היועמ"ש סגר את התיק נגד גבי אשכנזי בפרשת הרפז

המשטרה המליצה להעמיד לדין את הרמטכ"ל לשעבר בגלל מסירת מידע סודי לעיתונאים והשתהות בדיווח על מסמך הרפז. אחרי תקופה ארוכה של דיונים החליט וינשטיין לסגור גם את התיק נגד דו"צ לשעבר אבי בניהו וראש הלשכה ארז וינר ■ עם זאת, הובהר כי ההחלטה לא מקהה את דברי מבקר המדינה, כי ההתנהגות "איננה הולמת קצינים כה בכירים בצבא"

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
גילי כהן
גילי כהן

היועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין הודיע היום (רביעי) על סגירת התיק הפלילי שנפתח נגד הרמטכ"ל לשעבר גבי אשכנזי, דובר צה"ל לשעבר אבי בניהו, עוזר הרמטכ"ל לשעבר ארז וינר ואל"מ גבי סיבוני, בעקבות פרשת הרפז. זאת, על אף המלצת המשטרה להגיש נגדם כתב אישום. לצד זאת, החליט וינשטיין להגיש כתב אישום נגד בועז הרפז בגין עבירות של זיוף מסמך בנסיבות מחמירות ושיבוש מהלכי משפט.

היועץ המשפטי לממשלה הבהיר כי אין בהחלטתו כדי "לשנות או להקהות כהוא זה מקביעותיו הקשות של מבקר המדינה, במישור הערכי והציבורי, על התנהגותם של אשכנזי ווינר, שבוודאי איננה הולמת קצינים כה בכירים בצבא".

גבי אשכנזיצילום: חן גלילי / shilopro

ב-2014 המליצה המשטרה בתום חקירתה להגיש כתבי אישום נגד אשכנזי, בניהו, וינר וסיבוני. על סגירת תיק החקירה נגד הפצ"ר לשעבר, האלוף (במיל') אביחי מנדלבליט, המשמש כיום כמזכיר הממשלה ועתיד לכהן כיועץ המשפטי לממשלה, דווח כבר באפריל האחרון. לפי חוות דעת המשטרה, נגד אשכנזי התגבשה תשתית ראייתית לכך שביצע עבירה של הפרת אמונים וגילוי ידיעה לאדם שאינו מוסמך לכך. זאת, לאחר שהתגלה כי מסר לעיתונאים מידע ברמת סיווג "סודי ביותר" והשתהה בדיווח על הימצאות המסמך ("מסמך הרפז") למשטרה, על אף שידע כי נפתחה בעניין חקירה משטרתית.

בנוגע לחשדות של מרמה והפרת אמונים, החליט היועץ המשפטי לסגור את התיק נגד אשכנזי בשל היעדר אשמה פלילית. אולם לגבי החשדות לשיבוש מהלכי משפט, המתייחסים לשיחה שקיים אשכנזי עם בועז הרפז לאחר פרסום המסמך בערוץ 2, סגר וינשטיין את התיק מחוסר ראיות מספיקות. הוא ציין כי "נופך מחשיד" אופף את שיחה המדוברת.

חשד לחתירת הדרג הצבאי תחת המדיני

בהודעת היועץ המשפטי לממשלה נכתב כי איסוף החומרים נגד שר הביטחון שנעשה על ידי לשכת אשכנזי אינו כרוך בביצוע עבירות פליליות כלשהן. עם זאת, עולה מחומר הראיות כי "היה עיסוק שוטף ומשמעותי באיסוף מידע על המתרחש במשרד הביטחון".

בהתבסס על השיחות הרלבנטיות שהוקלטו בלשכת הרמטכ"ל, קובע היועמ"ש כי הרמטכ"ל לשעבר אשכנזי לא היה פאסיבי במעורבותו במעשים, אך "לאחר האזנה לשנת הקלטה רציפה בלשכת הרמטכ"ל, לימוד ובחינה של מאות שיחות שתומללו, ולאחר גביית עשרות רבות של עדויות, לא נמצאו ראויות ל'איסוף חומרים' אגב ביצוע עבירות פליליות". לכן, החליט וינשטיין לגנוז את התיק בגינו נפתחה החקירה הפלילית בנוגע לאשכנזי, וינר ובניהו בחשד לעבירה של מרמה והפרת אמונים, בשל היעדר אשמה פלילית.

חשד לשיבוש מהלכי משפט

בנוגע לחשד לשיבוש מהלכי משפט, החליט וינשטיין שאין מקום להעמיד את אשכנזי לדין, בטענה שאין די ראיות בנושא. החלטת וינשטיין מתמקדת בשיחה שביצע אשכנזי מבית חברת המשפחה להרפז, לאחר פרסום קיומו של "מסמך הרפז" בחדשות ערוץ 2. השיחה, בת 17 דקות, העלתה את החשד כי אשכנזי יצר קשר עם בועז הרפז כדי לתאם עמו עדויות.

וינשטיין קובע כי הראיות שבידיי המשטרה העלו חשד כי התנהלות אשכנזי נועדה לשבש את מהלכי המשפט. בין היתר, ציין כי נסיבותיה של השיחה, עיתויה ומשכה, וכן התנהלותו של אשכנזי עצמו בחקירה, בה "נמנע מלמסור את כל הידוע לו על הגעת המסמך ללשכתו, תוך שהקטין משמעותית את קשריו עם הרפז", עוררו חשד זה. עם זאת, וינשטיין סבור כי אין בכך ראיות לביסוס כתב אישום פלילי.

חרף דבריו של הרפז בראיון לאיילה חסון, בו טען כי אשכנזי הדיח אותו לשקר בחקירה בנוגע לעומק קשריהם, קבע היועץ המשפטי כי קיים קושי להסתמך על דברים אלו. בין היתר, משום שהרפז סירב להתייחס לדברים בחקירותיו במשטרה. כאמור, היועמ"ש קבע כי "נופך מחשיד" אופף את השיחה בת ה-17 דקות, אך שלא נמצאו ראיות לכך שהשיחה הביאה לשיבוש מהלכי משפט.

וינשטיין מציין כי בשיחה שקיים עם אשכנזי, בו סיפר לו לראשונה שהוא מחזיק את מסמך הרפז, טען הרמטכ"ל כי רק באותו יום קרא בעיתונים שמחפשים את המסמך. למעשה, בחקירת המשטרה התברר כי אשכנזי ידע על כך כבר קודם.

באשר להסברי אשכנזי בנוגע לתוכן השיחה ולעיתויה, מוצא וינשטיין "שיש קושי לקבל את הסבריו של אשכנזי, בניסיונו לשוות נופך תמים ואקראי להיערכות שהתקיימה בפועל - שבמסגרתה התקיימה שיחתו עם הרפז באמצעות קווי טלפון שלא ניתן לקשרם למי מהמשוחחים, ביום בו נפתחה החקירה".

היועץ המשפטי קובע כי למרות החשד שהשיחה לא עסקה רק בצורך "לומר אמת בחקירה", כפי שטוען אשכנזי, אלא היתה שיחת אזהרה להרפז, לא ניתן לשלול את גרסתו של אשכנזי, שהיתה עקבית לאורך החקירות. וינשטיין מגדיר את נסיבות השיחה כ"קונספירטיביות בנוגע לעיתויה ומשכה", אך מחליט כי אין בכך די ראיות לביסוס אישום פלילי, ולכן גונז את התיק בשל היעדר ראיות מספקת נגד אשכנזי, והיעדר אשמה פלילית כלפי רעייתו, רונית.

חשד למסירת ידיעות סודיות

וינשטיין החליט גם שאין אשמה פלילית במסירת המידע המסווג של אשכנזי לידי עיתונאים - חשד נוסף שגיבשה המשטרה בתום חקירתה בעניין. וינשטיין ציין כי "לאחר התלבטות לא פשוטה, ובהינתן שורה של שיקולים, הוחלט שבנסיבות העניין אין מקום להעמדה לדין פלילי". לטענת היועץ המשפטי לממשלה, אשכנזי מסר את המידע בשיחת רקע, והוא "לא התכוון, ככל הנראה, לעבור עבירה, אלא גלש במהלך השיחה למסירת מידע סודי ביותר שהיה אסור לו למסור".

לצד זאת, החליט וינשטיין להמליץ לראש הממשלה בנימין נתניהו ולשר הביטחון משה יעלון למנות צוות מקצועי שיבחן את הגבולות בשיח עיתונאים עם גורמים רשמיים. "תיק זה והחלטתי האמורה, אמורים לסמן נקודת מפנה ותמרור אזהרה משמעותי, בפני כל אלו העשויים למסור מידע סודי בעתיד בנסיבות דומות", נימק וינשטיין, והוסיף כי "רק היעדר נורמה ברורה והיעדר אכיפה קודמת", לצד השיקולים האחרים שפירט, הביאו אותו למסקנה שלא להגיש כתב אישום נגד אשכנזי בעניין זה. כזכור, בניגוד לעמדת המשטרה.

החשדות נגד וינר, בניהו וסיבוני

בחיפוש משטרתי בביתו של וינר אותרו שישה קלסרים עם מסמכים צבאיים, כמו גם מחשב וכונן USB שהוחזקו בכספת צבאית בחדר העבודה שלו. בכ-20 מהמסמכים נמצאו פריטי מידע רגיש בסיווג "סודי ביותר", חלקם אף מיועדים לשותפי סוד. אלו נגעו בין היתר לתוכנית מבצעית עתידית בעלת רגישות מדינית, ולפעילות מבצעית לגביה ישראל שומרת על עמימות. וינר טען כי החזיק את החומרים כדי להיערך לבדיקת מבקר המדינה, ואכן - זו היתה הכותרת שעל הקלסרים.

היועמ"ש קבע כי וינר החזיק אותם בתום לב ולמטרה סבירה, גם אם עשה זאת ברשלנות כשלא וידא כי הם אינם כוללים מידע ברמת סיווג גבוהה. וינשטיין סבור כי מדובר בעבירת משמעת, ומזכיר כי רל"ש הרמטכ"ל לשעבר היה מיועד לקידום לדרגת תא"ל, אך בשל תוצאת בדיקת מבקר המדינה בעניין הרמטכ"ל גנץ הדיחו מהצבא. למעשה, טוען היועמ"ש, "וינר 'שילם' על מעורבותו בפרשת הרפז בעצירת קידומו ובהדחתו מצה"ל. להערכתי, לו היה נדון במהלך שירותו הצבאי על עבירה זו - רשלנות בשמירת המסמכים, לא היה נדון לסנקציה חמורה ממנה".

בחיפוש שנערך בביתו של בניהו ובמשרדו התגלו כמה מסמכים צבאיים ברמת סיווג סודי, מחשב צבאי ומכשיר הקלטה, בהם אותרו הקלטות של שיחות רקע של אשכנזי עם עיתונאים. המסמכים עצמם כללו סיכומי דיונים שכללו פירוט על פעילות מבצעית רגישה שישראל לא לקחה עליה אחריות, אך גם מסמכים הקשורים לפנסיה של בועז הרפז - שהיו חלק מההליך שהתנהל מול נציב קבילות החיילים בעניינו.

בניהו טען כי המסמך הראשון ניתן לו במסגרת הכנתו לבדיקת המבקר, והשני כהכנה לתגובה לכלי תקשורת שטענו כי אשכנזי היה מעורב בקביעת זכאותו לפנסיה של הרפז. וינשטיין סבור כי אין בכך ראיות לכך שבניהו החזיק במודע את הידיעות הסודיות, אך יש די ראיות לכך שהתרשל בשמירה עליהן. עם זאת, לא ראה בכך מקום להעמדה לדין פלילי. בנוגע להחזקת המחשב הצבאי בביתו, לפי וינשטיין מדובר בהתנהגות בעייתית ומביכה, אך אין מקום להעמידו לדין פלילי בעבירה של גניבה בידי מורשה.

אל"ם (במיל') גבי סיבוני, מקורבו של אשכנזי, נחקר בחשד שתיאם יחד עם וינר גרסאות בעיצומה של חקירת זיוף המסמך. מתמלולי השיחות בין השניים עולה כי סיבוני סיפר לווינר על מה נחקר, מה השיב, והאם הדברים מסכנים את וינר. וינשטיין סבור כי על אף שהשניים מגלים דברים שמסרו בחקירותיהם, הדבר נעשה לאחר ששניהם נחקרו. לכן, הוא סבור כי אין בכך שיבוש הליכים, והחליט לגנוז את התיק נגד וינר ואל"ם (במיל') סיבוני, בעילה של היעדר אשמה.

אשכנזי מסר בתגובה להחלטה: "הרמטכ"ל לשעבר רא"ל (מיל.) אשכנזי מביע סיפוק על ההחלטה לסגור את התיק בעניין פרשת הרפז ועל הקביעה החד-משמעית שלא נמצא בדל ראיה לטענת שר הביטחון לשעבר בדבר פוטש. לאחר בדיקה חסרת תקדים והאזנה למאה אלף הקלטות של שיחות שקיימתי לאורך שנות כהונתי כרמטכ"ל, נמצא כי לא עברתי כל עבירה פלילית. נותר רק להצטער על כך שהנושא נחקר משך כחמש וחצי שנים. תא"ל (מיל.) בניהו ואל"ם (מיל.) וינר הם קצינים מצטיינים וישרי דרך, שנקלעו בעל כורחם לסיטואציה קשה שנכפתה על ידי לשכת שר הביטחון, ויש לברך על כך שגם בעניינם החקירה הסתיימה ונמצא כי לא עברו כל עבירה".

עו״ד עודד סבוראי, בא כוחו של אל״ם (במיל׳) ארז וינר, מסר בתגובה: "אנו מברכים על ההחלטה, למרות שהגיעה באיחור ניכר, הגם שאין בכוחה לכפר על עינוי הדין הבלתי מוצדק שנאלץ לעבור ארז וינר בשנים האחרונות. כעת גם ברור לכל, שהמעצר המתוקשר של ארז היה מיותר ומזיק". לדברי סבוראי, "עכשיו זה הזמן לבדוק לעומק כיצד החקירה, שהושקעו בה מאמצים ומשאבים חסרי תקדים, לא הצליחה לברר את הנקודה היחידה שהיתה טעונה בירור: האם נכון שהלוגו של המסמך זויף, אולם תוכנו היה אותנטי ונכתב על ידי שליחיו של שר הביטחון לשעבר אהוד ברק, כפי שנטען על ידי גורמים רבים המכירים את הראיות?״.

בניהו מסר בתגובה: "קיבלתי בקורת רוח את ההודעה על סגירת החקירה בענייני, אני מברך על ההחלטה ופניי נשואות אל העתיד. לאורך כל הדרך שבתי וטענתי כי אין כל בסיס לחקירה המיותרת והממושכת הזו, כפי שסברו בשעתו גם בכירים רבים במשטרה ובפרקליטות - אני מצר על שהתקיימה. אני שמח על כך שהחקירה ומסקנות הפרקליטות הפריכו פעם נוספת את החשדות שריחפו מעל ראשה של צמרת צה"ל, באותה העת ושמו סוף למחול השדים המתמשך".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ