ח"כ חנין זועבי נידונה לחצי שנת מאסר על תנאי בגין העלבת עובד ציבור

העונש נגזר על הח"כית במסגרת הסדר טיעון לאחר שתקפה מילולית שוטרים ערבים ב-2014. השופטת קבעה כי "אין מדובר בפליטת פה, כי אם בנאום חוצב להבות שהכיל מילים בוטות ופוגעות"

ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי

בית משפט השלום בנצרת גזר הבוקר (ראשון) חצי שנת מאסר על תנאי על חברת הכנסת חנין זועבי בגין העלבת עובד ציבור וקבע כי תשלם קנס על סך 3,000 שקל. זועבי הורשעה במסגרת עסקת טיעון שחתמה זועבי עם הפרקליטות, לאחר שלפני כשנה וחצי תקפה מילולית שוטרים ערבים ליד בית המשפט בנצרת.

כפי שפורסם לראשונה ב"הארץ" בדצמבר האחרון, במסגרת הסדר הטיעון שנחתם עם חברת הכנסת, היא הודתה בעבירה של העלבת עובד ציבור ובתמורה לא הואשמה בהסתה לאלימות. כמו כן, כפי שסוכם, זועבי התנצלה בפני השוטרים אותם תקפה.

ח"כ זועבי בבית המשפט, היוםצילום: גיל אליהו

סגנית נשיא בית המשפט, השופטת לילי יונג-גפר, כתבה בגזר הדין כי "מעטים המקרים שבהם הורשע נאשם בהעלבת עובד ציבור ולא נגזר עליו עונש של מאסר על תנאי, ונדמה כי מדובר ברכיב מתבקש ושגור בענישה על עבירה זו, אף במקרים חמורים פחות".

השופטת אמרה עוד כי מנסיבות המקרה שפורטו בכתב האישום, עולה כי "אף שלא קדם לו תכנון, הרי שאין מדובר בפליטת פה או במשפט יחיד שנפלט ללא כוונה, כי אם בנאום חוצב להבות שהכיל מילים בוטות ופוגעות וחזרה עליהן בפני קהל מאזינים לא קטן ובו גם מושאי האמירות הקשות. הדברים נאמרו בתוככי היכל המשפט והנאשמת היא האחראית הבלעדית להם".

עורך הדין אראם מחאמיד, סנגורה של זועבי מהמרכז המשפטי עדאלה, אמר כי העונש שהוטל על חברת הכנסת בדגש על המאסר על תנאי הוא לא פרופורציונאלי בהתחשב בכך שמדובר בנבחר ציבור שאמור ליהנות מחסינות. חברת הכנסת זועבי הוסיפה כי מדובר בעונש כבד מדי ביחס לחומרת העבירה. "אפשר לקרוא את גזר הדין רק לאור המצב הפוליטי ומתקפת ההסתה על הח"כים של בל"ד, ולא לאור דיכוי המשטרה את הפעילות הפוליטית של האזרחים הערבים", אמרה הח"כית. "דרך גזר הדין משתקפת אווירה פאשיסטית ימנית ואדנותית מצד אלה שלא נחשבים לימין".

בחודש יולי 2014, ימים לאחר חטיפתו ורציחתו של הנער מוחמד אבו חדיר, התבטאה ח"כ זועבי בצורה פוגענית כלפי שוטרים ערבים ברחבת אולם בית המשפט בנצרת. לפי כתב האישום, חברת הכנסת הטיחה בשוטרים אמירות קשות ופוגעניות על רקע היותם בני החברה הערבית המשרתים במשטרה. בין היתר קראה זועבי לעבר השוטרים: "אלה שמשתפים פעולה נגד בני עמם, צריך לנקות בהם את הרצפה", "שיפחדו מהשבאב" ו"צריך לירוק להם בפרצוף".

בעקבות הדברים, אישר היועץ המשפטי לממשלה דאז יהודה וינשטיין לפתוח בחקירה פלילית נגד זועבי, והמשטרה המליצה להעמיד אותה לדין בגין הסתה לאלימות, איומים והעלבת עובד ציבור.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ