במשטרה יחקרו את המעורבים בלינץ' בהבטום זרהום לאחר נתיחת גופתו

המשטרה זיהתה חלק מהמעורבים באירוע, ובשלב הראשון של החקירה זומנו כמה אנשים שנכחו במקום לתת עדות. מ"מ המפכ"ל: נמצה את הדין עם אנשים שלוקחים את החוק לידיים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
זירת האירוע בבאשר שבע, השבוע. "אם היתה כוונה להמית זה יכול להוות גם רצח"
זירת האירוע בבאשר שבע, השבוע. "אם היתה כוונה להמית זה יכול להוות גם רצח"צילום: אליהו הרשקוביץ

במשטרת מרחב הנגב ממתינים לתוצאות נתיחת גופתו של אזרח אריתריאה הבטום זרהום, שנורה והוכה למוות שלשום (ראשון) בפיגוע בבאר שבע לאחר שנחשד כי מדובר במחבל. במשטרה הודיעו כי יחלו לזמן לחקירה את המעורבים לאחר תוצאות הנתיחה מהמכון לרפואה משפטית שצפויה להסתיים היום.

לפי המשטרה, נכון להיום יש בידיה זיהוי של חלק מהמעורבים באירוע והם עובדים על מנת לנתח את סרטוני האבטחה ולהביא לזיהוי מלא של המשתתפים בלינץ'. קצין אגף המודיעין בתחנת באר שבע, רב פקד יוגב אטיאס, אמר הבוקר בראיון לגלי צה"ל כי המשטרה יודעת את זהות המעורבים והם יועמדו לדין.

לטענת המשטרה, יש להמתין עם תחילת המעצרים עד תום נתיחת הגופה, בה ינסו לקבוע את הגורמים למותו של זרהום, ויבחנו את הפגיעות שנגרמו לו מהירי בידי קצין הביטחון והמכות שספג בידי ההמון לאחר מכן.

ממלא מקום מפכ"ל המשטרה, ניצב בנצי סאו, אמר היום כי למרות החשיבות של מעורבות אזרחים בסיכול פיגועים, אין שום כוונה לעבור על האירוע לסדר היום: "יש לנו מקרים של אזרחים יהודים שלוקחים את החוק לידיים בזירות שונות. בכל המקומות האלה אנחנו נמצה את הדין עם אותם אנשים". סאו הוסיף כי כי בשלב הראשון של חקירת האירוע, זומנו כמה אנשים שנכחו במקום לתת עדות ולאחר מכן, בהתאם לתוצאות הנתיחה, יכריעו במשטרה אילו סעיפים לייחס לחשודים במעורבות בלינץ'.

טקס לזכר מבקש המקלט הבהטום זרהום במתקן חולות, אתמול. המשטרה יודעת את זהות המעורבים בלינץ'צילום: באדיבות מוטסים עלי

פרופ' עמנואל גרוס, מומחה למשפט פלילי, אמר ל"הארץ" כי אם יתברר שהירי גרם למותו של זרהום, ניתן יהיה לייחס לתוקפיו תקיפה או גרימת חבלה מחמירה, עבירה שעונשה עד 20 שנות מאסר. מנגד, אם הנתיחה תעלה שהמכות שספג זרהום האיצו את מותו, ייתכן שניתן יהיה להאשים אותם ברצח או בהריגה. פרופ' מרדכי קרמניצר הוסיף כי "גם אם מישהו גוסס והחבלות רק מחישות את המוות, זה מספיק כדי לבסס גרימת מוות בלתי חוקית, ואם הייתה כוונה להמית זה יכול להוות גם רצח".

השר לביטחון הפנים, גלעד ארדן, גינה אתמול את הלינץ' בראיון לאתר וואלה וציין כי "אנחנו לא רוצים לראות אזרחים שמכים אדם שותת דם, מחבל או לא מחבל. אני מגנה את זה". ארדן הוסיף: "צריך להיות ברור לכל אדם שאנחנו לא שופטים - ואם הצלחנו לנטרל את המחבל, והוא כבר לא מהווה סכנה, בוודאי שאסור להמשיך לפגוע בו במצב קשה".

אתמול מתח ביקורת שר הביטחון משה (בוגי) יעלון על המוערבים בלינץ' וקרא להעמידם לדין. כמו כן, היועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין הבהיר לראש אגף החקירות והמודיעין, ניצב מני יצחקי, כי לאור חומרת המעשה הוא מבקש להיות מעורב בכל שלבי החקירה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ