המפכ"ל אלשיך: לא היה פגם מבצעי, אבל נתחקר ונפיק לקחים

אלשיך התייחס לחוסר המענה לפניות הצעירות שדיווחו כי ראו את המחבל נשאת מלחם. לדבריו, המשטרה חוקרת את המקרה ולא הסתירה מידע מהציבור: "באמצע תחקיר לא מפרסמים פרטים"

יניב קובוביץ
יניב קובוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יניב קובוביץ
יניב קובוביץ

מפכ"ל המשטרה, רוני אלשיך, התייחס היום (חמישי) לדיווח אתמול לפיו נשאת מלחם, המחבל מהפיגוע בתל אביב, עורר את חשדן של שתי צעירות שנסעו לצדו באוטובוס כמה שעות אחרי כן, אך נתקלו בהתעלמות כשפנו למשטרה. לדברי אלשיך, המשטרה לא הסתירה מידע מהציבור וחוקרת את המקרה. "ככל שיהיו לקחים - נפיק אותם", אמר.

אלשיך, שדיבר עם כתבים בטקס הענקת דרגות ניצב לבועז גלעד, שמונה לתפקיד ראש אגף תמיכה לוגיסטית במשטרה, אמר כי "דומני שהדבר המרכזי שצריך להתייחס אליו, ככל שאנחנו יכולים להתייחס אליו כרגע, זה האם מה שנעשה פגע או לא פגע בפעילות המבצעית. ככל שיהיו לקחים מעבר לכך, ואין כמעט אירוע שאין בו לקחים, נתחקר, נפיק אותם וגם נעדכן את הציבור בלקחים המרכזיים".

הוא הוסיף כי "העובדות המרכזיות נאמרו, כולל התייחסותינו הראשונית לעניין הזה. בוודאי שלא היה לזה שום השפעה מבצעית על שום דבר בקבלת ההחלטה, (אך) זה לא אומר שלא יהיו לקחים". כאשר נשאל אלשיך מדוע המשטרה הסתירה מהציבור את שיחת הטלפון של הצעירות, הוא השיב כי "ממש לא הסתרנו. אנחנו באמצע תחקיר ובאמצע תחקיר לא מפרסמים פרטים לפני שאנחנו יודעים לומר להגיד מה הלקחים".

לפי הדיווח ברשת ב', הצעירות, אחיות, ישבו סמוך למלחם, ושמו לב למשקפיים יוצאי הדופן שהרכיב. לדבריהן, הוא נראה לחוץ ובגדיו היו מוכתמים בדם. מראה האיש הבהיל אותן והן ביקשו לרדת מהאוטובוס, אך הנהג אמר להן כי הנוסע החשוד ממילא מתכוון לרדת בקרוב. עם ירידתו שמעו את הנהג אומר לו כי מהתחנה שבה ירד יוכל לנסוע לוואדי ערה.

אלשיך, שלשוםצילום: מוטי מילרוד

באותו ערב, כשפורסמה תמונת המחבל, חשדו האחיות כי זהו הנוסע שישב לצדן. הן שיתפו בחשדן את מעסיקה של אחת מהן, והוא התקשר למוקד 100 של המשטרה, שם נאמר לו כי "יחזרו אליו". בחצות, משלא יצרו עמו קשר, התקשר בשנית אל המוקד. הפעם הפנו אותו למוקד 110, שאינו מיועד לפניות דחופות. הוא המתין על הקו חצי שעה ומשלא קיבל מענה התייאש. ביום ראשון פנתה אחת האחיות למשטרה, אך גם היא לא זכתה להתייחסות והופנתה שוב למוקד 110. לאחר מכן פנתה למשטרת זבולון הקרובה למקום מגוריה, ושם השיבו לה: "אם לא חזרו אליך עד עכשיו - זה סימן שזה לא רלוונטי".

אמש אמר ראש אגף שיטור וביטחון במשטרה, ניצב אהרון אקסול, כי תחקור בזמן אמת של הצעירות, לא היה מוביל לשינוי בהתנהלות המשטרה. אקסול הגדיר את הטענות לפיהן נפל פגם בהתנהלות מוקד המשטרה לאחר הפיגוע ברחוב דיזנגוף בתל אביב כ"סערה בכוס מים".

אקסול הדגיש כי שיחת הטלפון הראשונה התקבלה חמש שעות לאחר האירוע. "הידיעה הועברה לגורמי המודיעין של המשטרה שטיפלו בחקירה", אמר. "צריך לזכור שהיו אלפי שיחות לגבי החשוד, והן נותבו לפי אופי הידיעה והחשיבות שלה ולשיחות האלה הגבנו במהירות". "האפשרות שנשאת נמצא בצפון היתה לנגד עינינו. באותו ערב הימ"ר פשט על בתים בוואדי ערה", הוסיף אקסול. "משטרת ישראל פעלה בצורה חדה וברורה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

"דברים מוזרים", העונה הרביעית. בלי העומק הפסיכולוגי

היא חזרה לנטפליקס פחות מקסימה ומרגשת, יותר מחרידה ואכזרית

מכוניות במגרש חניה

"זה מה יש. תגיד רוצה או לא רוצה, ותבחר צבע": כך נקבע מחיר המכונית שלכם

פרופ' ינאי עופרן , במעבדת ביולוג'יק דיזיין ברחובות

במעבדה קטנה ברחובות נולד הנוגדן הראשון בעולם שנוצר על ידי מחשב

עדי גרתי

זאת הייתה תשובה מושלמת - כך מסבירים "כיבוש" ב-25 מילים בלבד

נאסים שומאן בביתו, השבוע. הוא וחברו לא נטלו חלק פעיל בהפגנה, רק הלכו על הכביש

שני סטודנטים הלכו להם, ולפתע חיילים המטירו עליהם אש כבדה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

האחים אמיר (מימין) ואיציק דיין

תעלומת עורך הדין – והעד המרכזי שמת לפני שהספיק להעיד בפרשת האחים דיין

תל אביב

"אנשים רואים בורסות אדומות ומחירי דירות משוגעים – והם עוצרים"

מכוניות במגרש חניה

"זה מה יש. תגיד רוצה או לא רוצה, ותבחר צבע": כך נקבע מחיר המכונית שלכם

 יובל רפיח

2,300 שקל, כולל חשבונות: השכונה שהצעירים עוד לא גילו

פרופ' ינאי עופרן , במעבדת ביולוג'יק דיזיין ברחובות

במעבדה קטנה ברחובות נולד הנוגדן הראשון בעולם שנוצר על ידי מחשב