כתובות רוססו לפנות בוקר (חמישי) על ביתו של פרופ' יעקב מלכין, מנהל מכון "תמורה" ליהדות חילונית-הומניסטית במושבה הגרמנית בירושלים. כמו כן נמצאה מעטפה ממוענת ולידה סכין שעליה נכתב "שמות טז' יד-טו". במכתב שהושאר בבית, שם נמצאים גם משרדי המכון, נכתב בין היתר: "ברחוב שלכם מתגורר יהודי שידיו מגואלות בדם, יהודי זה קיבל אזהרה חמורה". על החומה המקיפה את הבית ועל דלתו נכתב "תהילים קלט כא-כד", "מחיית עמלק" ורוסס מגן דוד. המשטרה פתחה בחקירה.

במכתב למלכין נכתב בין השאר: "זוהי אזהרה עבורך להפסיק מיד כל פעילות אתיאיסטית וכופרנית שאתה מוביל או לוקח חלק בה. עליך לעצור בצורה מוחלטת ומיידית את עיסוקך בהדחת והסתת עם ישראל מאלוקיו". בהמשך נכתב כי "באם לא תפסיק פעולותיך שהרי אחרי אזהרה זו, דע שאתה בוחר על דעת עצמך להפקיר את גורלך ועתידך. אל תדגיש את הסאה, האזהרה כאן אינה סרק, היא נאמרת ברצינות גמורה ומוחלטת, קח אותה ככזו. לא תקבל עוד אזהרה". על המכתב חתום "אחיך המביא אליך את דבר ד' בוראך מלכך ואביך הממתין עדיין לשובך אליו".

כתובות שרוססו על ביתו של מלכין, הבוקר בירושליםצילום: חטיבת דוברות המשט

לשכניו של מלכין כתב המאיים: "ברחוב שלכם מתגורר יהודי שידיו מגואלות בדם, יעקב מלכין שמו, שמסתובב יומם ולילה וכל מגמתו לרצוח יהודים".

מלכין, בן 89, הוא פרופסור אמריטוס בפקולטה לאמנויות ואחד ממייסדי החוג לקולנוע וטלוויזיה באוניברסיטת תל אביב. הוא נחשב לאחד המנהיגים הרוחניים של הקהילה האתאיסטית המקומית, הוגה פורה החתום על ספרות ענפה בתחום של אתיקה הומניסטית חילונית, בין השאר על הספר "יהדות ללא אל - יהדות כתרבות ותנ"ך כספרות".

בין מפעליו, מכהן מלכין כעורך הראשי של "יהדות חופשית", כתב עת ליהדות כתרבות שייסד ב-1995. בנוסף, הוא משמש כמנהל האקדמי של תמורה, מכון בינלאומי ליהדות חילונית הומניסטית, הפועל להכשיר אקדמאים לתפקידי מדריכי קהילות חילוניות ורבנים חילונים בארץ ובעולם.

בתו של מלכין, סיוון מלכין מס, רבה ודיקאנית ב"תמורה", סיפרה כי לפני כשנה קרה אירוע דומה כלפי פעילים אתאיסטים בתל אביב, שם גם כן רוססו כתובות הושארה סכין. לדבריה, משפחתה לא קיבלה איומים בשנים האחרונות ולא ידוע להם על גורמים המתנכלים להם. ואולם היא ציינה כי "ביום הכיפורים פרסמנו מאמר על איך ניתן לציין את יום הכיפורים באופן חילוני והוא קיבל תהודה גדולה מאוד. עכשיו אנחנו עוסקים בפעילות של ט"ו בשבט חילוני. אתה אף פעם לא יודע מה יכול להעיר את הקיצונים האלה". היא הוסיפה: "המלה פחד היא לא מלה שאני מתחברת אליה, אבל בהחלט יש חשש. אנחנו נמשיך להתמקד ביהדות חיובית".

מלכין, ב-2012צילום: אמיל סלמן

בספר שמות, פרק ט"ז, פסוקים י"ד-ט"ו נכתב: וַתַּעַל, שִׁכְבַת הַטָּל; וְהִנֵּה עַל-פְּנֵי הַמִּדְבָּר, דַּק מְחֻסְפָּס--דַּק כַּכְּפֹר, עַל-הָאָרֶץ. וַיִּרְאוּ בְנֵי-יִשְׂרָאֵל, וַיֹּאמְרוּ אִישׁ אֶל-אָחִיו מָן הוּא--כִּי לֹא יָדְעוּ, מַה-הוּא; וַיֹּאמֶר מֹשֶׁה, אֲלֵהֶם, הוּא הַלֶּחֶם, אֲשֶׁר נָתַן יְהוָה לָכֶם לְאָכְלָה.

בספר תהילים פרק קל"ט, פסוקים כ"א-כ"ד נכתב: הֲלוֹא-מְשַׂנְאֶיךָ יְהוָה אֶשְׂנָא; וּבִתְקוֹמְמֶיךָ, אֶתְקוֹטָט.תַּכְלִית שִׂנְאָה שְׂנֵאתִים; לְאוֹיְבִים, הָיוּ לִי. חָקְרֵנִי אֵל, וְדַע לְבָבִי; בְּחָנֵנִי, וְדַע שַׂרְעַפָּי. וּרְאֵה, אִם-דֶּרֶךְ-עֹצֶב בִּי; נְחֵנִי, בְּדֶרֶךְ עוֹלָם.

אלון תן עמי מאוניברסיטת תל אביב, העוסק שנים רבות במקרא אמר כי כותבי הגרפיטי התבלבלו בפרק מספר שמות והכוונה לי"ז ולא לט"ז, ואכן בשמות י"ז 14 מוזכרת מצוות מחית "זכר עמלק" - וַיֹּאמֶר יְהוָה אֶל-מֹשֶׁה, כְּתֹב זֹאת זִכָּרוֹן בַּסֵּפֶר, וְשִׂים, בְּאָזְנֵי יְהוֹשֻׁעַ: כִּי-מָחֹה אֶמְחֶה אֶת-זֵכֶר עֲמָלֵק, מִתַּחַת הַשָּׁמָיִם.

"אני אתאיסט, בן אתאיסט", אמר מלכין בראיון ל"הארץ" ב-2012. "גם ילדי, פרופ' עירד מלכין והרבה סיוון מס, הם כאלה. גם נכדי. מדובר במסורת משפחתית שהחלה כבר בוורשה שבה נולדתי ובה למדתי בבית ספר אתאיסטי של הבונד. כשעליתי לארץ בגיל שבע, והתגוררנו בתל אביב, התחנכתי באופן דומה במערכת החינוך של ההסתדרות.

"בכל תקופת נעורי הייתי מודע לדת כמשהו זר ששייך למיעוט לא מוכר. לדת נחשפתי רק דרך סבי מצד אמי, שהיה חסיד גור. אמא ברחה מהדת בזמן לימודיה באוניברסיטה. לא זו בלבד שהיתה אתאיסטית, היא היתה עוינת לדת", סיפר.

הרב גלעד קריב מהתנועה הרפורמית אמר בתגובה כי "גל הקנאות והאלימות הדתית לא ירתיע את כל העוסקים בטיפוחה של יהדות פלורליסטית. המעשה האלים... רק מוכיח את הצורך הדחוף בקידום חופש הדת והמצפון בישראל".

נשיא המכון למדיניות העם היהודי, אבינועם בר-יוסף, קורא למשטרה לחקור ולהביא לחשיפתם והענשתם של המעורבים במעשה הנפשע ואת שולחיהם: "רשויות החוק חייבות ליזום ענישה מרתיעה כדי לשים קץ לרוח הרעה המעודדת מעשים כאלה ובמקביל על משרד החינוך לגבש בדחיפות תכנית חינוכית ממוקדת בעידוד קבלת האחר, סובלנות ופלורליזם. התקפות ופעולות מסוג זה מנוגדות ליהדות וגורמים לקרע עם יהודי התפוצות.

"הגינוי חייב להיות מופנה לא רק לגבי האירוע בביתו של פרופ' יעקב מלכין שהקדיש חלק ניכר מחייו להפצת הערכים ההומניסטיים ביהדות, אלא גם נגד אלה שמטמאים בתי תפילה של דתות אחרות. איננו יכולים להתעלם מתופעות של חוסר סובלנות בביתנו בשום מיקרה, ובוודאי לא בעת שהמנהיגות הפוליטית בארץ מנהלת מאבק בינלאומי נגד גל ההסתה המתנהל נגד ישראל והעם היהודי בעולם", הדגיש בר-יוסף.

מנכ״לית עמותת "פנים", המייצגת למעלה מ-60 ארגוני יהדות ישראלית בארץ, מיכל ברמן מסרה בתגובה כי ״אנו מגנים את ביטויי האלימות שהופנו כלפיי פרופ' מלכין, המהווים עליית מדרגה בחוסר הסובלנות הקיים, בחלקים מסויימים בחברה הישראלית, כלפיי אנשים וארגונים המבקשים לשרטט יהדות ישראלית מגוונת ומרובת קולות. חוסר סובלנות זה לא ייפתר, כל עוד מערכת החינוך הפורמלית לא תשכיל לחזק את ארגוני היהדות הישראלית, הפועלים לחיזוק הזהות היהודית, השפויה ברחבי הארץ. אנו רואים קשר ישיר בין פשע השנאה כנגד פרופ׳ מלכין, למדיניותו הנוכחית של שר החינוך, המובילה לאפלייתם והדרתם של ארגונינו באמצעות התעלמות וביטול תקציבים ומשאבים״

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

פרופ' ינאי עופרן , במעבדת ביולוג'יק דיזיין ברחובות

במעבדה קטנה ברחובות נולד הנוגדן הראשון בעולם שנוצר על ידי מחשב

עדי גרתי

זאת הייתה תשובה מושלמת - כך מסבירים "כיבוש" ב-25 מילים בלבד

נאסים שומאן בביתו, השבוע. הוא וחברו לא נטלו חלק פעיל בהפגנה, רק הלכו על הכביש

שני סטודנטים הלכו להם, ולפתע חיילים המטירו עליהם אש כבדה

לימודים הומניסטיים לנוער באוניברסיטת בן-גוריון. תוכנית הלימודים לכיתות ו'־ט' מתמקדת ב"הסברה"

מי האנשים שחיו כאן לפני הצלבנים? לתלמידי ישראל אסור לדעת

תומכי טראמפ
בפריצה לקפיטול,
ינואר 2021 . אוהדיו
מוצגים כנבלים

בספר שמקדיש כל כך הרבה לשקרים, ראוי היה להיזהר בעובדות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

בתביעה נכתב כי הראיון כולו "התנהל בצורה שאינה מכבדת או רצינית״ כלפיה

המועמדת התחברה לראיון עבודה בזום - וקיבלה מהמראיין מייל שהדהים אותה

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?