"דגל שחור מתנוסס מעל התנהלות כזו" |

פרשת טלנסקי: אולמרט נידון לשמונה חודשי מאסר בפועל

רה"מ לשעבר כבר נידון לשש שנות מאסר בפרשת הולילנד. השופטים הסכימו לבקשת אולמרט להתחשב בתרומתו למדינה, אך הבהירו שזה לא ימנע מאסר בפועל. צוות ההגנה: נערער לעליון

רויטל חובל
רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רויטל חובל
רויטל חובל

שופטי בית המשפט המחוזי בירושלים גזרו הבוקר (שני) על אהוד אולמרט שמונה חודשי מאסר בפועל בפרשת טלנסקי. כמו כן, השיתו עליו השופטים קנס בסכום של מאה אלף שקלים שישולם עד 31 ביולי. אולמרט הורשע בפרשת טלנסקי בעבירות של קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות ובמרמה והפרת אמונים. שמונת חודשי המאסר מתווספים לשש שנות המאסר ולקנס של מיליון שקלים שנגזרו על אולמרט בפרשת הולילנד. מצוות ההגנה של אולמרט נמסר בתגובה כי בכוונתם לערער על גזר הדין לבית המשפט העליון.

אולמרט הגיע הבוקר להקראת גזר דינו בלי בני משפחתו כשהוא מלווה בפמלייתו המקצועית. השופטים - יעקב צבן, רבקה פרידמן-פלדמן ומשה סובל - קיבלו את בקשת סנגוריו לעכב את ביצוע גזר הדין לצורך הגשת ערעור ועיכבו את כניסת ראש הממשלה לשעבר לכלא ב-45 ימים. השופטים קיבלו למעשה את בקשת הפרקליטות לגזור על אולמרט מאסר מאחורי סורג ובריח, אולם גזרו עונש קל מזה שביקשה הפרקליטות - כ- 14 חודשי מאסר בפועל. בשלב הטיעונים לעונש טענה הפרקליטות כי העונש הראוי על העבירות שבהן הורשע אולמרט הוא בין 18-8 חודשי מאסר בפועל, וציינה כי לשיטתה אולמרט ממוקם מעט מעל אמצע מתחם הענישה. סנגוריו של אולמרט ביקשו שלא לגזור עליו מאסר בפועל ולהתחשב בתרומתו לציבור ולביטחון המדינה.

השופט צבן, שעמד בראש הרכב השופטים, אמר היום בהקראת גזר הדין בבית המשפט כי הם הסכימו להתחשב בתרומתו של אולמרט למדינה ובתלאות שעבר לאורך ההליך המשפטי, אך שאין בכך כדי למנוע מהם לגזור עליו מאסר בפועל. ‬"הנאשם צבר לזכותו זכויות רבות ולו מעלות רבות, רגישות אנושית, חברתית ומשפחתית, הוא בעל יכולות אישיות גבוהות ונדירות, במהלך כל חייו עזר והיטיב לרבים, קיבל תפקידים חשובים ביותר, תרם תרומה גדולה לחברה ולמדינה. בכל אלה יש כדי למתן העונש אך לא למנוע מאסר בפועל שהינו מחויב בעינינו נוכח הנתונים שפורטו לעיל", כתבו צבן, פרידמן-פלדמן וסובל.

השופטים סיכמו את גזר הדין, המתפרש על פני עשרה עמודים בסך הכל, בפסקה אחת שבה נקטו בלשון חריפה נגדו. "איש ציבור, שר בממשלה, המקבל כספים במזומן בדולרים, מחזיקם בקופה סודית, עושה בהם שימושים פרטיים ואינו מדווח לאיש - חוטא בעצמו ומחטיא את השירות הציבורי וגורם לאיבוד אמון בו. חומרה מיוחדת יש ברום תפקידו ובהיקף הניכר של הכספים שהוחזקו במשך שנים בהסתר וללא דיווח. כפי שנאמר בפסיקה - דגל שחור מתנוסס מעל התנהלות כזו והיא מחייבת ענישה משמעותית ומאסר בפועל".

בתגובה לגזר הדין, מסרו סנגוריו של אולמרט, עורכי הדין אלי זהר ואיל רוזובסקי, כי העונש שהוטל עליו רק מוסיף לסבל הרב שכבר עבר וכי בעיניהם די בו כדי להביא להקלה בעונשו. "מדובר בגזר דין קשה, שיש בכוונתנו לערער עליו. העונש הוא כבד מאוד, במיוחד בנסיבות של מר אולמרט שהתפטר מתפקידו כראש הממשלה בשל החקירות, הוציא עצמו מן החיים הציבוריים לאורך שנים ארוכות וויתר על רום מעמדו, וכן וויתר על התנאים שהיו מגיעים לו כראש ממשלה לשעבר".

עו"ד רוזובסקי אמר לאחר הקראת גזר הדין כי על אף שצוות ההגנה מכבד את בית המשפט, נפלו בעיניו פגמים בהכרעת הדין. "לא הוכח שימוש פרטי של מר אולמרט בקופה. קיווינו שבנסיבות העניין לא יינתן מאסר בפועל", אמר. הוא הוסיף כי הם לא החליטו לערער לבית המשפט העליון באופן אוטומטי. "הכרעת הדין ניתנה לפני חודשיים, ואחרי לימוד ממושך שלה הגענו למסקנה שיש עילת ערעור טובה ולכן נערער".

התובע בתיק מטעם הפרקליטות, עו"ד אורי קורב, אמר היום עם סיום הקראת גזר הדין כי "בית המשפט קבע שאולמרט קיבל פעם אחר פעם מעטפות - בהיותו איש ציבור - באופן נסתר תוך שהוא משקר למבקר המדינה". הוא ציטט מגזר הדין והוסיף כי השופטים קבעו "שמעל הנאשם מתנוסס דגל שחור וכי על מעשים כאלה לא יכול להיות עונש זולת מאסר בפועל". כשנשאל על המתקפה האישית שניהל נגדו אולמרט, ענה קורב כי "התחושה היחידה שמלווה אותי היא סיפוק אישי. בית המשפט אמר את דברו".

אולמרט הורשע בפרשת טלנסקי בכך שקיבל מאיש העסקים משה טלנסקי מאות אלפי שקלים במזומן במעטפות ושמר אותם בקופה סודית, בלי לדווח על כך, תוך מתן הצהרות הון כוזבות למבקר המדינה.

כך או כך, עניינו של ראש הממשלה לשעבר יוכרע סופית בבית המשפט העליון. מבין תיקי אולמרט, הראשון שיוכרע הוא תיק הולילנד שבו הורשע בשתי עבירות של לקיחת שוחד ובגינו נגזרו עליו שש שנות מאסר בפועל. בדצמבר האחרון התקיימו דיונים רצופים ואינטנסיביים לשמיעת הערעורים בעליון ומאז עוסקים השופטים במלאכת כתיבת פסק הדין, שצפוי להתפרסם בחודשים הקרובים.

לצד תיק טלנסקי - שאולמרט כבר הודיע כי בכוונתו לערער על הרשעתו בו - עומדים בעליון גם ערעורי המדינה על זיכויו של אולמרט בפרשת ראשונטורס ועל העונש שנגזר עליו (מאסר על תנאי, ר"ח) בפרשת מרכז ההשקעות. העליון כבר דן בעבר בתיק טלנסקי, אז החלו השופטים בכתיבת פסק דין, אלא שההסכם שחתמה הפרקליטות עם שולה זקן היטה את הכף והשופטים הורו על החזרת התיק למחוזי. מאחר ונשיא העליון אשר גרוניס פרש לגמלאות, ימונה ראש הרכב חדש במקומו לדון בערעור בתיק זה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ