פרשת ישראל ביתנו: עובד יחזקאל הוא מזכיר הממשלה לשעבר שעוכב לחקירה

יחזקאל, שהיה מזכיר הממשלה ונחשב למקורבו של אהוד אולמרט, חשוד בביצוע עבירות שוחד; סנגורו: התנהלותו תקינה לחלוטין. חשודה נוספת היא איילת אזולאי, לשעבר ראש לשכתו של בנימין בן אליעזר

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

עובד יחזקאל, שהיה מזכיר הממשלה בכהונת ממשלתו של אהוד אולמרט, הוא האיש שעוכב לחקירה שלשום (שני) בפרשת השחיתות בישראל ביתנו.

יחזקאל חשוד בביצוע עבירות של שוחד וקבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות. הוא שוחרר שלשום למעצר בית של חמישה ימים לאחר שנחקר במשרדי יחידת להב 433 של המשטרה. חשודה נוספת שעוכבה שלשום לחקירה חארי פשיטת המשטרה על משרד יחסי ציבור היא איילת אזולאי, ראש לשכתו לשעבר של בנימין בן אליעזר ששוחררה גם היא למעצר בית של חמישה ימים.

יחזקאל ואזולאי חשודים בשתי תתי פרשיות שונות שהתבררו למשטרה בעקבות התפתחות בחקירת השחיתות בישראל ביתנו. על פי החשד, יחזקאל קיבל כספים מתוך תקציבים שהוקצו לפרויקט משותף של כמה עמותות, בתמורה להעסקת חברת יחסי ציבור מסוימת לטובת הפרויקט, זאת מבלי שהעמותות מודעות ל״גזירת הקופון״ על ידו. על פי החשד, ליחזקאל יש קשרים עם החשודים המרכזיים בפרשה - פאינה קירשנבאום ודאוד גודובסקי.

יחזקאל בבית המשפט המחוזי בירושלים בזמן משפט אולמרט, 2011צילום: תומר אפלבאום

אזולאי מקורבת לרמי כהן, מנכ"ל משרד החקלאות וחשוד מרכזי בפרשת השחיתות. היא חשודה בביצוע עבירות של לקיחת שוחד, מרמה והפרת אמונים וקבלת דבר במרמה מידי יועץ התקשורת רונן משה המנהל של משרד יחסי הציבור TOGETHER. על פי החשד, משה העביר שוחד לגורמים בשירות הציבורי בתמורה להעברת תקציבים למשרד יחסי הציבור שלו ולבחירתו לביצוע פרויקטים עבור משרדי ממשלה שונים. את מעצרו של רונן, האריך שלשום בית המשפט בארבעה ימים. חשודה נוספת בפרשה הזו היא טלי קידר, שעובדת כיום בחברה הממשלתית להגנות ים המלח ובעבר היתה ראש לשכתו של כהן.

סניגורו של יחזקאל, עו"ד שמעון דולן מסר בתגובה: "עובד יחזקאל זומן לחקירה, שיתף פעולה באופן מלא, השיב בפירוט לכל השאלות ולאחר מספר שעות שוחרר לביתו. להתרשמותנו, החשדות שהועלו כלפיו, מקורם בשילוב של מידע מוטעה ופרשנות שגויה להתנהלות תקינה לחלוטין שאין בה רבב. לדעתנו, אין ספק כי לא ימצא דופי במעשיו.

"עובד יחזקאל והחברה בראשה הוא עומד, מקפידים קלה כבחמורה, מעבר לנדרש בחוק היבש. הפרסומים בתקשורת מסבים לעובד, לבני משפחתו ולעובדיו נזק חמור ללא כל בסיס ואנחנו מוטרדים מהקלות הבלתי נסבלת בכל הקשור לפגיעה בשמו הטוב של כל אדם. אנו מקווים ומבקשים כי החקירה לגביו תסתיים במהירות וכי יטוהר שמו באותה מהירות, היקף ותהודה שלהם זכו הפרסומים שפגעו בשמו הטוב".

פרקליטו של רונן, עורך הדין ירון לונדון, ממשרד כהן, סטרשנוב, לונדון ושות' אמר כי "כנותן שירותים ויועץ, שמו של רונן השתרבב לנושא. לנו יש אמון מלא ברשויות החוק, ואין לנו ספק שבתום החקירה הדברים יתבהרו, האמת תצא לאור וכולם יידעו כי הוא נקי כפיים ולא נפל רבב בהתנהלותו".

עובד יחזקאל, בן 49, הוא בעלים של משרד לייעוץ אסטרטגי המתמחה בניהול משברים, מו"מ ויעוץ רגולטורי. באתר האינטרנט של החברה מבטיח יחזקאל כי "החברה מייעצת ללקוחותיה ומלווה אותם בהתנהלותם מול גופי הממשל והרגולציה". בכנסת אומרים שהוא ייצג בין היתר גופים חברתיים. לכנסת הוא כמעט שלא הגיע, ואין לו היתר כניסה למשכן כלוביסט. שניים מאנשי הצוות שלו עבדו עם חברי כנסת ממפלגת העבודה וש"ס.

יחזקאל שימש כמזכיר הממשלה בשנים 2009-2007 בתקופת כהונתו של אהוד אולמרט קודם לכן שימש כמשנה לראש הסגל בלשכת רה"מ. הוא החל לעבוד עם אולמרט בתקופת כהונתו כראש העיר ירושלים בשנת 1993 ונחשב בחוג הקרוב לאולמרט.

במהלך כהונתו כמזכיר הממשלה פורסם על ידי מבקר המדינה מיכה לינדנשטראוס דו"ח על "פרשת מרכז ההשקעות", שבו נקשר גם שמו. יחזקאל נחקר במשטרה על חלקו בפרשה זו, וכן על חלקו ב"פרשת המינויים הפוליטיים" ברשות לעסקים קטנים ובגופים אחרים, אך פרקליטות המדינה החליטה שלא להגיש נגדו כתב אישום.

יחזקאל העיד ב-2011 במשפטם של אולמרט ושל מנהלת לשכתו, שולה זקן. עיקר עדותו נגעה לפרשת מרכז ההשקעות, במסגרתה נחשד אולמרט כי סייע לקדם אינטרסים של חברות ששכרו את שירותיו של חברו הטוב ושותפו לשעבר, עו"ד אורי מסר.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ