בית המשפט דחה בקשה לסגירת סניף "טיב טעם" הפועל בשבת

עיריית תל אביב טענה כי הסופר פועל בניגוד לחוק העזר העירוני הישן וששטחו הגדול לא יאפשר את פתיחתו בשבת גם בהתאם לחוק החדש, שהממשלה מעכבת אישורו

אילן ליאור
אילן ליאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אילן ליאור
אילן ליאור

בית המשפט לעניינים מקומיים בתל אביב דחה היום (שלישי) את בקשת עיריית תל אביב להוציא צו סגירה לסניף של רשת "טיב טעם" הפועל בשבת. העירייה טענה כי המרכול ברחוב דבורה הנביאה ברמת החיל פועל בניגוד לחוק העזר העירוני הישן וכי גם החוק החדש, שעוד לא פורסם, לא יאפשר לו לפעול.

לטענת העירייה, הסניף אינו כלול בעסקים שיכולים לקבל היתר לפעול בשבת במסגרת חוק העזר העירוני החדש, שכן שטחו יותר מ–500 מ"ר. חוק העזר העירוני החדש אושר לפני כשנה וחצי במועצת העיר, אך לא פורסם בהיעדר אישור משר הפנים. גם ללא קשר לחוק הישן, העירייה טענה כי חלף המועד הקבוע בחוק שעד אליו יכול שר הפנים לעכב את פרסום חוק העזר — 60 יום מקבלתו — ולכן יש להתייחס אליו כאל עובדה מוגמרת. בג"ץ צפוי להכריע בחודשים הקרובים בשורה של עתירות הנוגעות לחוק העזר העירוני.

סניף טיב טעם בתל אביב, בשנה שעברהצילום: מוטי מילרוד

"השאלה האם בית עסק מסוים פועל בניגוד להוראות חוק עזר מוכרעת ברגיל בנקל ועל יסוד עובדות. לא כך בעניינינו, שכן השאלה שלפני אינה רק כיצד פועל בית העסק אלא בעיקר — מהו חוק העזר", כתב השופט אביים ברקאי. "כאשר מדובר בחוק ברור האוסר, למשל, פעילות בשעות מסוימות — הרי די שיוכח כי בית עסק פעל בשעות אלה ובית המשפט 'ישוכנע' כי הדבר הוא בניגוד לחוק העזר. אך כאן חוק העזר מכוחו מבקשים ליתן צו הוא חוק אשר שונה ותוקן על ידי מועצת העיר — ובכל זאת עותרים לאכיפת ההוראות 'הישנות' שכבר תוקנו. מנגד — החוק החדש והמתוקן לא מפורסם ברשומות ומשכך אין להתייחס להוראות החדשות שהתקבלו וליתן להם תוקף כאילו פורסמו. מכאן — בעניינינו לא בנקל ניתן 'להשתכנע' כי הוראות חוק עזר ידוע אכן הופרו באופן שיש ליתן צו כמבוקש".

השופט ברקאי ציין כי הבקשה הוגשה בהתבסס על חוק העזר העירוני הישן, "למרות שהמבקשת עצמה שינתה ותיקנה את הוראות החוק אליו היא מפנה וכאילו תיקון זה לא היה". עוד הוסיף כי בקשות דומות שהגישה העירייה לסגירת בתי עסק אחרים נמחקו ולא הוגש על כך ערעור. בנוסף, כתב השופט כי "הבקשה הוגשה למרות שהתיקון לחוק אותו קיבלה מועצת העיר — לא פורסם ברשומות ומשכך אין ליתן לו לקרום עור וגידים כאילו פורסם". השופט הבהיר כי הנימוק העיקרי לדחיית הבקשה הוא ההליך המתנהל עדיין בבג"ץ בדבר תוקפו של חוק העזר העירוני החדש. "המבקשת עותרת לפני לאכוף הוראות חוק העזר ובבית המשפט הגבוה לצדק עותרת המבקשת לפרסום תיקון חוק העזר תוך שהיא מפנה לכך שהוראות החוק 'הישנות' תוקנו", כתב.

את התיקון הראשון לחוק העזר גיבשה העירייה במרץ 2014, בעקבות פסיקת בית המשפט העליון לפיה עליה לאכוף את החוק הקיים האוסר פתיחת עסקים בשבת, או להחליף אותו. בתיקון הראשון נקבע כי כ–300 מרכולים וקיוסקים ששטחם עד 800 מ"ר יוכלו לקבל היתר לפתיחה בשבת. חוק העזר התיר מסחר גם בשלושה מתחמים בעיר: נמל ת"א, נמל יפו ומתחם התחנה. שר הפנים דאז גדעון סער פסל את עיקר התיקון, אך אישר את החלק המתיר מסחר במתחמים. במאי 2014 מתח בית המשפט המחוזי בתל אביב ביקורת על העירייה והורה לה לבצע אכיפה שוויונית נגד עסקים הפועלים בשבת. בעירייה אומרים כי בהתבסס על ההחלטה הזאת הגישו את הבקשה להוציא צו סגירה לסניף של טיב טעם ולמרכולים נוספים.

בגרסה השנייה של חוק העזר, שגובשה בעקבות פסילת הראשונה, צמצמה העירייה את מתן ההיתרים ל–164 מרכולים וקיוסקים ששטחם עד 500 מ"ר. הגרסה הזאת אושרה במועצת העיר תל אביב באוגוסט 2014, אך שרי הפנים נמנעו עד כה מקבלת החלטה. גדעון סער ביקש הבהרות מהעירייה והעביר את ההכרעה ליורשו. גלעד ארדן לא עסק בסוגיה, ושר הפנים הפורש סילבן שלום פסל עצמו מעיסוק בנושא בשל ניגוד עניינים, שכן בעל רשת "סופר יודה" תרם לו כספים. ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ביקש להעביר את הטיפול בעניין לשרה לשוויון חברתי, גילה גמליאל, אך היא סירבה. כך, גלגלו הלאה ארבעה שרי ליכוד את האחריות, עד שבחודש שעבר החליטה הממשלה להפקיע את הסמכות משר הפנים ולהקים ועדת מנכ"לים שתבחן את הסוגיה ותגיש את מסקנותיה בתוך חצי שנה. לבסוף, תידרש הממשלה להכריע אם להתיר פתיחת עסקים בשבת. דיון בבג"ץ קבוע לחודש מארס, אך סביר שהמדינה תבקש ארכה נוספת, עד שתושלם פעילותה של ועדת המנכ"לים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

מערכת להסעת המונים במטרופולין תל אביב - קווי מטרו
מפת קווי הרכבת הקלה והתחתית בתל אביב
מקור	נתע

הכנסת סוערת רגע לפני פיזורה על חוק המטרו. מה החשיבות שלו?

לייבזון עם המפגינות. לא מצאה או לא חיפשה

״תמונה מורכבת״, סיכמה יונית לוי את הדיווח. ככה לא עושים חדשות

חביתת עיג'ה של גיא גמזו

אין לימודים, אבל חייבים לאכול משהו: מנות שילדים ונוער אוהבים

א.ב. יהושע בינואר 2018.  סיפרתי לו על הסצינה שבה פר גינט קולף בצל

לפני שיהפכו את א.ב. יהושע לחסידו של נתניהו, חשוב לי לספר את זה

אלברט אסקולה ואסי אסקולה ב"אין עוד אהבה כזאת"

יש רק אירוע אחד ברזומה של אסי עזר שלא התנהל מול המצלמה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ