נילי פריאל הורשעה בהעסקת עובדת זרה שלא כדין

שופטת בית הדין לעבודה דחתה את טענות פריאל כי כתב האישום הוגש נגדה בין היתר בשל היותה רעייתו של שר הביטחון לשעבר ברק, וכתבה כי "מדובר בהעסקה שלא כדין פסולה שאין ליתן לה יד"

רויטל חובל
רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רויטל חובל
רויטל חובל

בית הדין האזורי לעבודה בתל אביב הרשיע אתמול (רביעי) את נילי פריאל, רעייתו של שר הביטחון לשעבר אהוד ברק, בהעסקת עובדת זרה שלא כדין. הפרשה נחשפה כבר ב-2009 וכשנה וחצי לאחר מכן הוגש נגדה כתב אישום על ידי רשות ההגירה. בכתב האישום נטען כי במהלך 2009 העסיקה פריאל את וירג'יניה נבארו, עובדת זרה מהפיליפינים בעבודות משק בית בדירתם שבמגדלי אקירוב, על אף שלא היה לה היתר.

לאחר חשיפת העסקתה, פנתה פריאל לרשות ההגירה וביקשה להודות ולהסתפק בקנס מינהלי, אך בקשתה נדחתה והוגש נגדה כתב אישום. במהלך המשפט טענה פריאל כי לא היה מקום להגיש נגדה כתב אישום וכי מדובר באכיפה בררנית כלפיה בשל היותה אשת שר הביטחון דאז. פריאל, באמצעות עורך דינה נבות תל צור, ביקשה לקבל לידיה את כתבי אישום שהוגשו בשלוש השנים האחרונות נגד אזרחים פרטיים, בהבדל מחברות, בשל העסקת עובד זר בעבודות משק בית. בסופו של דבר הועברו לעיונה 58 כתבי אישום דומים.

עוד בטרם התנהל המשפט הודתה פריאל כי העסיקה את נבארו שלא כדין, פעמיים בשבוע, בין ארבע לחמש שעות בכל פעם, על אף שלא היה לה היתר עבודה וכי ההתקשרות עמה נעשתה מבלי שנחתם הסכם עבודה, ומבלי שהסדירה לה ביטוח רפואי.

נילי פריאל לצד בעלה אהוד ברק ב-2011צילום: חגי פריד

השופטת אורנית אגסי דחתה את טענת פריאל כי ההחלטה להגיש נגדה כתב אישום ולא להסתפק בקנס מינהלי סותרת את ההנחיות הפנימיות, "התנהלות המאשימה בתיק זה אין בה כדי חריגה מהכללים שנקבעו על ידי היועמ"ש וההנחיות הפנימיות ושיקול הדעת נעשה באופן שיוויוני כפי שנעשה כלפי אחרים קודם למקרה של הנאשמת ואף לאחר מכן", כתבה בהכרעת הדין.

אגסי דחתה את טענתה של פריאל כי העמדה לדין בגין עבירה של העסקת עובד זר במשק בית פרטי היתה שמורה למקרים חמורים במיוחד או במקרים חוזרים או במקרים של העסקה ממושכת.

"הנאשמת ידעה כי היא מעסיקה את העובדת שהיא עובדת זרה שהיתה בעלת אשרה של עבודה בענף הסיעוד שאינה בתוקף, בעבודת משק בית שהינה עומדת בהגדרת המונח 'משרת' כפי שמגדירות אותה ההנחיות ועצם העובדה כי העובדת עבדה רק פעמיים בשבוע ולא לנה בביתה של הנאשמת אין בה כדי להוריד מחומרת העבירה או לשייכה לסוג עבירות אחר שבגינן מוטל קנס מינהלי", נכתב.

השופטת הוסיפה כי מצאה שמונה כתבי אישום שהוגשו בנסיבות דומות לשל פריאל וקבעה כי "הנאשמת לא הופלתה לרעה אל מול המקרים האחרים... הנסיבות של הנאשמת בעבירות שביצעה אכן מוגדרות כנסיבות חמורות, הן בשל היות העובדת הזרה ללא היתר וקודם לכן עם היתר בענף הסיעוד ותקופת העסקה של 7 חודשים".

בנוסף, דחתה השופטת את בקשתה של פריאל להסתפק באי הרשעה, מאחר ומדובר בעבירה ראשונה וכי הודתה והביעה חרטה. "הגם שמדובר בעבירה ראשונה וכי הנאשמת הביעה חרטה וכי הסבירות שתבצע עבירה זו בשנית הינם קטנים, עדיין מדובר בעבירות שבוצעו במשך תקופה ארוכה, כי הנאשמת הפסיקה ביצוע העבירה והודתה בהם בפני הרשויות רק לאחר הכתבה בעיתון וכי מדובר בהעסקת עובדים זרים פסולה, הנאשמת העסיקה את העובדת תקופה ניכרת ולסיכום, מדובר בהעסקה שלא כדין פסולה שאין ליתן לה יד", כתבה אגסי.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ