תושבי עתיר-אום אל-חיראן עתרו לבג"ץ בבקשה לדיון חוזר בעניין פינויים

בעתירה נטען כי מדובר בסוגיה כבדת משקל שיש לדון בה בהרכב מורחב. ביום חמישי יפגינו תושבי הכפרים הלא מוכרים בנגב נגד הריסת הכפר

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

תושבי הכפר הבדואי הלא מוכר עתיר-אום אל-חיראן הגישו היום (ראשון) עתירה לדיון נוסף בעניינם, בעקבות פסק הדין של בית המשפט העליון הקובע כי ניתן לפנותם ולהרוס את הכפר עבור הקמת יישוב יהודי בשם "חירן". המרכז המשפטי עדאלה מייצג את התושבים.

בעתירה נטען כי יש לראות בפסק הדין שניתן בחודש שעבר "הלכה חדשה והיסטורית", ולכן יש צורך לקיים דיון חוזר בהרכב מורחב. לפי העתירה, "הלכה זו קובעת כי המדינה רשאית, כבעלת המקרקעין, להורות על פינוי תושבים בכל זמן שתרצה, גם אם היא עצמה נתנה להם את הרשות להשתמש בקרקע ולחיות בה, כפי שנתנה לתושבי עתיר-אום אל-חיראן". וזאת, "תוך התעלמות מתקופת הזמן הממושכת בה חיו האזרחים על הקרקע. הלכה משפטית זו חוסמת לטענתם את אפשרות ההתגוננות החוקתית של התושבים".

בארגון מודעים לכך שהסיכויים להצליח במישור המשפטי הם קלושים ולכן עיקר המאמץ יתמקד במאבק ציבורי. בעצומה שפרסמו ארגוני זכויות אדם וארגונים חברתיים בישראל, הוגדר הפינוי כ"צעד לא צודק, גזעני ומפלה". ועדת ההיגוי העליונה של ערביי הנגב הודיעה כי ביום חמישי הקרוב יגיעו אלפים מתושבי הכפרים הלא מוכרים בנגב להפגנה בבאר שבע נגד הריסת הבתים. בהודעה שפורסמה היום, ציינו בוועדה כי המפגינים יצעדו מרחבת השוק עד לבנייני הממשלה. לרשות המפגינים, יועמדו 30 אוטובוסים, ויצאה קריאה במסגדים ובמנשרים להצטרפות להפגנה.

עתיר-אום אל-חיראן, 2013צילום: אליהו הרשקוביץ

כפי שפורסם ב"הארץ", סוגיית מצוקת הבנייה והריסת הבתים תופסת תאוצה בחברה הערבית ובכמה אזורים. הערב תתקיים הפגנה בוואדי ערה בכניסה לאום אל-פחם במחאה על צווי הריסה התלויים ועומדים. בוועדה העממית של אום אל-פחם וואדי ערה הזהירו מהשלכות ביצוע ההריסה.

העליון דחה לפני כחודש, ברוב של שני שופטים לעומת אחת, את עתירת תושבי עתיר-אום אל-חיראן נגד פינויים. "המדינה היא בעלת המקרקעין שבמחלוקת, שנרשמו על שמה במסגרת הליכי הסדר; התושבים לא קנו זכות במקרקעין אלא ישבו בהם כבני רשות חינם, שבוטלה כדין על ידי המדינה. במצב דברים זה, אין הצדקה להתערבות בפסקי דינם של בתי המשפט הקודמים", כך כתב בהחלטתו המשנה לנשיאה השופט אליקים רובינשטיין.

השופטת דפנה ברק-ארז, שלא קיבלה את כל סעיפי ההחלטה של השופט רובינשטיין, מתחה ביקורת על התנהלות המדינה ואמרה כי "העותרים אינם יכולים לקבל את מלוא הסעדים שביקשו, אולם לא ניתן גם להשלים עם הפגמים שנפלו בהתנהלותן של הרשויות בכל הנוגע להחלטה על הפינוי והפיצוי הכרוך בו". עוד הוסיפה השופטת בעניין זה: "אני סבורה שעל הרשויות לחזור ולבחון את מתכונת הפיצוי שיוענק למבקשים במסגרת הפינוי, בשים לב, בין השאר, לכך שהמבקשים הם כאמור בני-רשות המתגוררים במקום כ-60 שנה (ולא מסיגי גבול, ש"ס), וכן לכך שהמדינה מציינת בתוקף כי היישוב החדש אינו בעל אופי ייחודי והוא פתוח לכל אדם, ובכלל זאת למבקשים עצמם אם יחפצו בכך. כך, למשל, המדינה יכולה לשקול את האפשרות להציע מלבד המעבר לחורה האפשרות של קבלת מגרש ביישוב החדש חירן".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ