ארבעה חודשי מאסר לאדם ששפך תה רותח על ח"כ טיבי

המקרה התרחש ב-2013 בהפגנה בבאר שבע. השופט ציין כי התחשב בנסיבות חייו הקשות של התוקף, תושב העיר בן 50, אך החמיר עמו בגלל עברו הפלילי. טיבי: מקור התקיפה בממשלה המסיתה

אלמוג בן זכרי
אלמוג בן זכרי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אלמוג בן זכרי
אלמוג בן זכרי

בית משפט השלום בבאר שבע גזר היום (שלישי) על ציון ועקנין, תושב באר שבע בן 50, ארבעה חודשי מאסר בפועל בגין הטחת תה רותח בפניו של ח"כ אחמד טיבי (הרשימה המשותפת) לפני כשנתיים. בהסדר טיעון שהושג בין הנאשם לבין מחלקת התביעות המשטרתית נמחקה העבירה תקיפת עובד ציבור והוחלפה בעבירת תקיפה, הבסיסית יותר.

המקרה התרחש בדצמבר 2013 בהפגנה נגד מתווה פראוור שקיימו עשרות מתושבי הנגב, יחד עם חברי כנסת ערבים מחוץ לבית המשפט בבאר שבע. ועקנין התקרב אל טיבי כשהוא נושא בידו כוס תה, והטיח אותו בפניו. למחרת הגישה מחלקת התביעות של המשטרה בהליך מזורז כתב אישום נגד ועקנין, המייחס לו תקיפת עובד ציבור. במעמד הגשת כתב האישום טען סנגורו אז, עו"ד טל ארד מהסנגוריה הציבורית, כי האיש לוקה בנפשו.

השופט, יובל ליבדרו, ציין היום כי התחשב במצבו הנפשי של ועקנין, בנסיבות החיים הקשות שגדל בהן, ובקבלת אחריותו על המעשה, כנימוק להקלה בעונשו. מנגד אמר ליבדרו, כי העובדה שועקנין בעל עבר פלילי רב בעבירות אלימות, כולל מאסר של 13 חודשים בגין תקיפת רופא ועובד סוציאלי, סיפקה לו משקל להחמרה עמו. ועקנין עצמו ציין בפני השופט כי הוא סובל מטראומה בעקבות שירותו הצבאי במלחמת לבנון הראשונה. עוד הוסיף ועקנין כי במשך חייו נפגש כמה פעמים עם פסיכיאטר, אולם מעולם לא אושפז.

ועקנין ירצה ארבעה חודשי מאסר בפועל בקיצור ימי מעצרו, ובנוסף עונש של שישה חודשי מאסר על תנאי, שאותו ירצה אם יבצע מעשה אלימות בשלוש השנים הקרובות. בהתחשב במצבו הכלכלי והנפשי הוחלט לא להטיל על ועקנין קנס. תחילה יוצג ועקנין על ידי הסנגוריה הציבורית, אולם אחר כך ביקש לייצג את עצמו חרף העובדה שפעם אחר פעם הסביר לו בית המשפט את חשיבותו ויתרונותיו של הייצוג.

טיבי, ב-2014צילום: אוליבייה פיטוסי

מלשכתו של טיבי, הנמצא בארה"ב, נמסר: "התקיפה הפיזית הזו והאיומים המתמידים על ח"כים ערבים הם תוצאה ישירה של הסתה מתמשכת, בעיקר במערכת הפוליטית, ושל הדה-לגיטימציה שעושים לנבחרי הציבור רק בשל העובדה כי הם חושבים אחרת מהקונסנזוס ועושים אחרת.

"לא העבריין הזה שקיבל עונש קל מעניין אותנו, אלא מי שמסית אותו ומתיר את דמם של הח"כים הערבים. מקהלת ההסתה נמצאת שם בממשלה ומנצח עליה אדם אחד, ראש הממשלה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ