וינשטיין משאיר למנדלבליט את ההכרעה בשורה של תיקים רגישים

בתום שש שנים מסיים היום היועץ המשפטי לממשלה את כהונתו, ומחליף אותו מזכיר הממשלה היוצא

שרון פולבר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אביחי מנדלבליט בפתח ישיבת הממשלה, בחודש שעבר
אביחי מנדלבליט בפתח ישיבת הממשלה, בחודש שעברצילום: עמית שאבי
שרון פולבר

היועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין יסיים היום כהונה בת שש שנים בתפקידו, ובמקומו יחל לכהן מזכיר הממשלה אביחי מנדלבליט. בשבועות האחרונים ניקה וינשטיין את השולחן בשורה של סוגיות, והורה על הגשת כתב אישום בכפוף לשימוע נגד מפקד להב 433 לשעבר מנשה ארביב בגין הפרת אמונים. כמו כן הורה וינשטיין על סגירת התיק נגד מחליפו, ניצב רוני ריטמן, שנחשד בהטרדה מינית. בנוסף סגר היועץ המשפטי לממשלה את התיקים נגד הרמטכ"ל לשעבר גבי אשכנזי, עוזרו ארז וינר ודובר צה"ל לשעבר אבי בניהו בפרשת הרפז, הורה על הגשת כתב אישום בכפוף לשימוע נגד נשיא בית המשפט המחוזי בנצרת לשעבר יצחק כהן בגין עבירות מין, והורה על בדיקה של החשדות נגד השר לשעבר סילבן שלום.

עם זאת, בתפקידו כראש התביעה הכללית הותיר וינשטיין כמה תיקים שיתגלגלו למחליפו, ובראשם תיק מעונות ראש הממשלה. וינשטיין אמנם היה זה שאישר את חקירתה באזהרה של רעיית ראש הממשלה שרה נתניהו לפני כחודש, אך זכה לא אחת לכינוי "היועץ המשפחתי לממשלה", בין היתר בשל טיפולו האטי בפרשת המעונות ובפרשת "ביביטורס", שעסקה במימון נסיעותיו לחו"ל של ראש הממשלה בנימין נתניהו כשר אוצר. עד היום מועברים חומרים בין לשכת היועץ ללשכת מבקר המדינה שעניינם הדו"ח המתגבש בנושא, שטרם פורסם.

האתגרים שמצפים למנדלבליט

בזירת השחיתות הציבורית קיווה וינשטיין לסיים את כהונתו עם הגשת כתבי אישום בפרשת "ישראל ביתנו", אך בפרקליטות טרם השלימו את גיבושם ווינשטיין נאלץ לעזוב את הלשכה ברחוב צאלח א־דין בלי ההישג שרצה לנכס לעצמו באחד מתיקי הדגל שעליהם הוא חתום. לצד תיק זה יידרש מנדלבליט להכריע גם באשר לחשדות לשחיתות במע"צ, ולקבוע אם יש להגיש כתב אישום נגד פרקליטת מחוז תל אביב לשעבר רות דוד, בגין עבירות טוהר מידות שביצעה לכאורה בעת ששימשה בתפקידה.

לצד אלו ניתן לפרוש את תקופת וינשטיין למספר תיקים בולטים בעת כהונתו שבהם הושלם הטיפול. במרכזם תיק חברות הקש של ח"כ אביגדור ליברמן, שהיועץ המשפטי לממשלה סגר בדצמבר 2012, החלטה שבגינה זכה וינשטיין לביקורת קשה. כתב האישום שכן הוגש בפרשת השגריר מבלרוס הסתיים בזיכויו של ליברמן בבית משפט השלום בירושלים, זיכוי שעליו בחרה הפרקליטות שלא לערער. בנוסף, בתקופת וינשטיין הורשעה שורה של ראשי ערים, ובהם ראש העיר בת ים שלומי לחיאני, ראש העיר רמת גן צבי בר, וראש העיר רמת השרון יצחק רוכברגר. בנוסף, גובש מנגנון השעיה של ראשי ערים הנאשמים בפלילים.

הישגים נרשמו בתקופתו של וינשטיין במאבק בארגוני הפשיעה החמורה, בין השאר עם הגשת כתבי אישום נגד בכירי הפשע המאורגן בישראל במסגרת פרשת 512.

באשר ליוזמות חקיקה, לפתחו של מנדלבליט צפוי להתגלגל הטיפול בשתי סוגיות נפיצות במיוחד — האחת נוגעת לסיבוב הרביעי של התיקון לחוק למניעת הסתננות, לאחר שבג"ץ פסל בו סעיפים במסגרת שלוש עתירות; הסוגיה הנוספת היא הצעת החוק של שרת התרבות והספורט מירי רגב, המבקשת לשלול תקצוב מאמנים שאינם נאמנים למדינה. הצעת החוק נבחנת בימים האחרונים על ידי דינה זילבר, המשנה של וינשטיין לענייני חקיקה.

לא אחת ניסו בכירי משרדו של וינשטיין לבלום או לרכך הצעות חוק בעייתיות, בין השאר, בהצעה שנגעה להטלת עונשי מינימום על מיידי אבנים, שלה התנגד היועץ. את חוקי הלאום בלם וינשטיין כששיגר מכתב בנושא לנתניהו, אך בתקופת כהונתו של מנדלבליט הם צפויים לעלות מחדש. בנוסף בכנסת הקודמת התנגד וינשטיין ליוזמות החקיקה שלא הבשילו להחלת החוק הישראלי בשטחים, וכעת נראה שמנדלבליט יידרש לנושא בצל מאמציה של שדולת ארץ ישראל בכנסת בהובלת חברי הכנסת בצלאל סמוטריץ' (הבית היהודי) ויואב קיש (הליכוד) המבקשת להוביל מהלך דומה. לצד החקיקה שנבלמה, וינשטיין לא התנגד לנוסח הנוכחי של "חוק העמותות" השנוי במחלוקת, לאחר שבלם את נוסחו הקודם והנצי יותר וקבע בדצמבר 2011 כי "הצעת החוק פוגעות פגיעה קשה בשורה של זכויות חוקתיות ובהן חופש הביטוי, חופש ההתאגדות והזכות לשוויון". אור ירוק נתן וינשטיין גם ל"חוק המישוש", המרחיב את סמכויות החיפוש של שוטרים, לדעת מבקריו תוך פגיעה בזכויות אזרח.

לצד אלו בתקופת כהונתו של וינשטיין הוקמה נציבות הביקורת על הפרקליטות, שבראשה עומדת השופטת בדימוס הילה גרסטל, שבעבר היתה בקשרי חברות עם וינשטיין וכיום שורר ביניהם נתק. מערכת היחסים המקצועית בין השניים הסתיימה בטון צורם כשווינשטיין גיבה את פרקליט המדינה שי ניצן וקבע כי אין לאמץ את הכרעתה של גרסטל, שלפיה נפל פגם בהתנהלותה של הפרקליטה שביקשה לשנות את תצהירו של ראש המכון לרפואה משפטית ד"ר חן קוגל במסגרת ההליך בבית הדין לענייני עבודה בעניין הרופאה המשפטית מאיה פורמן. גוף הביקורת ממשיך גם היום לעורר מתחים במשרד המשפטים. בכהונתו של מנדלבליט יוגש תזכיר החוק שיעגן את מעמדו בחקיקה ושעשוי להוביל שוב להתנגשות בין ארגון הפרקליטים וההנהלה לבין הנציבות. ככל הנראה שרת המשפטים איילת שקד תחיל את הביקורת גם על היועץ המשפטי לממשלה, צעד שווינשטיין התנגד לו.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

קניות בגדים באינטרנט

אייפון בשקל: איך זה ששיטה של האקרים מהניינטיז עוד עובדת?

"מערבולת"

למרות שהסוף ברור מראש, הסרט הזה הוא כמו פטיש על הראש

לואיס המילטון

מרצדס ייצרה מכונית ש"קופצת כמו קנגורו". גם המילטון סובל

מדפי ממתקים בסופר

כיף כף מטורקיה ופתי בר מפולין: החברות שמוכרות כחול לבן מחו"ל

אלי מזרחי, קפה מזרחי. העסק נפתח בשיא תקופת הפיגועים בעיר

אלי מזרחי, האיש ששינה את שוק מחנה יהודה, מת בגיל 71

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"