לי ירון
לי ירון

פועל בניין פלסטיני שנפל אתמול (שלישי) מהקומה הרביעית באתר בנייה בפתח תקוה מת מפצעיו לפנות בוקר. הפועל - מוחמד דיראווי, בן 29, מהכפר יטא שליד חבר - פונה אתמול לבית החולים בילינסון בעיר במצב קשה עם פגיעה רב מערכתית כשהוא מורדם ומונשם, ומותו נקבע בבית החולים.

בנוסף לפועל הפלסטיני שנהרג בפתח תקוה, השבוע נהרג פועל נוסף באתר בניית מגדל מים בעיר אלעד. ההרוג, ויטלי אסף, נפל מגובה של 13 מטרים ומותו נקבע במקום לאחר שפעולות החייאה שבוצעו בו לא צלחו. אסף הותיר אחריו אשה ושלוש בנות. הלווייתו התקיימה אתמול בבית העלמין החדש בראשון לציון.

היום נפצע קשה פועל בניין כבן 23, שנפל מגובה של כשני מטרים באתר בנייה ביישוב במועצה האזורית מעלה יוסף. חובשים ופאראמדיקים של מד"א העניקו לו טיפול רפואי ופינו אותו לבית החולים בנהריה במצב קשה עם חבלת ראש. בשבועיים האחרונים נפצעו באורח בינוני עד קשה 16 פועלים באתרי בנייה ברחבי הארץ.

"שיעור ההרוגים והפצועים בתאונות בניין בישראל גבוה פי שבעה מאשר בבריטניה למשל, ומבטא הפקרות של ממש מצד המדינה, המקצה משאבים זעומים עד גיחוך לשם פיקוח על אתרי הבנייה", אמרה הדס תגרי מהקואליציה למאבק בתאונות הבניין. "בעיה חמורה נוספת היא שהמדינה מונעת את פרסום המידע על מאפייני התאונות והמעורבים בהן לציבור הרחב ובכלל זה שמות הנפגעים והקבלנים. כך הציבור אינו יודע מי הם הקבלנים שבאתריהם מתרחשות התאונות ושמות ההרוגים מתפרסמים כמעט אך ורק בתקשורת הערבית ולא על ידי גורמים רשמיים".

הבניין בפתח תקוה שממנו נפל אל מותו הפועל צילום: דודו בכר

מנתוני הביטוח הלאומי עולה כי מדי שנה מתקבלים במוסד כ-7,000 דיווחים על פציעות ופגיעות בתאונות באתרי בנייה. הדיווחים לביטוח הלאומי אינם כוללים פלסטינים מהשטחים ומהגרי עבודה שמועסקים גם הם בתחום.

בחמש השנים האחרונות נהרגו 185 בני אדם בתאונות עבודה בענף הבניין. כמאה תיקי חקירה נפתחו בעניין, אולם הוגשו רק 11 כתבי אישום על גרימת מוות ברשלנות באתר בנייה. בנוסף, נפתחו 87 תיקי חקירה בגין עבירה של גרימת חבלה ברשלנות באתר בנייה, אך רק שבעה כתבי אישום הוגשו בעניין.

מנתוני דו"ח חדש של מרכז המידע של הכנסת שפורסם בחודש שעבר ב"הארץ" עולה כי 60% מההרוגים בתאונות העבודה שאירעו ב-2015 בישראל הם פועלי בניין. עוד עולה מהנתונים כי פקח בנייה אחד מופקד על 700 אתרים, וכי 52% מהאתרים כלל לא עברו בדיקה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ