ראש יאח"ה אפרים ברכה שם קץ לחייו

תת-ניצב אפרים ברכה עמד במרכז הפרשה שהביאה להעמדתו לדין של הרב יאשיהו פינטו. ברכה העיד כי פינטו ביקש לשלם לו שוחד של מאות אלפי שקלים. הפרקליטות: לא הוחלט לחקור את ברכה, זה שקר גס

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
תנ"צ אפרים ברכה
תנ"צ אפרים ברכהצילום: אמיל סלמן

ראש היחידה הארצית לחקירות הונאה (יאח"ה), תת-ניצב אפרים ברכה, שם הבוקר (ראשון) קץ לחייו. ברכה, שנכנס לתפקיד לאחר מאבק משפטי בעקבות טענות לכשלים בתפקודו, עמד במרכז הפרשה שהביאה להעמדתו לדין של הרב יאשיהו פינטו. באוקטובר 2012 חשף ברכה בפניו מפקדיו כי פינטו הציע לו שוחד של 200 אלף דולר. במהלך מחושב, ברכה שיתף פעולה עם פינטו ותיעד את העברת הכסף בין הצדדים. במשטרה הודיעו הבוקר על מותו של ברכה והביעו את השתתפותם בצערה של המשפחה.

בני משפחתו של ברכה העידו כי הוא יצא מהבית בשעות הבוקר המוקדמות כשהוא נסער, מבלי להגיד לאן מועדות פניו. הם החליטו להתקשר לתת ניצב אבי נוימן, ראש חטיבת החינוך ומי שהיה חברו הקרוב של ברכה במשטרה. נוימן, שידע שברכה נמצא במצוקה בימים האחרונים, התקשר מיד לתחנת משטרת מודיעין, הורה להם לבצע איכון טלפוני ולצאת לסריקות אחריו באופן מיידי. לאחר כעשר דקות אותר ברכה כשהוא ירוי במכוניתו, לא הרחק מביתו שבמודיעין. הבוקר היה אמור ברכה להיפגש לעדכון בחקירת פרשת ישראל ביתנו, אותה הוא ליווה מקרוב

לפני כשבוע פורסם בערוץ 10 כי המחלקה לחקירות שוטרים (מח"ש) בודקת טענות חדשות נגד מפקד יאח"ה, שלפיהן מסר מידע לנחקרים. לפי הפרסום, הרב פינטו מסר עדות בעניין לפני שלושה שבועות, והנושא נמצא בבדיקה ראשונית כדי לבדוק אם יש מקום לפתיחה בחקירה. גם כתב מעריב אבירם זינו מסר לאחרונה עדות במח"ש נגד ברכה, ובידיעות אחרונות פורסם בסוף השבוע כי במסיבת הפרידה מהמפכ"ל דנינו, קצינים רבים תפסו ממנו מרחק.

חזית ביתו של תנ"צ ברכה, הבוקרצילום: אוליבייה פיטוסי

מאז התפוצצה פרשת פינטו הועברו למח"ש ולאמצעי התקשורת חומרים על התנהלות פסולה כביכול של ברכה. החומרים הועברו על ידי גורמים אינטרסנטים, ולא נמצא בהם ממש. מח"ש בדקה את המידע ואף זימנה את ברכה למסור את גרסתו, ועד כה באף אחד מהמקרים לא נמצא כי נפל פגם בהתנהלותו.

במקביל לבדיקת מח"ש הופיעו בשבועות האחרונים פרסומים רבים על ברכה באתר news1. קצינים בכירים במשטרה ששוחחו עם ראש יאח"ה סיפרו כי הוא היה במצוקה, וכי ניסו לשכנע אותו להגיש תביעת דיבה נגד מפעילי האתר.

ממלא מקום המפכ"ל, ניצב בנצי סאו, הגיע לבית משפחת ברכה לניחום אבלים ואמר כי "זה אירוע טרגי של המשפחה, אבל גם של המשטרה. תת ניצב אפרים ברכה הוביל חקירות רגישות של שחיתות ציבורית ומלחמה בפשיעה. הוא משאיר מורשת של צניעות, הוא היה אחד האנשים הצנועים והשקטים".

בפרקליטות קיבלו את הידיעה על מותו של ברכה בזעזוע עמוק. "מותו הוא הפסד לאנושות", אמרה פרקליטה בכירה שעבדה עמו. "אני לא מתפלאה שהתאבד, מה שהוא עבר ועוד מה שציפה לו. פינטו לא הרפה ממנו ולא היה מרפה ממנו בחיים. הכפישו אותו מבוקר עד ליל". הפרקליטה הבכירה ציינה כי "עשינו חריש עמוק ולא מצאנו נגדו כלום. הוא איש צח כשלג שהלך והעיד נגד הרב שלו וקבר את עצמו".

הרב פינטו ואפרים ברכה (משמאל), ארכיון

ממשרד המשפטים נמסר כי "תנ"צ ברכה היה קצין משטרה הגון וברוך כשרונות, אמיץ ומסור בכל מאודו לשלטון החוק. משך למעלה משלושים שנה הוא שירת בשורות המשטרה במגוון תפקידים והיה ממובילי המאבק בשחיתות השלטונית ובפשיעה בכללותה. היועץ המשפטי לממשלה ופרקליטות המדינה עבדו עמו יד ביד משך שנים ארוכות בתיקים רגישים וקשים מאין כמותם, בשיתוף פעולה הדוק שהניב פירות רבים. היועץ המשפטי לממשלה ופרקליט המדינה משתתפים באבלה העמוק של המשפחה ושל משטרת ישראל".

ממשרד המשפטים נמסר עוד כי "בהמשך לטענות יואב יצחק כאילו התקבלה החלטה לפתוח בחקירה נגד תנ״צ אפי ברכה המנוח, נבקש להבהיר באופן חד־משמעי כי מדובר בשקר גס, בהמשך לפרסומים כוזבים של יצחק בעניין זה".הרב פינטו הודה והורשע באפריל האחרון בפרשת השוחד ונגזרו עליו 12 חודשי מאסר בפועל. לאחרונה הוא ערער על גזר דינו לבית המשפט העליון. בעימות שנערך בין פינטו לברכה בנובמבר 2012 טען הרב כי תמך כספית בראש יאח"ה. מתמלילי העימות, שנחשפו ב"הארץ", עלה כי ברכה איים במפורש להתאבד אם יתברר שלקח כסף מפינטו. "אתה שקרן", הטיח הרב בברכה, "אני נשבע בספר תורה שנתתי לך 60 אלף דולר". "זה שקר", השיב לו ברכה. "שקרן, רמאי, נוכל", המשיך פינטו, "אני נשבע בקב"ה. מכונת אמת גם עשיתי".

בהמשך העימות חזר פינטו על הדברים: "אני נשבע שלקחת כסף. תישבע בילדים שלך". בתגובה התפרץ ברכה: "אנחנו שנינו הולכים לפוליגרף, אם נתת לי שקל, אני אומר, שקל, כן? אני שם את ראשי תחת הגרדום ומוריד אותו, מתאבד". "לך תעשה את זה", השיב לו פינטו.

ברכה החל לפקוד את חצר הרב לשיחות אישיות, והקשרים ביניהם העמיקו בהדרגה והגיעו לשיאם בין 2011 ל-2012. "בשנתיים האחרונות היחסים האישיים בינינו התעצמו תוך כיבוד הדדי, עד כדי אהבת אמת", סיפר ברכה בעדותו.

בתחילת 2012 פקד את ברכה משבר אישי, שעליו ידעו רק מעטים, והוא יצא לחופשה ממושכת. באחד הימים, בעודו שוהה בביתו שבמודיעין, התקשר עוזרו האישי של הרב פינטו לקצין הבכיר והודיע לו שהרב בדרך לביתו. "הופתעתי", סיפר ברכה. "לצערי, הרב ידע על הנסיבות האישיות שלי". פינטו הביא לברכה תפילין והקצין התעקש לשלם את התמורה. "מאוד חשוב שתדעו, שהקשר שלי איתו היה יותר תמיכה ובקשת עזרה מאלוהים, כי ניסיתי את כל הדרכים לטפל בבעיה שלי. וציפיתי לברכות. כיבדתי אותו כרב גדול, כי שמו הלך לפניו כרב גדול, ולמען ההגינות, הוא חיזק אותי".

בפברואר 2014 נענה בית המשפט העליון לבקשת "הארץ" להתיר לפרסום פרשה אחרת שבמרכזה עמד ברכה, במסגרתה שילמה המדינה לאדם שתבע אותה סכום נכבד לאחר שנקבע כי התנ"צ התרשל בנוגע לחקירתו. במשך עשור מנעה המדינה את פרסום הפרשה, שרוב פרטיה עדיין חסויים.

ברכה החל את דרכו ביחידה המרכזית (ימ"ר) תל אביב, ועשה שורה של תפקידים בתחום החקירות עד למינויו לראש יאח"ה ב-2013. הוא ניהל בין השאר את החקירה נגד שר האוצר לשעבר אברהם הירשזון, ובאחרונה הוביל את חקירת פרשת השחיתות בישראל ביתנו.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ