשו להתייחס למהימנותו.

יש לציין כי הקלטות זקן מצויות ברשות הפרקליטות כבר כמה חודשים, אך ההחלטה לפתוח בבדיקה בשל דברי אולמרט בהקלטות, התקבלה רק לאחר הפרסום בתקשורת.

ממשרדו של אהוד ברק נמסר: "ברק מברך על כוונתו של היועמ״ש לממשלה לבדוק את האשמות השווא ודברי הכזב שהשמיע מר אולמרט וכי הוא קורא לו לבצע בדיקה מהירה ויסודית. מדובר בעלילה מתועבת היונקת מעומק הביבים של שחיתות אליהם הידרדר מר אולמרט ומהווה חלק ממאמץ מעורר בחילה להיחלץ מזרועות החוק ומשפט הציבור".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ