יניב קובוביץ
יניב קובוביץ

פרקליט המדינה, שי ניצן, הורה על בדיקת התנהלות המחלקה לחקירות שוטרים (מח"ש) בפרשת החקירה של שוטרות וקצינות שהתבקשו להעיד נגד ניצבים החשודים בעבירות מין. בנוסף, בעקבות טענות של שוטרות שפורסמו ב"הארץ" על לחצים ותוקפנות מצד חוקרי מח"ש ולאחר ביקורת על המשטרה כי הפקירה אותן, הוקם בארגון צוות בשיתוף ראש אגף משאבי אנוש במשטרה, הניצבת גילה גזיאל, שהחל בעבודת מטה בנושא. במקביל, גם משרד מבקר המדינה בוחן חומרים שהועברו אליו בסוגיה, אך המבקר יוסף שפירא טרם החליט אם לטפל בה.

בדיקת פרקליט המדינה נפתחה בעקבות פנייה של עו"ד המייצג קצינה שנקראה לתת עדות וקיבלה לטענתה יחס משפיל ומבזה מצד חוקרי מח"ש. במכתב שנשלח ליועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין ולפרקליט המדינה ניצן, מפרטת הקצינה הוותיקה את שעבר עליה באותה חקירה.

לפי המכתב, בתחילת החודש שעבר נקראה הקצינה לתת עדות במשרדי מח"ש בנוגע לאחד הניצבים שנחשד בעבירות מין בשנה האחרונה. לדבריה, צלצלה אליה חוקרת מח"ש בשעות הבוקר וביקשה להיפגש אתה במשרדי מח"ש באזור מגוריה. למקום הגיעו שתי קצינות, ובמשך שעתיים היא נחקרה בנוגע להתנהלות של הקצין הבכיר. החוקרות טענו בפני הקצינה שיש בידיהן ראיות לכך שידעה על קשר מיני שיש לניצב המדובר, אך לא דיווחה על המקרה — דבר המהווה עבירה על החוק, אולם היא טענה שהיא לא מכירה אף שוטרת או קצינה שהוטרדה על ידי הקצין והעידה כי גם היא עצמה מעולם לא הוטרדה ולא קיימה עמו יחסי מין. אולם החוקרות הטיחו בה לדבריה שהיא משקרת ואיימו שיהפכו את העדות לחקירה תחת אזהרה.

ראש מח''ש אורי כרמל בירושלים, בינואר. במח"ש אישרו כי מתקיימת בדיקת הגורמים הרלוונטיים במשרד המשפטיםצילום: אוליבייה פיטוסי

כמו כן, נכתב בפנייה כי לאחר כמה שעות חקירה התבקשה הקצינה להגיע למשרדי מח"ש בירושלים, וכשאמרה לחוקרות כי היא עייפה, לא אכלה ושתתה משעות הבוקר ובעקבות החקירה היא אינה חשה בטוב, התקשר בכיר במח"ש וצעק עליה בטלפון "לכי לאכול, לטיפול רפואי, אבל שתגיעי לירושלים, אלא אם כן יאשפזו אותך". עוד נטען בפנייתה כי נדרשה גם לבצע בדיקת פוליגרף וכשביקשה להתייעץ עם אנשים שקרובים לה, הטיחו בה החוקרים שהיא חייבת לתת תשובה מיידית.

לבסוף, הוסכם במח"ש כי הקצינה תתייצב במשרדים בירושלים רק למחרת בבוקר, וכך היא עשתה. אולם רק לאחר שלוש שעות של המתנה, במהלכן התקשר עורך דינה לחוקר מח"ש ואיים כי תעזוב, יצא אליה איש מח"ש והשאיר לה תלוש לאוכל ושתייה ועזב. לדבריה, רק כעבור שבע שעות וחצי, כשהיא יושבת מרגע הגעתה בקפטריה מחוץ למח"ש, ניגשו אליה החוקרים והמשיכו בגביית העדות. למרות ההתעקשות של מח"ש להביא את הקצינה להמשך עדות, טוענים עורכי דינה שהוצגו לה שאלות זהות בדיוק לאלו שנשאלה ביום הקודם ומבלי להציג לה שום חומר וראיות חדשות.

לאחרונה, קיבלו עורכי דינה את תשובת היועץ המשפטי על תלונותיה, ובה נאמר כי העביר את הטיפול בנושא לפרקליט המדינה. בעקבות זאת, החל ניצן בבדיקת הטענות שעלו במכתב וכן טענות של שוטרות.

נגד משטרת ישראל הושמעה ביקורת קשה, ובפרט נגד בכירים בארגון ובראשם המפכ"ל יוחנן דנינו, בעקבות טענות של שוטרות על אופן החקירות במח"ש ועל כך שהופקרו וכבודן נרמס במהלכן. לטענת אותן קצינות ושוטרות, בזמן שדנינו דיבר על ניקוי אורוות וטיפול מעמיק בנושא הוא לא דאג להתייחס למה שעוברות השוטרות במשרדי מח"ש ולא התייחס לעניין בשום צורה. כעת, ולאחר שטענות דומות פורסמו ב"הארץ", הוחלט במשטרה על הקמת צוות בדיקה של הנושא. בימים אלה מגבשים בארגון אמנה בנוגע להתנהלות בחקירות של שוטרות וקצינות המגיעות למתן עדות במח"ש בענייני הטרדות מיניות, שתוצע למח"ש. במשטרה אף שוקלים להעניק ייעוץ עורך דין מטעם המשטרה לגבי זכויות של השוטרות כעדות באותם מקרים.

במח"ש אישרו שמתקיימת בדיקה בנושא על ידי הגורמים הרלוונטיים ממשרד המשפטים.

ממשרד המשפטים נמסר כי "הידיעה לפיה פרקליט המדינה מינה צוות או עו"ד לבדיקת התנהלות מח"ש כלפי מתלוננות נגד קצינים ושוטרים הינה שגויה. צוות כזה לא היה ולא נברא, ובפרקליטות אף לא נבחנת הקמתו. מכתב מעו"ד שמייצג שוטרת אחת בלבד אכן נשלח למשרד המשפטים, והוא נבחן על ידי הגורמים הרלבנטיים בדרך השגרתית בה נבדק כל מכתב תלונה המגיע ללשכת פרקליט המדינה. אך כאמור, לא מונה צוות או עו"ד כלשהו לבדיקת כלל התנהלות מח"ש".

עורכי הדין של הקצינה טענו אתמול כי "במידה ולא נקבל תשובות ראויות לנושא אנחנו נפנה לבג"ץ. לא יכול להיות שבמח"ש לא יהיה חוק לגבי מה מותר להם ומה אסור להם. כל עבריין שמגיע לתחנת משטרה יודע מה הזכויות שלו ולא ייתכן ששוטרות שהן לא חשודות בכלום, ומגיעות למתן עדות, לא יידעו מה הזכויות שלהן ומה הגבולות בחוק של מח"ש".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ