יניב קובוביץ
יניב קובוביץ

"המשטרה צריכה להתגאות בריבוי המעצרים עד תום ההליכים" - כך אמר היום (רביעי) מפכ"ל המשטרה, רב-ניצב יוחנן דנינו. המפכ"ל השיב לביקורת שמתחה נשיאת בית המשפט העליון לשעבר, דורית ביניש, על "תוכנית מפנה", תוכנית הדגל של דנינו, שהביאה לעלייה במספר המעצרים עד תום ההליכים של חשודים וכתבי האישום נגדם.

בשבוע שעבר ביקרה ביניש את שיטת המדידה שהנהיג המפכ"ל, המציבה למפקדי המשטרה כיעד העלאה של מספר התיקים המסתיימים בהגשת כתבי אישום. "נדהמתי מהעלייה במספר המעצרים עד תום ההליכים, שהמשטרה מדווחת עליה בגאווה", אמרה ביניש ביום עיון באוניברסיטת חיפה. "מעצר עד תום ההליכים אינו הישג ואינו צריך להיכלל במדדים של איכות עבודת המשטרה". ביניש הביעה חשש כי בקשות למעצר עד תום ההליכים מושפעות משיקולים לא עניינים, ולדבריה "התוצאה היא ריבוי מעצרים מיותרים".

דנינו בכנס, היוםצילום: ליאת מנדל

היום, בהרצאה בפני איגוד המבקרים הפנימיים בישראל, אמר דנינו: "כבוד השופטת בייניש ביקרה את משטרת ישראל על כך שמספר המעצרים עד תום ההליכים עלה? צריך לשבח את המשטרה על כך". לדבריו, "המדינה והחברה הישראלית לא צריכות להתגאות במספר המעצרים עד תום ההליכים, אבל המשטרה כן צריכה להתגאות בהישג זה, כי זו הדרך הנכונה להקנות ביטחון אישי לאזרחים במדינת ישראל. אלו הכלים שהמחוקק נתן לנו. מדוע חוקקו את סעיפי המעצר עד תום ההליכים? כדי למנוע מעבריינים עם סיכוי סביר להרשעה להמשיך להסתובב ברחוב".

דנינו הוסיף כי "הנתון דווקא מוכיח שהמשטרה התמקדה בעבריינים המסוכנים באמת. המשטרה מסמנת את העבירות המסכנות את בטחון הציבור ואוספת ראיות, ובתוכנית המפנה הגענו ליותר עבריינים. כשאנו מגיעים לעבריינים ואוספים את הראיות, בית המשפט עושה מה שהוא צריך לעשות - עוצר אותם עד תום ההליכים, פשוט כי הם מסוכנים לציבור". המפכ"ל הדגיש כי "בית המשפט לא עוצר את אותם עבריינים עד תום ההליכים כי המשטרה רוצה, אלא משום שהוא משתכנע שהעבריין מסוכן לשלום הציבור ובטחונו ושאין חלופה אחרת".

בעבר כבר נמתחה ביקורת על התוכנית, בטענה שהצבת כתבי האישום כיעד גורמת להעמדה לדין בגין עבירות שוליות כמו גניבת חבילת מסטיקים או מצית, או של מי שיכולתם להתגונן מפני האישום נמוכה יותר - בהם קטינים, ערבים, עולים, פגועי נפש ומי שידם אינה משגת לשלם ערבות - זאת, רק כדי לעמוד במדדים שהציב המפכ"ל לשוטריו.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

מצעד הדגלים באזור שער שכם בשנה שעברה. שוב מתברר שאין דין שמאלן כדין מתנחל

הממשלה וגופי הביטחון מגבים את העבריינים. ואת מי עוצרים? את השמאלנים כמובן

מכוניות במגרש חניה

"זה מה יש. תגיד רוצה או לא רוצה, ותבחר צבע": כך נקבע מחיר המכונית שלכם

פרופ' ינאי עופרן , במעבדת ביולוג'יק דיזיין ברחובות

במעבדה קטנה ברחובות נולד הנוגדן הראשון בעולם שנוצר על ידי מחשב

עדי גרתי

זאת הייתה תשובה מושלמת - כך מסבירים "כיבוש" ב-25 מילים בלבד

תומכי טראמפ
בפריצה לקפיטול,
ינואר 2021 . אוהדיו
מוצגים כנבלים

בספר שמקדיש כל כך הרבה לשקרים, ראוי היה להיזהר בעובדות

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

בתביעה נכתב כי הראיון כולו "התנהל בצורה שאינה מכבדת או רצינית״ כלפיה

המועמדת התחברה לראיון עבודה בזום - וקיבלה מהמראיין מייל שהדהים אותה

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?