יניב קובוביץ
יניב קובוביץ

המשטרה הגישה אתמול (חמישי) 20 הצהרות תובע בפרשת 512, בין היתר נגד ראשי ארגוני הפשיעה יצחק אברג'יל, ריקו שירזי, אבי רוחן, אסי אבוטבול ולבכירים נוספים שפועלים בארגוני הפשיעה. מבחינת להב 433 והיחידה המרכזית של מחוז תל אביב, מדובר בהשיג חסר תקדים, משום שבכל המקרים צפויים כתבי אישום בגין המעשים הקשים ביותר בספר החוקים. מרגע שהוגשה הצהרת תובע, על הפרקליטות להגיש כתב אישום בתוך חמישה ימים.

אם יורשעו החשודים בסיום ההליך, מפת הפשיעה בישראל צפויה להשתנות לחלוטין. ל-18 מהחשודים מיוחסות עבירות על פי חוק המאבק בארגוני פשיעה, בהן חברות בארגון פשיעה, ביצוע עבירות חמורות של רצח, ניסיון רצח ו/או סחר בסמים וכן עבירות הלבנת הון במסגרת חברותם בארגון. לשניים מהחשודים מיוחסות עבירות חמורות של רצח וניסיון רצח, משום שעל פי החשד נשכרו לבצע את המעשה מבלי להיות חלק מהארגון.

בחלק מהמקרים, מדובר בפרשות שלא פוענחו במשך שנים, וכתבי האישום הצפויים מהווים הישג משמעותי למשטרה. בין הפרשות הבולטות שבקרוב צפוי שיוגשו בהן כתבי אישום ניתן למצוא את ניסיון הרצח של זאב רוזנשטיין בדצמבר 2003 בתל אביב, שבמהלכו נרצחו שלושה חפים מפשע; ניסיון רצח נוסף של רוזנשטיין באמצעות מכונית ממולכדת בתל אביב חצי שנה לפני כן; רצח גיא יחזקאל באוקטובר 2003 בגרמניה; ניסיון רצח אסי אבוטבול באוגוסט 2004; רצח דוד ביטון בינואר 2003 בחולון ו-11 פרשיות ייבוא וסחר בסמים.

יצחק אברג'יל בבית המשפט בראשון לציון, במאי האחרון צילום: גדעון מרקוביץ

למרות שהגשת הצהרות התובע, ישנן עדיין כמה פרשיות שעדיין נחקרות, כשהבולטת בהן היא ההתנקשות בעורך הדין יורם חכם בתל אביב בשנת 2008, שבמסגרתה נעצר ראש ארגון הפשיעה אסי אבוטבול כחשוד במעשה יחד עם רעייתו קארין, שנעצרה גם היא.

אתמול הגיע ליחידה לחקירות הונאה ממלא מקום המפכ"ל ניצב בנצי סאו וביקש לשוחח עם שוטרי וחוקרי היחידה. בשיחה העלה סאו שוב את חסרונו של תת ניצב אפרים ברכה ששם קץ לחייו, בעיקר ביום בו הגישה היחידה הצהרות תובע בפרשת 512, שברכה היה חלק בלתי נפרד ממנה. סאו אמר לנוכחים כי "אני פה כדי להגיד לכם שאנחנו נמשיך להילחם בנחישות בארגוני הפשיעה ובשחיתות הציבורית. אני אגבה אתכם באופן מלא בעבודה שלכם ואסור לנו שמקרה כזה יחליש אותנו וייקח אותנו למקומות לא נכונים. הלחימה הבלתי מתפשרת שלכם בשחיתות הציבורית תגובה על ידי באופן מלא".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ