אסי אבוטבול נעצר בחשד להתנקשות בפרקליטו יורם חכם

עורך הדין חכם, שייצג כמה מבכירי העולם התחתון, מת בפיצוץ מטען במכוניתו בתל אביב ב-2008. בין השניים התגלעו מחלוקות, לאחר שאבוטבול לא היה מרוצה מהאופן בו טיפל חכם בתיקו

יניב קובוביץ
יניב קובוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
חכם ואבוטבול
חכם ואבוטבולצילום: מוטי קמחי
יניב קובוביץ
יניב קובוביץ

הותר לפרסום: אסי אבוטבול הוא ראש ארגון הפשיעה שנעצר אתמול (ראשון) בחשד להתנקשות בעורך הדין יורם חכם ב-2008. הוא נעצר במסגרת פרשה 512, והיום הוארך מעצרו בתשעה ימים בבית משפט השלום בראשון לציון. עורך הדין חכם, שייצג כמה מבכירי העולם התחתון, נהרג בפיצוץ מטען במכוניתו בתל אביב ביוני 2008. חכם ייצג את אבוטבול בתקופה שקדמה להתנקשות, בתיק בו אבוטבול הורשע. זאת הפעם השנייה בה ראש הארגון מובא לחקירה בשבועות האחרונים.

במשטרה העריכו שאחד מעדי המדינה שגוייס בפרשה 512 יוביל אותם לפענוח הפרשה מ-2008. עד כה, היו בידי המשטרה הערכות מודיעיניות בלבד שלא אפשרו התקדמות בחקירה, אך גיוס עד המדינה שפך אור חדש על המקרה וכעת סבורים החוקרים כי התיק יבשיל לפיענוח ולהגשת כתבי אישום.

כבר לאחר ההתנקשות היה בידי המשטרה מידע מודיעיני כי מי שעומד לכאורה מאחורי הרצח הוא אסי אבוטבול ואחיו פרנסואה, שנרצח ב-2011. בין חכם למשפחת אבוטבול התגלעה מחלוקת קשה, לאחר שטענו כי הם לא מקבלים את היחס לו הם מצפים עבור מאות אלפי השקלים שקיבל חכם כדמי טיפול בתיק. בין שני הצדדים היתה מחלוקת נוספת. אבוטבול היה סבור כי עליו להמשיך ולשהות במעצר עד אשר ישוחרר למעצר בית, משם יוכל להמשיך ולנהל את עסקיו או לחמוק לחו"ל. חכם התנגד לכך, ובין השניים התפתח ויכוח שגלש לצעקות ואיומים.

עו"ד חכם, על רקע רכבו, שניות אחרי ההתנקשותצילום: מוטי קמחי

ביום הרצח הוזמן חכם לבית משפחת אבוטבול לארוחה במטרה ליישב את הסכסוך. חכם הגיע לבית המשפחה, ישב עמם לארוחת צהריים ונשאר מספר שעות עם האחים אבוטבול. בדרכו הביתה כשנסע ברחוב יגאל אלון בתל אביב התפוצץ מטען חבלה רב עוצמה ברכבו והוא נהרג מהפיצוץ. במשטרה העריכו שמדובר במה שמכונה בקרב גורמי הפשיעה "כיפה אדומה" שהכינו בני משפחת אבוטבול לחכם.

ההתנקשות בעו"ד חכם, בן 53, הוגדרה בזמנו כחציית קו אדום של העולם התחתון בישראל. מלבד אבוטבול, בשנים שקדמו להתנקשות ייצג חכם דמויות בולטות נוספות במפת הפשיעה בישראל, בהן גם אריה אלפרון ויוסי הררי.

ב-2008, חודש לאחר רצח חכם, ניסו עבריינים לרצוח עורך דין מוכר מטייבה בעת שיצא מרכבו ברחוב הראשי של העיר. בינואר 2011 התגלה מטען צינור שהוטמן במכוניתו של עורך הדין מאיר בר מוחה ברמת גן, ונפל ממנה לפני שהספיק להתפוצץ. ב-2013 התפוצץ מטען חבלה רב עוצמה ברכבו של תובע מפרקליטות מחוז תל אביב. המכונית היתה ריקה ולא היו נפגעים. ביולי 2004 נרצח השופט עדי אזר. הוא נורה מטווח קצר כשהיה במכוניתו, ליד ביתו שברמת השרון. מהחקירה התברר כי האסיר יצחק זוזיאשווילי הזמין את הרצח מאסיר אחר לצורך קלף מיקוח מול המשטרה, כדי להביא לשחרורו המוקדם.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ