המשטרה: עזרא נאווי חשוד במעורבות ברצח פלסטיני; סנגוריו: הוא מת מוות טבעי

שופט המחוזי הטיל ספק בעבירות המיוחסות לפעיל תעאיוש. בית המשפט הורה לשחרר את העצור הפלסטיני, תחקירן "בצלם", אולם המשטרה העבירה אותו למעצר צבאי במחנה עופר

ניר חסון
ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נאווי בבית המשפט המחוזי בירושלים, אתמול
נאווי בבית המשפט המחוזי בירושלים, אתמולצילום: אמיל סלמן
ניר חסון
ניר חסון

עזרא נאווי, פעיל השמאל שעצור מזה עשרה ימים, חשוד בין היתר במעורבות ברצח פלסטיני תושב דרום הר חברון. אולם, סנגוריו של נאווי טוענים שהפלסטיני, המכונה אבו חליל, מת מוות טבעי במיטתו. השופט משה יועד כהן הורה אתמול (חמישי) להאריך את מעצרו של נאווי עד יום ראשון לשם ביצוע פעולת חקירה ספציפית, שטבעה הועבר לשופט במסמך חסוי. בתוך כך, למרות החלטת בית המשפט המחוזי לשחרר את החשוד הפלסטיני נסר נוואג'ה שנעצר בפרשה, המשטרה העבירה אותו למעצר בבית הדין הצבאי במחנה עופר, שהאריך את מעצרו עד יום ראשון. לבקשת עורכת דינו של נוואג'ה, הורה השופט כהן למדינה להגיב עד היום בנוגע לשאלת ביזיון בית המשפט.

אבו חליל מוזכר בצילומי הוידאו שצולמו בסתר על ידי תחקירן הימין בתחקיר התוכנית "עובדה". בתחקיר, נאווי מתרברב כי היה לו חלק במותו של אבו חליל, שמת משבץ. מחקירת המשטרה עולה כי לפני כשנה וחצי גילה נאווי מידע על עסקת החליפין. נאווי העביר את המידע לבעל הקרקע, קרוב משפחתו של אבו חליל, שצפוי היה להיפגע כתוצאה מהעסקה. המידע, ככל הידוע, לא הועבר לרשויות הפלסטיניות. זמן לא רב לאחר מכן מת אבו חליל. בדיונים בבקשות המעצר בבית המשפט העלתה המשטרה סברה שנאווי עבר על החוק בהעברת המידע על אבו חליל ותרם בעקיפין למותו.

"אבו חליל נפטר במיטתו ממחלה ואין שום קשר בין המשיב לבין מותו", אמר סנגורו של נאווי בדיון בבית המשפט המחוזי, איתן פלג. "המשטרה יודעת את זה וחייבת לדעת את זה ואין שום בעיה לקבל תעודת פטירה מבית החולים כדי לראות מה סיבת המוות של הבן אדם, ובשביל זה לא צריך למנות עשרות פעולות חקירה".

בהחלטתו כתב היום שופט המחוזי כהן: "אוסיף ואעיר, כי סעיפי העבירה המיוחסים למשיב, במיוחד בכל הנוגע לקשר אפשרי, גם אם לא ישיר, למותו של מי שסחר בקרקעות עם יהודים וכן לגבי מסירת מידע לגבי אחרים שביצעו פעולות דומות לאנשי המנגנונים של הרשות הפלסטינית וכן בקשר לקיום מגע עם סוכן חוץ, עשויים להיות שנויים במחלוקת משפטית. עם זאת, על פני הדברים, אין לומר שהפרשנות שמציעה העוררת (כלומר המשטרה) לצורך יישומן על מעשי המשיב, היא פרשנות בלתי סבירה אף כי באותה מידה אין לשלול גם פרשנות סבירה אחרת, שבאה לידי ביטוי בדברי באי כוחו של המשיב וככל שהדבר יגיע לבירור משפטי תכריע בכך הערכאה המוסמכת".

עבירה נוספת בה נחשד נאווי - מגע עם סוכן זר - מעלה גם היא שאלה משפטית הנוגעת לזהותו של "הסוכן הזר". על פי הנטען, "הסוכן" הוא כביכול איש מנגנוני הביטחון הפלסטינים, אותם מנגנונים שרשויות הביטחון הישראליות מקיימות איתם קשרים יומיומיים.

טענת "הסוכן הזר" מעלה סימני שאלה גם בהקשר של החשוד הפלסטיני בפרשה, תחקירן "בצלם" נסר נאווג'ה. הוא חשוד בעבירה זו, למרות שהוא עצמו בעל נתינות פלסטינית שפנה לרשות הפלסטינית. "עבור תושב שטחים, פגישה עם איש ביטחון פלסטיני אינה מהווה עבירה, להיפך", אמרה בדיון עורכת דינו של נאווג'ה, גבי לסקי. "במקרה הזה חובתו כפלסטיני היתה לפנות לגוף המוסמך ברשות הפלסטינית עם המידע".

סנגוריו של נאווי, עו"ד לאה צמל ועו"ד פלג, טענו בבית המשפט כי סוחר הקרקעות שנראה בתחקיר עובדה הוא מתחזה שהושתל על ידי ארגון הימין שביקש להפליל את נאווי. לטענתם, נאווי חשד מהיום הראשון בכך שהפנייה אליו נועדה להפליל אותו כמשתף פעולה עם המתנחלים בעיני חבריו ושותפיו הפלסטינים למאבק. "בן אדם שסכנת רצח מרחפת מעל ראשו, שהוא אדם שתול ואני לא יודעת אם הוא ערבי בכלל, אמר שיש לו קרקעות בהתנחלויות למכור. עצם האמירות האלה עורר את החשד אצל המשיב", אמרה צמל בדיון. זו גם הסיבה, לדבריה, שנאווי מיהר לספר לגורמים פלסטינים על הפנייה אליו - כדי שלא ייחשד בעיניהם כשמשתף פעולה בענייני מכירת קרקעות. בנוסף נחשד נאווי בשורה של עבירות קלות בהן החזקת סכין, הסעה של שוהה בלתי חוקי והחזקת סמים לשימוש עצמי.

החשוד הפלסטיני נוואג'ה הועבר היום בהליך לא ברור ממעצר בישראל למעצר בבית הדין הצבאי במחנה עופר. על פי החלטת המחוזי, היה על המשטרה לשחרר אותו באופן מיידי, זאת לאחר שהשופט קיבל את טענת עורכת דינו שאין לבית משפט ישראלי סמכות לדון במקרה של נוואג'ה שכן העבירה לא נעברה בישראל ואינה קשורה לעבירת ביטחון. אך במקום לשחררו, המשטרה העבירה אותו למעצר במחנה עופר. עו"ד לסקי הגישה בקשה דחופה נגד המשטרה לפי פקודת ביזיון בית המשפט. לטענתה, המשטרה ובית הדין הצבאי בעצמו שותפים למעשה ביזיון של החלטת המחוזי. השופט כהן הורה למדינה להגיב עד היום בנוגע לשאלת ביזיון בית המשפט.

בנוגע לעצור השלישי, גיא בוטביה, הערב דחה שופט בית המשפט העליון יצחק עמית בקשת ערעור שהגישו עורכות הדין מיכל פומרנץ ואנו לוסקי, המייצגות אותו. אתמול קבע בית משפט השלום בירושלים כי יש לשחררו. בית המשפט המחוזי בירושלים קיבל חלקית את בקשת המשטרה והורה להאריך את מעצרו עד ליום ראשון. בבקשת הערעור נכתב כי יש חשש כבד למצבו הנפשי של בוטביה על רקע תנאי מעצרו הקשים וכן כי המשטרה לא מילאה את החלטת בית משפט השלום שהורה "להטיח בעצור את כל הראיות והחשדות נגדו בכדי לתת לו הזדמנות להציג גרסה מטעמו". לטענתן בוטביה לא עומת עם הראיות עד לרגע זה. בדיון היום פנה בוטביה לשופט ואמר שהוא סובל מהתעללות של שותפיו לתא המעצר שכוללת הכאה, עישון בפניו ומניעת שינה.

הערב הפגינו כמאתיים פעילי שמאל מול בית המעצר במגרש הרוסים בתמיכה בעצורים ונגד החקירה. לאחר ההפגנה מול בית המעצר יצאו המפגינים בתהלוכה ברחובות מרכז העיר תוך שהם קוראים קריאות נגד הכיבוש.

מארגון "עד כאן" העבירו בתגובה לטענות צמל, את דבריו של איש מערכת "עובדה" מתן גז, אותם פרסם באתר מאקו על מפגש עם סוחר הקרקעות שנראה בתחקיר: "יש איש כזה", כתב גז. "הוא אמיתי. הוא לא שתול של 'עד כאן' למי שדאג. הוא עומד עכשיו בפינה של תחנת דלק בפאתי עיר בדרום, רוטט מדריכות, מסתכל כל הזמן לצדדים ומעשן סיגריה אחרי סיגריה. לא חשבתי שהוא יגיע למפגש שלנו. בהתחלה הוא באמת סירב. אחרי הכול לסחור בקרקעות פלסטיניות עם יהודים זה מקצוע מסוכן".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

מסעדת קוקו תאי

זו לא באמת מסעדה. זה מקום בחוף הים שבו מופיעים כוכבי ריאליטי

מבט מאחור על שלושה ילדים, בן ו בת קטנים ו בת מתבגרת, עם תיקי גב בדרך ל בית הספר
Royalty-free stock photo ID: 1792161653

Happy school children going to school outdoor at sunny autumn day. Rear view of teen girl and two toddler preschoolers with backpack go to the kindergarten.

I
By Inna Reznik

תלמידים
אחים
אחיות
ילקוטים
ילקוט
תיק
ביס
לימודים

במודעת הדרושים נכתב "לא נדרש ידע קודם". לשם תשלחו את הילדים?

קניות בגדים באינטרנט

אייפון בשקל: איך זה ששיטה של האקרים מהניינטיז עוד עובדת?

"מערבולת"

למרות שהסוף ברור מראש, הסרט הזה הוא כמו פטיש על הראש

לואיס המילטון

מרצדס ייצרה מכונית ש"קופצת כמו קנגורו". גם המילטון סובל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"