אם לארבעה וצעיר ממג'דל שמס מואשמים ברצח פצוע סורי בלינץ' בגולן

מלבד השניים, שלדברי הפרקליטות תועדו תוקפים את הפצוע בסלעים וקרש, נעצרו מאז הלינץ' עוד כ-30 בני אדם, אך הם שוחררו: "מדובר ברצח לשם רצח". המשטרה: נשוב לבצע מעצרים נוספים

נעה שפיגל
נעה שפיגל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הנאשמת, בשירה מחמוד, הבוקר בבית המשפט המחוזי בנצרת
הנאשמת, בשירה מחמוד, הבוקר בבית המשפט המחוזי בנצרתצילום: גיל אליהו
נעה שפיגל
נעה שפיגל

שני כתבי אישום הוגשו הבוקר (שני) לבית המשפט המחוזי בנצרת נגד בשירה מחמוד, בת 48 ואם לארבעה, ונגד אמל אבו סלאח בן 21, בגין רצח הפצוע הסורי בלינץ' בגולן לפני כחודשיים. מלבד השניים, תושבי מג'דל שמס, נעצרו באחרונה עוד כ-30 תושבים באזור בחשד למעורבות באירוע, אך לבסוף שוחררו. במשטרה אמרו כי בכוונתם להמשיך בחקירה ולהגיע לעוד המלצות לכתבי אישום נגד חשודים נוספים.

על פי כתבי האישום, שני פצועים מסוריה הגיעו לישראל ביוני כשמצבם מוגדר קל. כאשר הגיע האמבולנס לחניון בית המלון "רימונים" בנווה אטי"ב, אחרי שנוסעיו הותקפו במג'דל שמס, ובעוד כוחות הביטחון מגיעים לאזור, החלו להיאסף במקום עשרות אזרחים דרוזים, חלקם רעולי פנים. "ההמון הזועם הסתער על האמבולנס כשבידיו מקלות, שרשראות ברזל ואבנים. נוכח ההסתערות, עזבו הנהג והחובש את האמבולנס, אולם הפרמדיקית נותרה באמבולנס לצד הפצועים הסורים", תואר בכתב האישום.

בשירה מחמוד

בהמשך מתואר כי מפקד גדוד 51 מחטיבת גולני וחובש שהיה עמו ירו בתגובה כמה יריות באוויר וכן נזרק רימון הלם. "אלו התריעו את ההמון לשניות ספורות, אשר איפשרו לחלץ את הפרמדיקית מתוך האמבולנס המותקף", נכתב וצוין עוד כי "במהלך חילוץ הפרמדיקית מן האמבולנס נפגע קצין צה"ל בראשו". לאחר מכן עזבו התוקפים את הפצועים שכן סברו שהם מתים. הפרמדיקית שבה ובדקה את מצבם, ראתה כי שניהם חיים והחלה לטפל בהם. ואולם ההמון הבחין בדבר ושב לתקוף אותם – אך הוברח לבסוף בידי הכוח הצבאי.

בהמשך, מצוין בכתבי האישום, הפצועים הוכנסו לרכב צבאי ופונו למנחת גיבור כאשר מצבם קשה עד אנוש. "בהגיעם למנחת נקבע מותו של ח'ליל (מונזר ח'ליל). שעבאן (עלא שעבאן) פונה במצב אנוש אל בית חולים רמב"ם, שם זכה לטיפול רפואי. במעשים האמורים לעיל, גרמו הנאשמים, ביחד עם אחרים, בכוונה תחילה למותו של ח'ליל". "מדובר ברצח לשם רצח, כאשר זהות הפצועים לא היתה רלוונטית למשיבים אלא העובדה כי השתייכו לקבוצה הפוגעת בדרוזים בסוריה", נכתב בבקשה להארכת מעצרם.

האמבולנס שבו היו הפצועים שהותקפו במג'דל שמס, ביוניצילום: גיל אליהו

בבקשה להארכת המעצר עד תום ההליכים מפורטות ראיות נגד הנאשמים. בבקשה נכתב כי אבו סלאח הודה בפני מדובב בחלקו ברצח, ובנוסף, ישנו סרטון "בו נראה המשיב 1 (אבו סלאח) מכה ללא רחם את חליל באמצעות הקרש". על מחמוד נכתב בבקשת המעצר כי בסרטון הלינץ' היא נראית מטיחה סלעים בחליל. בנוסף - מצוינות עדויות רבות של חיילים שנכחו במקום וכן תמונות וסרטונים נוספים מן ההפגנה שנערכה לאחר מכן במג'דל שמס.

בתום הדיון בהארכת מעצר שני הנאשמים אמר עורך דינה של מחמוד, מוחמד מילחם, כי רק אתמול קיבל את חומר החקירה והוא מאמין בחפותה של הנאשמת. כמו כן, נכתב כי בשירה הכחישה כי היא האשה שתועדה צועדת עם ההמון באותו ערב אף ש"יש עדים רבים המאשרים זאת". עם זאת, הנאשמת לא הכחישה כי היא זו שמופיעה בתיעוד התקיפה עצמה. התובעות מטעם פרקליטות מחוז הצפון, עורכות הדין אורית קורין ויעל כץ, אמרו כי התיק חמור וכי נעשתה עבודה מאומצת של ימ"ר צפון בחקירת האירוע, שכלל בין 300-200 בני אדם שתקפו אנשים שלא היו יכולים להגן על עצמם. "מקרה כזה לא יכול להתקיים במדינה דמוקרטית", אמרו. הדיון במעצר עד תום ההליכים נדחה לבסוף ליום שלישי הבא, ובשירה ואבו סאלח יישארו במעצר.

לדברי רב-פקד אלי פוקס, ראש מחלק מיעוטים ביחידה המרכזית צפון במשטרה, מחמוד, נעצרה לפני 35 ימים ואילו אבו סאלח עצור זה כשלושה שבועות. מלבדם נעצרו מאז הלינץ' עוד כ-30 תושבים ששוחררו. במשטרה מתכוונים להמשיך לחקור ולהגיע לעוד המלצות לכתבי אישום נגד חשודים נוספים בעבירות של פגיעה בחיילי צה"ל, תקיפה, פגיעה ברכוש ועוד.

אמל אבו סלאח בבית המשפט המחוזי בנצרת, היוםצילום: גיל אליהו

המקרה התרחש פחות מיממה לאחר אירוע דומה. תושבי הכפר חורפיש תקפו אמבולנס צבאי שהסיע פצועים מסוריה, וחסמו את דרכו כדי לבדוק את זהותם. הם יידו אבנים לעבר האמבולנס, וכשהתחמק החלו לנסוע בעקבותיו בשני כלי רכב אזרחיים. איש מנוסעי האמבולנס לא נפגע, אולם אחד מהנהגים שרדפו אחריו נפצע באורח קל עד בינוני ופונה לקבלת טיפול רפואי במרכז הרפואי לגליל בנהריה. האמבולנס נמלט מהכפר אל תחנת משטרת מעלות.

באחרונה ישראל שינתה את מדיניות קבלת הפצועים הסורים והפסיקה מתן טיפול רפואי בתחומיה לאנשי הארגון ג'בהת א-נוסרה. לדברי קצין בכיר בצה"ל, עד היום היו כמה פצועים, שלחמו במסגרת ג'בהת א־נוסרה ושקיבלו טיפול רפואי בארץ. הקצין הגדיר פצועים אלה כמי ש"הסתננו" לקבלת טיפול רפואי. אך גם הבדיקה הצבאית של זהות הפצועים שהועברו לישראל לטיפול רפואי לא היתה מעמיקה. לדברי הקצין הבכיר, בצה"ל שינו את כללי הטיפול בפצועים הסורים כך שהצבא בודק כעת מי נכנס לקבל טיפול רפואי ומהי זהותו.

הקצין התייחס לטענות שהעלו כמה מאנשי העדה הדרוזית בישראל, שמערכת הביטחון מסייעת לארגון ג'בהת א-נוסרה, שהוציא להורג בסוריה דרוזים בחודש יוני האחרון. "ישראל לא סייעה בשקל אחד או בכדור אחד לאנשי ג'בהת א-נוסרה. היו יחידים שהסתננו לקבל טיפול רפואי וזה פסק לפני חודש וחצי, ולא יהיה יותר", אמר הקצין. לדבריו, אם פצוע מג'בהת א־נוסרה יגיע לגבול הוא יקבל טיפול מרופאי צה"ל, כמצופה מכל רופא, אך לא יפונה לשטח ישראל לקבלת טיפול בבית חולים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ