בית המשפט גזר על הרב פינטו שנת מאסר ומיליון שקל קנס: "רב שחטא והחטיא, שיחת והשחית אחרים"

השופט קיבל את עמדת הפרקליטות שדרשה שנת מאסר בגין הרשעתו של פינטו במתן והצעת שוחד והכריע כי אין במצבם הרפואי של הרב ובני משפחתו כדי להקל בעונש

רויטל חובל
רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
פינטו בבית המשפט המחוזי בתל אביב, היום
פינטו בבית המשפט המחוזי בתל אביב, היום
רויטל חובל
רויטל חובל

בית המשפט המחוזי בתל אביב גזר הבוקר (שלישי) שנת מאסר וקנס של מיליון שקלים על הרב יאשיהו פינטו שהודה בהסדר טיעון במתן והצעת שוחד לתת ניצב אפרים ברכה, המכהן כיום בתפקיד ראש היחידה הארצית לחקירות הונאה במשטרה (יאח"ה), ובשיבוש הליכי משפט.

בכך קיבל השופט עודד מודריק את עמדת הפרקליטות, שביקשה שנת מאסר, בעוד שההגנה ביקשה להסתפק במאסר על תנאי או לכל היותר עבודות שירות, בין היתר בשל המצב הרפואי שלו ושל בני משפחתו והתחשבות בתרומותיו לאורך השנים. מודריק כתב כי "מדובר ברב וגדול שחטא והחטיא, שיחת והשחית אחרים, שילב אחרים בפשעיו, בהם גם את אשתו". השופט נעתר לבקשת סנגוריו של פינטו ועיכב את ביצוע העונש ב-45 ימים, על מנת שיוכלו לערער על גזר הדין לבית המשפט העליון. כמו כן הוארך צו עיכוב היציאה מהארץ של הרב.

השופט מודריק התייחס לפסיקה הנהוגה בעבירה של מתן שוחד וציין כי היא גבוהה יותר משנת המאסר בפועל שאותה ביקשה הפרקליטות במסגרת הסדר הטיעון. הוא גם ציין כי פרשת פינטו חמורה יותר מפרשת דודי אפל, שעליו נגזר העונש החמור ביותר כנותן שוחד - שלוש שנות מאסר וחצי. "יש לראות בחומרה רבה הרבה יותר מהלכי שוחד שכוונו לתקיעת יתד טרויאנית בליבת מערכת אכיפת החוק כדי 'לכבוש' אותה וכדי שהמשרתים בה יפעלו ויופעלו כבובות משחק בידי המשחד. תנ"צ ברכה אמנם איננו 'ראש ה-FBI הישראלי' אך אלמלא סירב להצעות של הנאשם ואלמלא חשף את מעלליו היתה עלולה להיגרם פגיעה רבת אנפין" כתב.

עוד נכתב בגזר הדין כי "לבד מהיקפה הכספי של הצעת השוחד והסכנות ה'רגילות' הגלומות בהיכנעות של משרת הציבור להצעת השוחד, בולט בענייננו גם מרכיב של 'ניצול מרות'. הנאשם ניצל את 'מרותו' על קצין המשטרה; מרות הנובעת מהשקפת עולמו הדתית של תנ"צ ברכה".

מודריק קבע כי לולא הסדר הטיעון, העונש המינימלי שהיה לגזור על פינטו בגין עבירת השוחד הוא שנתיים מאסר בפועל ומתחם הענישה הראוי לכל העבירות שבהן הורשע פינטו הוא אף גבוה יותר, בין שלוש לשבע שנות מאסר (ב-2010 הוחמר העונש המקסימלי על נותן השוחד לשבע שנות מאסר). בהקשר זה מתח השופט ביקורת על ההסדר המקל שנתן משקל רב מדי לשיקולים חיצוניים, כמו מיצוי הדין עם ניצב בדימוס מנשה ארביב, ראש יאח"ה לשעבר, נגדו הסכים פינטו להעיד בהסדר הטיעון. "אלמלא הסדר הטיעון לא היה לשיקולים החיצוניים כוח השפעה החורג מגבולות מתחם העונש ההולם. כל השיקולים המקלים – גם אם יש להם ביטוי עוצמתי מיוחד במקרה מסוים – אין להם כוח להטות את העונש אל מתחת לרצפת המתחם".

עם זאת, ציין השופט כי כפי שקבע בג"ץ, הסדר הטיעון אינו בלתי סביר באופן קיצוני באופן שמצדיק התערבות בו. "חרף הביקורת על הסדר הטיעון וחרף הספקות בשאלה אם ההסדר הניב תוצאה מיטבית מבחינת העניין הציבורי, הגיע בית המשפט העליון למסקנה שההסדר אינו נגוע בחוסר סבירות קיצוני. ההסדר מיוסד על שיקולים חשובים מבחינת האינטרס הציבורי; יש בו שילוב של העמדת הרב פינטו לדין תוך מתן אפשרות למיצוי הבדיקה והחקירה בעניין ניצב ארביב".

מודריק ציין במפורש כי העונש נמוך מאוד ביחס למתחם הענישה הראוי, אך ציין את "השיקול הציבורי מן המעלה הראשונה" של הפרקליטות למיצוי הדין עם ארביב. בהקשר זה כתב: "החשד ששחיתות פשתה בצמרת הגבוהה של יחידת החקירות המופקדת על החקירות החשובות והמורכבות במדינה, מצריך בירור ובדיקה כדי להסיר כל נגע. אין ערוך לחשיבות הדבר. השאלה אם אפשר היה להשיג את התוצאה הנשאפת גם בדרך אחרת, עמדה לבירור לפני בג"ץ ולא לי להידרש לה. מנקודת התשקופת שלי מדובר בהקלה רבה מאד בעונש כנגד האפשרות למצות את החקירה בעניין ארביב. הדבר משולב גם בכך שהמאשימה לא ויתרה על עצם העמדת הרב פינטו לדין והיא תובעת עונש של מאסר בפועל לפרק זמן משמעותי".

בשיקולים לזכותו של פינטו ציין השופט כי העידו בפניו תיעוד רב ועדויות המתארות את מעשי החסד שלו. "שמעתי עדויות יוצאות מן הלב מפי אם צעירה ששכלה את בנה במבצע 'צוק איתן', אלמנות קשות יום, אישה ידועת חולי, שהמחישו את היחלצותו האישית של הנאשם לפעולות של נדבת לב שמנעו התמוטטות נפשית וכלכלית של משפחות אלה", כתב. "נשמעה גם עדות של עיתונאי ידוע (שלום ירושלמי) שהתרשם מן הפתיחות והנאורות של הנאשם, שיש בה כדי לגשר על פערים חברתיים, עדתיים ואמוניים. לנסיבות חיצוניות אלה יש משקל ולפעמים משקל לא מבוטל כאשר באים למדוד לנאשם את עונשו. כשאני מעמיד את פשעי הנאשם אל מול צבר מעשיו הטובים מסקנתי היא שהאחרונים אינם מאיינים ואינם מגמדים את הראשונים עד כדי הימנעות מעונש מאסר של ממש".

באשר למצבם הרפואי של בני משפחתו, קבע השופט כי "המצב המתואר אינו מקנה לנאשם חסינות ואינו יכול לשמש כשיקול מכריע בהקשר לעונשו. זה במיוחד משעה שכל אמצעי ההשגחה והטיפול עומדים לרשות המשפחה ומתקיימים גם היום, ללא קשר לשאלת נוכחות הנאשם בבית".

התובעת בתיק רחלי חזן-פלדמן הגיבה לגזר הדין ואמרה כי "המסר שיצא מבית המשפט היום שגם אנשים חזקים בעלי קשרים, עוצמה, עדיין יתנו את הדין על מעשיהם". באשר לביקורת כי הסדר הטיעון מקל אמרה התובעת כי "השופט אמר כי ההסדר סביר וכי השיקול של מיצוי הדין עם ארביב הוא ראשון במעלה". על המחלוקות הפנימיות בפרקליטות אמרה חזן פלדמן: "זה לא סוד שבתיק הזה היו הרבה התלבטויות, הרבה דילמות, היו הרבה גורמים שניסו להשפיע על עמדת מקבלי ההחלטות. אנחנו סבורים שההסדר שהושג מגבש את המכלול האינטרסים והוא האיזון הראוי".

פינטו בבית המשפט המחוזי בתל אביב, היוםצילום: מגד גוזני

סנגורו של פינטו, איל רוזובסקי, אמר בתום הדיון כי בכוונתם ללמוד את גזר הדין ולהיערך להגשת ערעור. כשנשאל האם הם לא מתחרטים על כך שחתמו על הסדר טיעון, השיב: "הרב התכוון לכבד את הסדר הטיעון וכיבד אותו. אני לא חושב שהוא מתחרט".

פינטו הודה במתן שוחד לתנ"צ ברכה לאחר משא ומתן ארוך עם היועץ המשפטי לממשלה ופרקליט המדינה ולאחר שמסר מידע מפליל נגד ניצב מנשה ארביב, שכיהן בתפקיד ראש לה"ב. החקירה בעניין של ארביב תקועה בתקופה האחרונה, בין היתר בגלל בנו המתגורר באוסטרליה ומסרב לשתף פעולה עם חוקרי מח"ש. במח"ש אומרים כי החקירה תעלה הילוך עם סיום המשפט של פינטו.

הפרקליטות נחלקה לשניים באשר לחתימת הסדר הטיעון עם פינטו. בעוד שמח"ש היתה בעדו, לצורך העמדה לדין של ארביב, בפרקליטות מחוז תל אביב סברו שיש לנהל את ההליך נגד פינטו ולא להקל עמו. בסופו של דבר נחתם הסדר טיעון, והפרקליט שליווה את התיק מטעם פרקליטות מחוז תל אביב, אלי שוורץ, התפטר ממנו.

התובעות בתיק, נאוה שילר ורחלי חזן פלדמן, לא הסתירו את חוסר האמון שבין הפרקליטות לבין פינטו בדיונים האחרונים, בין היתר בשל בקשות דחיות חוזרות שהגיש פינטו. הן מתחו ביקורת חריפה על התנהלותו של פינטו, על "עזות המצח שלו", ה"מניפולציות", ותיארו אותו כ"איש שחש את עצמו מעל החוק".

חזן פלדמן הוסיפה בדיון בשלב הטיעונים לעונש כי "קשה למצוא בפסיקה מקרים דומים לשלנו. מדובר בתיק חסר תקדים בחומרתו מבחינת הניסיון לפגוע בפעילות גופי אכיפת החוק. מדובר בניסיון לשחד קצין משטרה בכיר על מנת לקבל מידע על חקירות שבה נותן השוחד נחקר באזהרה. מדובר במתן שוחד סכום גבוה מאוד של 200 אלף דולר".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ