המשטרה תדרוש לבטל את סמכות מח"ש להמליץ על דין משמעתי

ההמלצות צפויות להתגבש במסגרת עבודת הוועדה שמקים מ"מ המפכ"ל, בנצי סאו, בעקבות התאבדותו של תנ"צ ברכה. גורמים במשטרה: המלצות מח"ש בנוגע לדין משמעתי - התערבות בוטה

יניב קובוביץ
יניב קובוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יניב קובוביץ
יניב קובוביץ

ועדת הבדיקה שיקים ממלא מקום המפכ"ל, בנצי סאו, ותבחן את הנסיבות שהובילו להתאבדותו של תת-ניצב אפרים ברכה, תדרוש לשנות את סמכויותיה של המחלקה לחקירות שוטרים (מח"ש). הדרישה המרכזית תהיה שמח"ש תפסיק להעביר למשטרה המלצות לפעולה משמעתית נגד שוטרים שבדקה, במידה שלא נמצאה נגדם תשתית ראייתית לעבירה פלילית.

במשטרה רוצים לקבל בחזרה את הסמכות לפעול נגד שוטרים במסגרת הדין המשמעתי, ללא החובה לקבל את המלצות מח"ש בנוגע למקרים שלא מבשילים לכדי כתב אישום. הוועדה תבקש מהיועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, ומפרקליט המדינה, שי ניצן, לפקח על צוות העבודה שיגדיר את סמכויותיה החדשות של המחלקה, מאחר שמח"ש כפופה למשרד המשפטים והם היחידים שיכולים לאשר שינוי בהגדרת תפקידה.

תנ"צ אפרים ברכה, בשנה שעברהצילום: אוליבייה פיטוסי

על פי גורמים במשטרה, המקרים שבהם מחזירה מח"ש את התיקים עם המלצות לפעול בבית הדין המשמעתי הם בגדר התערבות בוטה. בכירים במשטרה סבורים שערכי המשטרה מאפשרים לארגון להתמודד עם אותם שוטרים בבית הדין המשמעתי, גם אם לא הוגש נגדם כתב אישום.

כדוגמה נתנו הבכירים את המקרים של ראש אגף התנועה ניצב ירון בארי, שנחקר על קשריו עם עו"ד רונאל פישר, ותת-ניצב נסים אדרי, שידע על עבירות המין שביצע ניצב ניסו שחם ולא דיווח. לדבריהם, מקרים כאלה, שהועברו לדרישת מח"ש לדין משמעתי, יכולים להיסגר בתוך הארגון, שיידע להוקיע קצינים שסרחו גם ללא בקשה מפורשת.

במשרד המשפטים ככל הנראה לא ימהרו לקבל את הבקשה של המשטרה, אך תחת הנסיבות הקשות של מותו של ברכה בכוונתם לשתף פעולה עם המשטרה ולדון בנושא עם הגורמים המעורבים בדיונים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ