בג"ץ דחה את העתירות נגד מינוי מנדלבליט ליועץ המשפטי לממשלה

העתירות שהגישו התנועה לאיכות השלטון ואומ"ץ נדחו פה אחד על ידי חמישה שופטים. מזכיר הממשלה צפוי להחליף את וינשטיין בתפקיד בעוד כשבועיים

שרון פולבר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שרון פולבר

בג"ץ דחה היום (שני) את שתי העתירות שהוגשו נגד מינויו של אביחי מנדלבליט לתפקיד היועץ המשפטי לממשלה. חמשת השופטים, סלים ג'ובראן, יורם דנציגר, יצחק עמית, צבי זילברטל ונעם סולברג, הסכימו פה אחד כי אין להתערב במינוי. הנימוקים לדחיית העתירות יינתנו במועד מאוחר יותר. זה היה המכשול האחרון בדרכו של מזכיר הממשלה לתפקיד, והוא אמור להחליף את היועץ המשפטי הנוכחי יהודה וינשטיין בעוד כשבועיים.

מנדלבליטצילום: מוטי מילרוד

העתירות הוגשו על ידי התנועה לאיכות השלטון ותנועת אומ"ץ מחדש לאחר שמינויו של מנדלבליט אושר בממשלה בתחילת החודש. בג"ץ דחה אותן בפעם הראשונה, לפני אישור המינוי, בטענה כי הן עתירות מוקדמות, וכעת הן נדחו לאחר שנשמעו טענות הצדדים בדיון שהתקיים אתמול.

אומ"ץ עתרה פרטנית נגד מינויו של מנדלבליט כשטענה בין היתר כי יש ליתן משקל לסוגיית הצינון במעברו מתפקיד מזכיר הממשלה לתפקיד היועץ המשפטי, והן בטענה שוועדת האיתור לא נדרשה לשאלת מעורבותו בפרשת הרפז, בה נסגר התיק הפלילי בעניינו מחוסר ראיות. התנועה לאיכות השלטון ביקשה לכנס את ועדת האיתור לתפקיד היועץ המשפטי לממשלה מחדש בטענה כי נפל פגם בפעילותה כשהמליצה לשרת המשפטים רק על מנדלבליט ולא על שלושה מועמדים כפי שהיתה אמורה לעשות. בנוסף, טען בדיון בא כוח התנועה, עו"ד אליעד שרגא, כי פגישותיה האישיות של שרת המשפטים איילת שקד עם חברי הוועדה במהלך פעילותה בלי תיעוד שלהן, עליהן דווח ב"הארץ", "זיהמו את הליך הבחירה" כלשונו.

מנדלבליט טען בתגובה לעתירת אומ"ץ כי "אין מגבלה באף אחד מחוקי מדינת ישראל העוסקים בצינון המונעת את המינוי לתפקיד בכיר אחד בשירות המדינה ללא תקופת צינון". באשר לפרשת הרפז, טען מנדלבליט כי הוגש מטעמו לוועדת האיתור "מסמך המסביר מדוע לא נפל כל פגם ערכי היכול להשפיע על המינוי, כשכל חברי הוועדה לא ראו בחומר שבפניהם מכשול". עוד הוסיף כי "מעולם לא היה חבר מפלגה או פעיל בגוף פוליטי, והוא אינו מקורב באופן אישי למי מחברי הממשלה, למעט קשרים מקצועיים".

שרת המשפטים שקד הודיעה בסוף דצמבר, לאחר שוועדת האיתור לתפקיד היועץ המליצה רק על מנדלבליט ולא על שלושה מועמדים כפי שנדרשה לעשות, כי בכוונתה לפעול כדי שהליך בחירת היועץ המשפטי לממשלה יתבצע שוב כבעבר במינוי של שר משפטים בלי צורך בוועדה. שקד הוסיפה כי החלטתה בעניין זה התקבלה "במבט צופה פני עתיד" ולא תחול על ועדת האיתור שסיימה את פעילותה בדיעבד.

כתבות מומלצות

הקרנה פעילה של "ספר הג'ונגל: המחזמר". קאלט ישראלי

הקרנה פעילה של "ספר הג'ונגל" היא מופע הקאלט הביזארי של הרגע

ברופי בבית המשפט. הרעיפה שבחים על בעלה ועל החיים שבנו יחד

היא כתבה את המדריך "איך לרצוח את בעלך". ואז בעלה נרצח

רחוב פינסקר
בתל אביב, גלויה
מ— 1940 לערך.
עיר שדיברה יידיש
ובעיקר ספרה
ביידיש

ספר הזיכרונות שהותיר אחריו חושף כישרון מפתיע של סופר גדול

רינאוי-זועבי

טירללת מדינה שלמה, את צריכה לענות. "צודק, אבל אני מנתקת"

סמי ברדוגו. "אין לי דמיון"

סמי ברדוגו מנוכר להומוסקסואליות, למזרחיות ולחיים עצמם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

בתביעה נכתב כי הראיון כולו "התנהל בצורה שאינה מכבדת או רצינית״ כלפיה

המועמדת התחברה לראיון עבודה בזום - וקיבלה מהמראיין מייל שהדהים אותה

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?