נעה שפיגל
נעה שפיגל

שמעון גפסו, ראש העירייה של נצרת עילית שנמצא בחופשה עד להכרעה במשפטו, העיד היום בבית המשפט המחוזי בחיפה. גפסו, שמואשם בעבירות שוחד בחירות, טען כי הבטחת משרה בעירייה לפעיל במטה הבחירות שלו הייתה "הבטחה פוליטית לגיטימית".

לפי כתב האישום, גפסו הבטיח לשני פעילים שעבדו במטה של רשימת "עורי עור", שבראשה עמד לפני הבחירות המוניציפליות ב-2008, כי ידאג עבורם למשרות בעירייה. לפי כתב האישום, גפסו אמר לאחד הפעילים שמשכורתו שתהיה גבוהה מ-6,000 שקל בחודש, ולפעיל אחר הבטיח תפקיד בכיר בעירייה. בעקבות כך, על פי האישום, הפעילים אכן התגייסו למסע הבחירות של גפסו ורשימתו.

שמעון גפסו לאחר הכרעת הדין בתיק הקודם, בפברואר השנהצילום: רמי שלוש

בחקירה הנגדית עימתה התביעה את גם הפסו עהקלטה, בה נשמע אחד הפעילים, שמעון אוחיון, מבקש לעבוד בעירייה בשכר של 6,000 שקל וגפסו עונה לו כי יקבל יותר ממש שהוא מצפה. בתגובה אמר גפסו כי ההבטחה לפעיל הייתה בגדר "הבטחה פוליטית לגיטימית" אך טען כי הפעיל לא התנה את עבודתו במטה של גפסו בהבטחת המשרה בעירייה. "לא הבטחתי עבודה לאף אחד", טען עוד גפסו בחקירה הנגדית והסביר כי חלק מהפעילים לא התקבלו בסופו של דבר לעירייה והיו גם פעילים ממטות בחירות אחרים שהתקבלו. "היו עוד פעילים שהבטחתי להם שאעזור להם להיכנס לעירייה בצינורות המקובלים", אמר.

גפסו הודה גם שנפגש עם הפעיל לאחר שנבחר לראשות העירייה: "נתתי לו הרבה כבוד, וקפה, וחצי שעה מזמני". לדברי גפסו, אחרי הבחירות הרבה עובדים פרשו מהעירייה ונפתחו מכרזים רבים, שבחלקם זכו פעיליו.

השופטת נזפה בתביעה במהלך הדיון לאחר שהתברר כי בידי ההגנה יש תמליל של אותה הקלטה, ואילו בידי התביעה מצויה רק ההקלטה עצמה. השופטת דיאנה סלע דרשה מהתובע רז ולטר לעצור את החקירה וללמוד את התמליל על פי גרסת ההגנה. לדבריה, ההקלטה משובשת ולא ניתן לשמוע את הדברים לאשורם: "אם הייתי צריכה להכריע לפי הקלטה זו בלבד, הייתי מזכה את הנאשם", אמרה השופטת.

בעניין החשדות לשוחד לפעיל בחירות נוסף טען גפסו, כי הוא אכן סייע לו להתקבל לעבודה, לאחר שזה פוטר מהעירייה שלא כדין, לטענתו, בתקופת ראש העיר הקודם. גפסו הוסיף שסייע לאנשים נוספים שפוטרו בתקופת קודמו, מבלי שהיו פעילים במטה שלו.

בסוף אפריל נגזרו על שמעון גפסו ששה חודשי עבודות שירות, קנס ומאסר על תנאי בגין עבירת שוחד אחרת. גפסו וסגנו הורשעו בכך שדרשו מחבר מועצת העיר, סמיון ברון, להתפטר מהמועצה כתנאי להמשך העסקתה של גרושתו בקאנטרי של החברה הכלכלית של העירייה. בעקבות אותו משפט, גפסו הושעה מתפקידו החל ממארס 2014. במסגרת ההרשעה לא הוטל עליו קלון, ולכן מיד לאחר מת גזר הדין שב גפסו לכהן בתפקיד ראש העיר, אך כעבור כשלושה שבועות יצא לחופשה עד תום ההליכים במשפט הנוכחי, לאחר שנתנאל טויטו, יו"ר סיעת "בית בנצרת עילית", מונה לממלא מקומו.

באוקטובר 2014 נסגר מחוסר ראיות תיק שוחד נוסף נגד גפסו, שעסק בחשדות בקנה מידה גדול יותר. במסגרת התיק גפסו נחשד בקבלת 300 אלף שקל ממנהל שוק "רמלה לוד" בנצרת עילית, במרמה, בהפרת אמונים ובעבירות נוספות.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ