מתוך כ-1,500 פניות למח"ש - כ-100 הסתיימו בכתב אישום

בדו"ח סיכום 2015 שפרסמה המחלקה לחקירות שוטרים נטען כי מרבית הפניות אינן מצדיקות פתיחה בחקירה פלילית נגד שוטר וכי לעתים מדובר ב"מנוף מניפולטיבי" של אזרח שהסתבך עם החוק

יניב קובוביץ
יניב קובוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יניב קובוביץ
יניב קובוביץ

מתוך כ-1,500 בדיקות שנפתחו במחלקה לחקירות שוטרים (מח"ש) בשנת 2015, רק כ-100 הסתיימו בהגשת כתב אישום נגד השוטרים. כמעט מחצית מהפניות נגנזו כתוצאה מחוסר אשמה או חוסר ראיות. כך עולה מדו"ח מח"ש לסיכום שנת 2015 שהתפרסם היום (שני).

"החיכוך הבלתי פוסק של אנשי המשטרה עם הציבור באירועים מורכבים יוצר קרקע פורייה להגשת תלונות", נכתב בהודעת מח"ש. "בין על בסיס של תחושה אותנטית לפיה האזרח נפגע מהשוטר שלא כראוי, ובין אם לצורך יצירת מנוף מניפולטיבי, לקדם את עניינו של האזרח שהסתבך עם החוק".

עוד עולה מהדו"ח כי מסך כלל הפניות שהגיעו למח"ש, ב-640 תיקים נחקר שוטר אחד או יותר תחת אזהרה. "מרבית הפניות המגיעות למח"ש אינן מצדיקות פתיחה בחקירה פלילית נגד שוטר, וחלק לא מבוטל מהן כלל אינו מגלה חשד לעבירה פלילית שביצע שוטר. ועל כן, מטבע הדברים, תיקים רבים נגנזים", נכתב בהודעת מח"ש. בהודעה ציינו כי רק אחוז אחד מסך כל העררים נמצאו מוצדקים.

ראש מח"ש, אורי כרמל, אמר כי האירועים הביטחוניים של העת האחרונה התאפיינו בריבוי מקרים של שימוש בכוח קטלני על ידי שוטרים. "מרבית אירועים אלה הסתיימו בממצאים השוללים חשד לפלילים", לדבריו. כרמל הוסיף כי מח"ש חקרה במהלך השנה גם עבירות שחיתות, שוחד, מרמה וחשדות לעבירות מין.

בנוסף, חקרה מח"ש במהלך השנה האחרונה עבירות שחיתות, שוחד ומרמה של שוטרים, בהן פרשיית פישר-מלכה, שחשפה שילוב ידיים עברייני בין פרקליט ידוען וקצין חקירות ותיק, כשבשוליו מעורבת פרקליטת מחוז בדימוס ובכירים נוספים. "מדובר במהלך אכיפה חסר תקדים, בעל חשיבות ורגישות ציבורית וארגונית מן המעלה הראשונה, שיש בכוחו להעניק למשטרה הזדמנות פז לכונן שינוי ערכי ותרבותי", אמר.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ