פרשת 512: אישומים בגין רצח, ניסיונות רצח ועבירות סמים נגד ראשי ארגוני פשע

בסך הכול הגישה הפרקליטות כתבי אישום נגד 20 חשודים בפשעים חמורים. איציק אברג'יל ואבי רוחן נאשמים ברצח שלושה חפים מפשע. עבריינים נוספים נאשמים בניסיון לרצח ובעבירות הלבנת הון ומס

רויטל חובל
רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רויטל חובל
רויטל חובל

כתב אישום נגד בכירי ארגוני הפשע בישראל, המתפרש על פני 50 עמודים, הוגש היום (שני) לבית המשפט המחוזי בתל אביב. כתב האישום, פרי חקירות בפרשה 512, מייחס לראש ארגון הפשע איציק אברג'יל, אחיו מאיר, אבי רוחן, מוטי חסין ו–14 נאשמים נוספים אחריות להתנקשויות בעולם התחתון, כחלק מהיריבות וממאבקי השליטה בין הארגונים. איציק אברג'יל ורוחן נאשמים גם ברצח שלושה חפים מפשע.

כמו כן, הוגש כתב אישום נפרד נגד ראש ארגון הפשע ריקו שירזי ואיש סודו אסי יריב בגין שידול לניסיון רצח אסי אבוטבול ושידול לרצח מקורבו גיא יחזקאל, כחלק ממאבק על אזורי שליטה באזור השרון.

הרקע להתנקשויות הוא סכסוך בין ארגון אברג'יל לזאב רוזנשטיין ולעבריינים ממשפחת אוחנה והעבריינים פליקס ואסי אבוטבול. איציק אברג'יל חשד כי האחרונים אחראים לרצח אחיו קובי אברג'יל. במסגרת הסכסוך וביסוס מעמדו של ארגון אברג'יל והעומד בראשו, מונה כתב האישום שורה של מעשי רצח שאירעו בשנים 2003־2004, ביניהם רצח פליקס אבוטבול, דוד ביטון וחנניה אוחנה. כתב האישום מייחס לאברג'יל כמה ניסיונות לרצח זאב רוזנשטיין, בהם נפצעו עשרות אזרחים חפים מפשע ונרצחו שלושה אזרחים בניסיון הההתנקשות ברחוב יהודה הלוי בתל אביב בשנת 2003. מאיר אברג'יל נאשם בסיוע לאחיו.

עם זאת, אברג'יל ואנשיו לא נאשמים ברצח פליקס אבוטבול ואוחנה, אלא מעשי רצח אלה מתוארים כחלק מהאישום על ניהול ארגון פשיעה. לפי הפרקליטות, האיש החשוד בביצוע רצח אבוטבול נמצא בחו"ל ואין בתיק מספיק ראיות להוכחת אישום ברצח. בתיק רצח אוחנה הפרקליטות עיכבה את ההליכים נגד אחד מאנשיו של אברג'יל, שמעון זריה, לאחר שהעד המרכזי נגדו יוני אלזם הורעל ומת בתאו בכלא ובינתיים התיק התיישן.
כתב האישום מייחס לארגון אברג'יל מעורבות בעסקאות סמים בשווי של 228 מיליון שקל, תוך ביצוע של עבירות הלבנת הון ומס. הכספים שהתקבלו מעסקאות הסמים שימשו לרכישת כלי נשק, מטעני חבלה, טילי לאו ואמצעי לחימה אחרים. יחד עם כתב האישום הוגשה בקשה לחילוט נדל"ן, כלי רכב, חשבונות בנק ומניות בשווי כולל של כ- 45 מיליון שקל.

התובע עו"ד נסים מרום ויצחק אברג'יל בבית המשפט, היוםצילום: תומר אפלבאום

בפרקליטות ראו בניסיון ההתנקשות ביהודה הלוי כאירוע מכונן, שבו נרצחים חפים בשל מאבקי שליטה. זמן קצר לאחר מכן אברג'יל גורש מהארץ בהסכמה לאחר שריצה עונש בגין כמה מעשי רצח. אברג'יל המשיך לנהל את הארגון בישראל ואת המלחמות מול משפחת אוחנה ורוזנשטיין. בנוסף, הוא הקים מערך בינלאומי מסועף של עסקי סמים שמקורם בדרום אמריקה. במהלך שהותו בבלגיה הועמד לדין על ניהול ארגון פשיעה וסחר בסמים ונידון לחמש שנות מאסר, אך הצליח להימלט. ב–2008 הגישו רשויות החוק האמריקאיות נגדו כתב אישום בגין שלוש פרשיות, בהן רצח סוחר סמים סמי אטיאס, שהסתיים ב- 2012 בהסדר טיעון במסגרתו הורשע בקשירת קשר לפשע ועונש של 10 שנות מאסר. לצורך ריצוי העונש הוסגר אברג'יל מישראל לארה"ב. לאחרונה, הוסכם כי אברג'יל ירצה את העונש בישראל.

כתב אישום נוסף הוגש נגד שירזי בגין שידול לרצח ושידול לניסיון רצח. לפי כתב האישום, שירזי תכנן לרצוח את אבוטבול, לאחר שאחד ממקורביו של האחרון, סאשה זלוצ'בסקי, אמר לו כי אבוטבול ניסה לשכנע אותו לרצוח אותו תמורת 50 אלף יורו. שירזי שכנע את זלוצ'בסקי לעבור צד ושילם לו תמורת רצח מקורבו של אבוטבול יחזקאל בברלין. בנוסף הבטיח שירזי לזלוצ'בסקי חצי מיליון דולר אם יצליח לרצוח את אבוטבול. באוגוסט 2004 המתין מתנקש מטעמו של זלוצ'בסקי לאבוטבול וזרק רימון לכיוון רכב הג'יפ הממוגן שבו נסע אבוטבול. הרימון התפוצץ וגרם לפציעת עוברי אורח, אבל אבוטבול לא נפגע.

פיצוח פרשת 512 התחיל הודות לעד מדינה שגייסו האמריקאים ב- 2008, אך עדויותיו לא היו מספיקות להבנת התמונה. כעבור שלוש שנים, בשלהי 2011, מצליחה הפרקליטות, בראשות הפרקליט ניסים מירום, לגייס עד מדינה נוסף, המקורב לאברג'יל שאף שימש כסגנו. העד, העצור בגין עסקאות סמים במדינה בדרום אמריקה, שופך אור על עשרות פרשיות. הפרקליטות מערבת את האמריקאים ומצליחה לגייס אותו לשמש כעד מדינה בשלוש מדינות. עד 2015 עמלו בפרקליטות לשכנע את הדרום אמריקאים לאפשר את הגעתו לישראל לצרכי חקירה.

לפני חודשיים חשפה המשטרה את החקירה המסועפת בגל מעצרים. מאז הפיכת החקירה לגלויה, גייסו המשטרה והפרקליטות ארבעה עדי מדינה נוספים נגד ארגון אברג'יל ואחד נוסף נגד שירזי. היום הגישה הפרקליטות כתבי אישום גם נגד עדי המדינה, שיירצו עונשי מאסר, וחלקם צפויים להשתחרר בתום שמיעת העדויות בתיק, בין היתר כדי להבטיח את עדותם. מלבד עדויות עדי המדינה, בידי הפרקליטות תמליל האזנות סתר לשיחות שניהל אברג'יל בבלגיה, ספרד, הולנד וארה"ב. כתב האישום מונה כ–600 עדי תביעה וכולל צוות של 11 פרקליטים מפרקליטויות מחוז תל אביב ומחוז מרכז.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ