וינשטיין החליט: על המדינה לפצות את כנסיית הלחם והדגים שהוצתה

היועץ המשפטי לממשלה התבקש לפסוק בשאלה לאחר שבקשת הכנסייה לקבל פיצוי על נזקי ההצתה נענתה בסירוב של רשות המס - בטענה שהמניע למעשה היה דתי ולא לאומני

נעה שפיגל
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נעה שפיגל
ג'קי חורי

היועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין קבע היום (שני) כי יש לפצות את כנסיית הלחם והדגים בטבחה ליד הכנרת, על הנזק שנגרם לה בהצתה של יהודים בחודש יוני השנה. הכנסייה פנתה לרשות המסים בבקשה לפיצויים על נזקי הרכוש שנגרמו לה, אך הרשות דחתה את הבקשה לפני כשבועיים, בטענה שאין מדובר בנזק שבגינו ניתן פיצוי לפי חוק מס רכוש, שכן כתב האישום שהוגש נגד המצית התבסס על מניע דתי ולא על מניע הקשור לסכסוך הישראלי־ערבי, המעוגן בחוק.

לאחר הסירוב חזרה הכנסייה וביקשה פיצויים ורשות המסים פנתה ליועץ המשפטי לממשלה כדי שיכריע בסוגיה. במכתב שחתום עליו המשנה ליועץ המשפטי לממשלה (כלכלי־פיסקלי), אבי ליכט, שנמסר ליועץ המשפטי לרשות המסים, עו"ד אורי קלינר, נכתב כי המשנה עיין בכתב האישום שהוגש נגד מציתי הכנסייה ובחוות דעת של השב"כ, שניתחה את הרקע האידיאולוגי והתשתיתי להצתה. לדבריו, אלה מהווים ראיות מנהליות לצורך קבלת ההחלטה.

"על דעת היועץ המשפטי לממשלה, עמדתי היא כי יש לפצות את הכנסייה בגין הנזקים שנגרמו לה כתוצאה מההצתה בהתאם להוראות מס רכוש", כתב ליכט. הוא הוסיף כי "חוק מס רכוש מיועד לפצות על נזקים שנגרמו לרכוש, בין היתר אגב 'פעולות איבה אחרות נגד ישראל', או כתוצאה ממעשה אלימות שמטרתו העיקרית פגיעה 'בשל השתייכות למוצא לאומי־אתני, ובלבד שהוא נובע מהסכסוך הישראל־ערבי" (הציטוט הוא מתוך הגדרת פגיעה בחוק התגמולים לנפגעי פעולות איבה, שעל בסיסם הותקנו תקנות מס רכוש וקרן הפיצויים). מהחומר האמור עולה כי פעילות ההצתה מבוססת על תשתית אידיאולוגית שמקורה בעיקר בסכסוך הישראלי־ערבי. פעילות זו במובנה הרחב אף מכוונת כלפי מדינת ישראל והמערכת השלטונית במדינה".

נזירה בכנסיית "הלחם והדגים", הבוקר צילום: רויטרס

האב מתיאס, מכנסיית הלחם והדגים, אמר ל"הארץ" כי הוא קיבל את הבשורה מאחד מראשי הכנסייה. "אני חושב שזו הדרך היחידה. מהתחלה נאמר לנו שיפצו אותנו. הופתענו כשהחליטו לא לפצות. זה משמח שהם שינו את דעתם".

לאחר ביקור הנשיא ראובן (רובי) ריבלין בכנסייה, לפני כחודש, אמר האב ניקודימוס שרבל, דובר המנזר הבנדיקטיני ל"הארץ", כי הנזק לכנסייה הוערך על ידי מס רכוש בשבעה מיליוני שקלים.

מועצת הבישופים הקתולים בירכה על החלטת היועץ המשפטי לממשלה בעניין הפיצוי. בהודעה שפרסמה נכתב כי "בעוד אנו שמחים לשמוע על החלטה צודקת זו ומקווים שהיא תקוים בעתיד הקרוב, אנו מבקשים מהרשויות בישראל לספק פתרונות צודקים לכלל הסוגיות, לרבות זו של בתי הספר הנוצריים אשר ממשיכים לחכות לפתרון צודק למרות יותר מעשרים ימים שבהם הם שובתים במחאה על קיצוץ בתקציב שמשרד החינוך מעניק להם".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ