ועדה שעמדה לבחור בכיר בפרקליטות בניגוד לעמדת פרקליט המדינה הוחלפה במפתיע

למועמדים הוסבר שהיתה מניעה להחליט בשל מות אמו של יו"ר ועדת המכרזים. "היתה תחושה ששי ניצן לא מוכן לקבל את הבחירה", אמר מקורב לוועדה

רויטל חובל
רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רויטל חובל
רויטל חובל

נציבות שירות המדינה הודיעה בשבוע שעבר במפתיע למועמדים לתפקיד מנהל המחלקה הפיסקאלית בפרקליטות המדינה, כי עליהם לשוב ולהתראיין לפני חברי ועדה חדשים, משום שהוחלט להחליף את הוועדה הקודמת "בשל אילוצים". זאת לאחר שחברי הוועדה עמדו לבחור במועמד שלמינויו התנגד פרקליט המדינה, שי ניצן. יו"ר הוועדה וחבריה לא עודכנו על החלפתם, והופתעו לגלות על כך מפנייה של מועמדים לתפקיד.

המחלקה הפיסקאלית אחראית על תיקי המס, האזרחיים והפליליים המגיעים לבית המשפט העליון, ועל מתן חוות דעת בתחום זה לפרקליטות וליועץ המשפטי לממשלה. היא מונה עשרה עובדים ולכל החלטה שלה יש השלכות שפירושן סכומי עתק. אחד התיקים שבהם מטפלת המחלקה בבית המשפט העליון עוסק במיסוי הראוי על פיצויי פיטורים של בכירים במשק, שתחת הכינוי "מענק אי-תחרות", משלמים מס של 25% במקום 50%.

ב–5 במאי התכנסה ועדה בראשות מנהל בתי המשפט לשעבר, השופט בדימוס דן ארבל. בוועדה היו חברים גם פרקליט המדינה שי ניצן, היועצת המשפטית של מינהל הכנסות המדינה טלי דולן, ונציג ארגון הפרקליטים מאור אבן חן. שבעה מועמדים למנהל המחלקה הפיסקאלית הופיעו לפני חברי הוועדה. כולם קיבלו כעבור כמה שעות טלפון שמבשר להם שהוועדה התפזרה ללא החלטה בשל מצבה הקריטי של אם יו"ר הוועדה, שכעבור יומיים מתה. המועמדים ציפו כי בתום השבעה יחודשו דיוני הוועדה, אך הזמן חלף ואיש לא יצר עמם קשר. כשהתעניינו נמסר להם מהנציבות, בעמימות, ש"יש תלונה".

ההסבר הרשמי שנמסר למועמדים היה שהיתה מניעה לקבל החלטה בשל הודעה שקיבל ארבל, על כי אמו שרויה על ערש דווי. אך ל"הארץ" נודע כי להודעה על מצב אמו ארבל קדמו ויכוחים קשים על המועמד הראוי לזכות במכרז. המצב בין חברי הוועדה היה תיקו. שני חברי הוועדה החיצוניים, ארבל ודולן, סברו שהמועמד הראוי הוא עורך הדין קמיל עטילה, שמשמש כיום כפרקליט במחלקה. ניצן ואבן חן סברו שהמועמד הראוי הוא ניר סרי מפרקליטות מחוז ירושלים. ניצן נימק זאת בכך שמנהלת המחלקה שפרשה לאחרונה, יעל ורבה, לא תומכת בעטילה כיורשה בתפקיד וכך גם עו"ד משה מזרחי, שכיהן בעבר כיועץ המשפטי של רשות המסים ועורכת הדין לאה מרגלית, ששימשה מנהלת המחלקה בעבר. מזרחי ומרגלית משמשים כיום עורכי דין פרטיים בתחום המס.

רכזת הוועדה מטעם הנציבות הודיעה לארבל כי כיו"ר הוועדה יש לו קול כפול, בצד שיקול של העדפה מתקנת, ובכך למעשה מוכרעת המחלוקת. אבל ארבל ביקש לשכנע את ניצן. "היתה תחושה שפרקליט המדינה לא מוכן לקבל את החלטת הוועדה", אומר ל"הארץ" גורם המקורב לוועדה. בשלב מסוים ביקש ניצן הפסקה כדי להתייעץ, אבל אז הגיעה ההודעה על מצב אמו של ארבל, ובעיצומם של הוויכוחים וניסיונות השכנוע התפזרה הוועדה.

זמן קצר לאחר שהוועדה התפזרה, הגיעה לנציבות השגה שהגיש עו"ד יהודה ליבליין, בעבר פרקליט במחלקה הפיסקאלית וכיום עורך דין פרטי שמייצג לקוחות מול המחלקה הפיסקאלית. ליבליין השיג נגד חברותה של דולן בוועדה, משום שבעלה הוא עורך דין בתחום המס ויש בעיה עם הנראות של הדברים. דולן, היועצת המשפטית של מינהל הכנסות המדינה ב–20 השנים האחרונות, קובעת במסגרת תפקידה גם את המדיניות בענייני מס, כך שלכאורה ניתן לטעון נגד תפקידה. ואולם עובדת היותו של בעלה עו"ד בתחום המס היתה ידועה לנציבות.

"טלי דולן היא דמות ידועה, כולם יודעים שהיא נשואה לו. אם זה היה נראה להם בעייתי, הם לא היו בוחרים אותה", אומר אחד המועמדים לתפקיד. ובכלל, הוא תוהה: "איך מישהו שלא קשור למכרז ולא היה מועמד בו פונה לגבי משהו שאמור להיות חסוי, ועוד אחרי המכרז? ההתערבות שלו מלמדת שמישהו עדכן אותו, אמר לו מי הם חברי הוועדה, אולי מועמד שהולך להפסיד שביקש שיעשה משהו".

בשבוע שעבר, בחלוף שלושה חודשים, הודיעו למועמדים על החלפת הוועדה "בשל אילוצים". דבר האילוצים לא נודע לחברי הוועדה, שהופתעו לגלות את הדבר מפניית מועמדים לנציבות, שאיימו לפנות לבית הדין לעבודה. ארבל השיב למועמדים וגם לנציבות שהוא מופתע לגלות שמחליפים את הוועדה.

"אחרי השבעה חיכיתי לקבל הודעה מאגף המכרזים על חידוש הליך המכרז ולא קיבלתי שום הודעה עד היום. לא ידוע לו על איזה אילוצים מדובר", כתב ארבל. לגורמים המקורבים לוועדה הבהיר ארבל שאלמלא ההודעה על מצבה של אמו, "הוועדה היתה מקבלת החלטה, ככל הנראה נגד דעתו של פרקליט המדינה, אבל כיוון שלא מקובל בוועדות כאלה לעשות הצבעות אלא להגיע להסכמה, ההכרעה לקחה זמן". ארבל גם לא ידע על ההשגה שהוגשה נגד דולן וגם לא התבקש להגיב לה. למעשה, פיזרו את הוועדה בלי לדבר עם היו"ר שלה. הוועדה החדשה תתכנס ב–3 בספטמבר.

מהנציבות נמסר בתגובה: "דיוני ועדת בוחנים הם חסויים, ולא מצאנו מקום לפרט על התנהלותם. לאור אילוצים שונים הוועדה בהרכבה הקודם לא תוכל להמשיך בעבודתה ובקרוב תתכנס ועדה בהרכב חדש". הנציבות סירבה להשיב אם פרקליט המדינה יהיה חלק מהוועדה החדשה.

מלשכת ניצן נמסר: "אין בכוונתנו להתייחס לדיונים פנימיים של ועדות מכרזים, שכן הם חסויים, בוודאי כל עוד לא סיימה הוועדה את עבודתה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ