קצינים בכירים במשטרת ירושלים נגד מפקד המחוז אדרי: מדוע הודחנו בעוד שהוא רק ננזף?

מתמלילי עדויות הקצינים הבכירים בוועדת הבדיקה לאירועי מצעד הגאווה עולה כי הם הטילו את האחריות זה על זה. אדרי: "שאלתי מה יש לגבי שליסל, אמרו שאין מודיעין קונקרטי"

יניב קובוביץ
יניב קובוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אדרי בכנסת, באוקטובר
אדרי בכנסת, באוקטוברצילום: אמיל סלמן
יניב קובוביץ
יניב קובוביץ

קצינים בכירים במשטרת מחוז ירושלים, שהוועדה לבדיקת הרצח במצעד הגאווה בעיר קיבלה מסקנות אישיות לגביהם, יוצאים נגד מפקד המחוז, ניצב משה (צ'יקו) אדרי. הקצינים מוחים על כך שבעוד שהוועדה החמירה איתם והם הודחו מתפקידם, מפקד המחוז שעומד בראש המערכת יצא מהפרשה עם הערה פיקודית בלבד.

בימים האחרונים הוגשו למחלקה לחקירות שוטרים (מח"ש) חומרים נגד אדרי, מהם עולה כי מפקד המחוז העניק הטבות לכאורה לקרובי משפחה וחברים כמו כניסה למשחקי כדורגל. במח"ש פרסמו הודעה לפיה מדובר בתלונות שלא מעלות חשד לעבירות פליליות. "הרינו לעדכן כי מבדיקה ראשונית של המידע שהגיע למח"ש אין לעת הזו יסוד סביר לחשד לביצוע עבירה פלילית על ידי מפקד מחוז ירושלים. העניין הועבר לטיפול הגורמים הרלוונטיים במשטרת ישראל".

כבר עם תחילת עבודת הוועדה, ציפה השר לביטחון הפנים גלעד ארדן למסקנות אישיות משמעותיות נגד מפקד המחוז אדרי, שיביאו להדחתו מתפקידו. אולם כל חברי הוועדה היו תמימי דעים כי לא היה צורך בכך אלא לייחס לו אחריות מתוקף היותו מפקד - והסתפקו בהערה פיקודית. מתמלילי עדויות הקצינים הבכירים בפני הוועדה שנחשפו הערב (שני) בחדשות 10 עולה כי הם ניסו להטיל את האחריות לאירוע, בו נרצחה הנערה שירה בנקי, זה על זה.

אדרי סיפר לחברי הוועדה כי ביום הרצח "היו תשעה אירועים גדולים בתחום המחוז... חשבתי לנכון שהאירועים מושכים את מפקד המחוז ללא מעט משימות סרק שלא מאפשרת לנהל את המחוז". עוד סיפר אדרי כי "עלה נושא שליסל שהשתחרר. שאלתי מה יש לגביו, אמרו לי שאין מודיעין קונקרטי. שאלתי אם התבטא או אמר משהו אמרו לי שלא...באישור תוכניות הנחיתי לבדוק שלוש שנים אחורה בכל התחומים ובמיוחד לגבי שליסל. שם היה דיון זוטא ואמרתי שברגע שעולה לגביו מודיעין לעדכן. שאלו שם מה הסמכות שלנו לעכב אותו, הרי לפי בג"ץ אם אין מידע קונקרטי אסור לעכב. אמרתי שמבחינתי, אם יש צורך תתייעצו עם היועץ המשפטי. מבחינתי לעכב או לעצור אותו או לקחת אותו כאובייקט מפוקח ואם יש בעיה תחזרו אליי. כתבתי שהכול באחריות ראש ענף מודיעין". עוד עולה כי מפקד המחוז אדרי קיבל לידיו את תמלילי עדותו, כך שיכול היה לשנות את דבריו בפני הוועדה. קצינים אחרים שהעידו במעמד לא קיבלו לידיהם את התמלילים.

כאשר נשאל אדרי מי מבחינתו אמור היה לבצע את עיכובו של שליסל, השיב: "בסוף מפקד האירוע צריך לעשות את זה, ואם יש שני ממ"רים (מפקדי מרחבים) אני לא נכנס. בשביל זה יש ראש ענף מודיעין שיתכלל מי צריך לעשות מה... הם (מפקדי המרחבים) צריכים לפקח על זה וזו אחריות שלהם".

עוד פורסם בחדשות 10 כי מפקד מרחב מוריה במחוז ירושלים המודח, ניצב-משנה קובי דוידיאן אמר בוועדה כי "לפני המצעד היינו עסוקים מאוד בנושא בית"ר ירושלים והאירועים בבלגיה. באותו יום היו במרחב 12 אירועים. זה השפיע מבחינת קשב וסדר כוחות: שתי משמרות מחאה מול בית המשפט העליון, בית ראש הממשלה, הריסת מבנה, אירועי ט"ו באב, כלייזמרים, דודו טסה, אירועי בית הנשיא, הופעה של ריטה במוזיאון" ועוד.

לדברי הקצין, "המצעד תמיד היה בפיקוד ממ"ז (מפקד מחוז). קצין אג"מ שלי התקשר אליי ושאל האם יש מצב שאני לוקח את המבצע עליי. זה קומם אותי ואמרתי 'אין מצב'. זה אירוע מחוזי עם כוחות מחוזיים, יש גורמי ימין, חרדים ועוד. ברגע שהעבירו את הפיקוד והשליטה למרחבים, המחוז כאילו לא היה אכפת לו ולא התייחס".

מפקד מרחב ציון, תת-ניצב אפי חביביאן טען מצדו בוועדה כי "הימ"ר האחראי כמשימה כמו כל שנה על איתור החשודים והטיפול בהם. היתה רשימה של פוטנציאליים ביניהם שליסל... בהיבט המודיעיני הוצג באישור תוכניות ששליסל שוחרר וזה היה אמור להיות תפקיד של מודיעין מחוזי. מבחינתי ברור שראש ענף מודיעין המחוזי אחראי על זה".

אמש פרסמה המשטרה את מסקנות הוועדה לבדיקת הרצח במצעד. ממלא מקום מפכ"ל המשטרה, ניצב בנצי סאו, אימץ את המסקנות. לפי הודעת המשטרה, שבעה קצינים ושוטרים יועברו מתפקידם, בהם מפקד מרחב מוריה במחוז ירושלים, ניצב-משנה קובי דוידיאן.

לפי ההודעה, דוידיאן לא יקודם במשך חמש שנים ולא ישמש בעתיד בתפקידים פיקודיים, זאת לאחר שנקבע כי "כשל בתפקידו". בין היתר, צוין כי לא דאג להצבת מחסום במקום הדקירה, למרות שעל פי התוכנית המבצעית הודגש צורך בהצבתו, ולא דאג שיחולקו לשוטרים תמונות החשודים, בהם הדוקר ישי שליסל, אלא רק לקצינים הבכירים.

כמו כן, קבעה הוועדה כי ארבע הערות פיקודיות יירשמו לקצינים, בהם מפקד מחוז ירושלים אדרי ומפקד מרחב ציון חביביאן. הוועדה ביקרה את החלטתו של אדרי לפצל את אחריות הפיקוח על האירוע לשני מרחבים - ציון ומוריה - בשל הירידה במספר המשתתפים והמפגינים החרדים בשנים האחרונות. הערות פיקודיות יירשמו גם לקצין אג"ם במרחב מוריה, סגן-ניצב שלמה בכר ולקצין אמ"ן במרחב ציון, רב-פקד יצחק שמעיה.

הוועדה, שהורכבה מקצינים בכירים מיחידות שונות במשטרה בעבר ובהווה, בחנה את המחדלים סביב דקירתם של שישה בני אדם במצעד הגאווה בירושלים בסוף חודש יולי. התוקף היה ישי שליסל, חרדי ממודיעין עילית, שדקר שלושה צועדים במצעד בשנת 2005 ושוחרר לפני כחודשיים ממאסר. ימים ספורים לאחר המצעד מתה מפצעיה שירה בנקי, בת 16, שנפצעה אנושות.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ