שרון פולבר

היועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין סיים היום כהונה בת שש שנים בתפקידו, ובמקומו יחל לכהן מזכיר הממשלה אביחי מנדלבליט. בטקס חילופי היועמ"ש שנערך היום (שני) בבית לשכת עורכי הדין בירושלים, התייחס וינשטיין לביקורת שהוטחה בו במהלך כהונתו, ואמר: "אני כשלעצמי לא נרתעתי מעולם מן האחריות שנטלתי על עצמי. בהיעדר סיכוי סביר להרשעה, אין התובע רשאי להגיש כתב אישום. על עמדתי הזאת, המיועדת כל כולה לתמוך בשלטון החוק, ספגתי ביקורת לא מעטה, בעיקר מאלה שאינם מומחים; למרות שלעמדתי הזו שותפים כל שוחרי המשפט והטוב".

בטקס נכחו בין היתר נשיא המדינה ראובן ריבלין, מפכ"ל המשטרה רוני אלשיך, פרקליט המדינה שי ניצן, מבקר המדינה יוסף שפירא, נשיאי העליון לשעבר אהרן ברק ומאיר שמגר, שופטי עליון מכהנים ועובדים בכירים של משרד המשפטים.

מימין: וינשטיין, שפירא, שקד ומנדלבליט, היום בטקס חילופי היועמ"שצילום: אוליבייה פיטוסי

שרת המשפטים איילת שקד התייחסה בהלצה לדבריו של וינשטיין על תפיסת עולמה בנאומו מכנס הרצליה: "מי שחושב שהוא רך, לא ראה את היד הקשה ונטולת הפשרות שבה חבט בארגוני הפשע המאורגן, מי שחושב שמדובר ב'יועץ מטעם' – לא שמע אותו רומז ששרות מסוימות שהוא עובד עמן סובלות מ'תפיסה פשטנית'". וינשטיין בנאומו התנצל אחר כך על דבריו בכנס ואמר כי "מוטב כי הם לא היו נאמרים".

השרה הוסיפה כי "וינשטיין היה יועץ שלא עבד בשביל אף אחד ולא חשש לומר לא אבל השתמש ב'לא' במשורה. הוא ידע לאסוף עמדות, לשמוע דעות ובסוף – פעל על פי צו מצפונו".

וינשטיין פנה למחליפו אביחי מנדלבליט וקרא לו להתנגד לפיצול מוסד היועמ"ש: "המוסד הזה חזק מסך כל מרכיביו. התנגדתי לפיצולו ואני מקווה שגם אתה תתנגד לכך. פיצול התפקיד יחליש את שלטון החוק, אין לי ספק בכך".

האתגרים שמצפים למנדלבליט

השרה שקד פנתה ליועץ הנכנס מנדלבליט ואיחלה לו הצלחה בתפקידו החדש: "אני שמחה שוועדת האיתור, למרות הגורמים הרבים שניסו להסיטה מדרכה, השכילה להמליץ על יועץ ראוי ביותר, ערכי, מקצועי ועתיר הישגים. אותם גורמים רבי עוצמה שניסו לחבל במינויך ינסו להשפיע עליך ועל החלטותיך. שמור על עצמאותך והישאר נאמן לאמת".

מנדלבליט אמר עם כניסתו לתפקיד: "על מנת לקיים את שלטון החוק, יש לפעול ללא הרף על מנת לשמור על עצמאותו של מוסד היועץ המשפטי לממשלה. היועץ המשפטי לממשלה איננו נתון למרותו של איש, זולת האינטרס הציבורי בקיום החוק והמשפט. יש להישמר מכל ניסיון להחליש את מעמדו. בתוך כך, חשוב לזכור כי שלטון החוק אין משמעו שלטונו של היועץ המשפטי. בשיטתנו הדמוקרטית, השלטון מופקד בידי נבחרי העם".

היועץ הנכנס ציין כי בכוונתו למלא את תפקידו תוך שיתוף פעולה ועבודת צוות. "את תפיסת העולם הזו יישמתי לאורך 30 שנות השירות הציבורי שלי, הן בשירות ארוך ומהנה השנים בפרקליטות הצבאית והן במהלך תפקידי כמזכיר הממשלה ובכוונתי ליישמה גם במסגרת התפקיד הנוכחי", אמר.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ