מני נפתלי ניצח בתביעה נגד בית ראש הממשלה: "העסקה פוגענית חמורה"

אב הבית לשעבר במעון ראש הממשלה מני נפתלי יפוצה ב-170 אלף שקלים. "במעון שררו תנאי העסקה פוגעניים בגין התנהגותה של גב' נתניהו ויחסה אל העובדים", נכתב בתקציר פסק הדין

שרון פולבר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מני נפתלי, שרה נתניהו ובנימין נתניהו
מני נפתלי, שרה נתניהו ובנימין נתניהוצילום: אמיל סלמן
שרון פולבר

בית הדין לענייני עבודה בירושלים קיבל היום (רביעי) את תביעתו של אב הבית במעון ראש הממשלה לשעבר מני נפתלי, וחייב את המדינה בתשלום פיצויים בסך 170 אלף שקלים. השופטת דיתה פרוז'ינין קיבלה את טענתו של נפתלי, וקבעה בפסק הדין כי היה נתון לתנאי העסקה פוגעניים בתקופת עבודתו במעון ראש הממשלה, וכי הוא זכאי לפיצוי בשל כך. (לחצו לקריאת פסק הדין המלא)

בתקציר פסק הדין נכתב כי "לפני בית הדין הובאו עדויות רבות המצביעות על כך שבמעון שררו תנאי העסקה פוגעניים בגין התנהגותה של גברת נתניהו ויחסה אל העובדים. אלה כללו דרישות מוגזמות, העלבות, השפלות והתפרצויות זעם. כמו כן נדרשו העובדים לעבוד שעות רבות וחריגות. בשל כל אלה, תחלופת העובדים במעון ראש הממשלה היתה גבוהה, ושרר בה מחסור כרוני בכוח אדם. היותו של המעון סביבת עבודה ייחודית ומורכבת אינה מצדיקה העסקה פוגענית".

נפתלי: "יש הרבה דברים שלא הוצאתי"

"ראש הממשלה מנע ממני פרנסה, ואת הדברים שעברתי כולכם יודעים", אמר היום נפתלי. "שמרתי על קור רוח ולא הוצאתי דברים חמורים. יש הרבה דברים שלא הוצאתי שנוגעים לכך שהפריעו לתפקודו (של ראש הממשלה, ש"פ). אני לא פה כדי לפגוע בראש הממשלה, אבל אני מחזיק פסק דין של 40 עמודים שאומר שאני צדקתי. אני מצפה שיהיו עוד תביעות ואני בטוח שיהיו עוד תביעות".

השופטת דחתה את טענות המדינה לגבי מהימנותם של נפתלי והן של עובד התחזוקה במעון גיא אליהו, שהגיש גם הוא תביעה בגין העסקה פוגענית במעון. "המדינה טוענת כי דבריהם של התובע ועדיו הינם בלתי מהימנים ואין להסתמך על עדותם... גם גב' נתניהו מכחישה את הדברים מכל וכל. לטענתה יחסי העבודה שלה עם הצוות מצוינים והיא מתייחסת באופן מנומס ומתורבת לעובדים". כתבה השופטת וסייגה: "לא זו מסקנתנו מחומר הראיות שהוצג לפנינו. אכן נתגלו אי דיוקים וסתירות בדברי חלק מהעדים. אולם מדובר באי דיוקים שאינם מהותיים. דבריהם בכל הנוגע להעסקה הפוגענית במעון היו משכנעים ואמינים".

השופטת הוסיפה, "בחינת חומר הראיות מעלה תמונה עגומה ביותר לגבי המתרחש במעון ראש הממשלה בכל הנוגע לאופן העסקת העובדים, סביבת העבודה שהם חשופים אליה, היחס אליהם והשמירה על כבודם ועל זכויותיהם".

השופטת נימקה קביעה זו וציינה כי "הן בתצהירו של נפתלי והן בזה של גיא אליהו מתוארים מעשים שהינם בגדר העסקה פוגענית, ובהם דרישות מוגזמות ובכלל זה החלפת בגדים בתדירות גבוהה כדי לשמור על היגיינה, טענות לעובדים כי אינם סטריליים, נזיפות חוזרות ונשנות בשל עניינים שוליים (החלפת פרחים באגרטל וכד'), השתלחויות בעובדים והעלבתם". עוד נכתב כי "היותו של המעון סביבת עבודה ייחודית אינה מצדיקה העסקה פוגענית, שבה עובדי חסרי אונים נאלצים לעבוד שעות רבות מאד תוך שהם חשופי לדרישות מוגזמות, להעלבות ולהתפרצויות זעם".

בנוסף מתחה השופטת ביקורת על התנהלותה של נתניהו במסגרת עדותה בתביעה של עובד התחזוקה במעון אליהו. במהלך העדות טענה נתניהו בין היתר שנפתלי הציע כסף לעובדים כדי שיעידו נגדה, ושאליהו הוא מהמר כפייתי. "יש להצטער על כך שגב' נתניהו בחרה להכפיש באופן חמור כל כך עובדים לשעבר במעון מבלי שנמצא לטענות אלה בסיס ראייתי מינימלי בחומר הראיות שהוצג לפנינו" – נכתב בפסק הדין.

נדחתה גם הטענה כי נפתלי לא התלונן על תנאי עבודתו הפוגעניים בזמן אמת, ולא הביא את הדבר לידיעת הממונים עליו, ובשל כך אינו יכול להעלות טענות אלה עתה. "זכותו של עובד לעבוד בסביבת עבודה נקייה מהתעמרות אינה תלויה כלל ועיקר בשאלה אם התלונן על ההתעמרות", כתבה השופטת והוסיפה: "כשם שעובד שלא קיבל שכר מינימום ולא התלונן על כך במהלך עבודתו אינו מאבד את זכותו לתבוע".

בעקבות זאת, נקבע כי נפתלי זכאי לפיצוי בסך של 80,000 שקלים בגין עגמת נפש. כמו כן נפסק כי על המדינה לשאת בתשלום פיצוי זה, שכן על המדינה כמעסיק מוטלת החובה לדאוג לרווחתם של העובדים, ולספק להם סביבת עבודה השומרת על כבודם כאדם וכעובד, ומאפשרת ביצוע העבודה באווירה רגועה ונטולת התעמרויות.

בנוסף קבע בית הדין כי נפתלי הוטעה לחשוב שיקבל תקן קבוע במעון ראש הממשלה. השופטת קבעה כי לא הופרה הבטחה מנהלית בנושא שניתנה לנפתלי על ידי סמנכ"ל מבצעים ונכסים במשרד רה"מ עזרא סיידוף, כיוון שהבטחה זו ניתנה מלכתחילה בחוסר סמכות. אולם עם זאת היא קבעה כי נפתלי אכן הוטעה.

השופטת ציינה: "התובע אכן ידע כי הוא מועסק כממלא מקום, וכי עליו לגשת למכרז כדי לאייש משרה תקנית של אב בית במעון, ואולם איש לא אמר לו כי לא יפורסם כלל מכרז למשרה שהוא ממלא, כי גם אם יפורסם מכרז הוא לא יוכל לגשת אליו משום שאין לו תואר אקדמי, וכי בסופו של דבר תהפוך המשרה למשרת אמון, ולא הוא יאייש אותה". על כך כתבה השופטת כי "התנהלותה זו של המדינה אינה מתיישבת עם חובת הגילוי הנאות המוטלת על המעסיק ועם חובתו לנהוג בתום לב", ופסקה לו 75,000 שקלים נוספים של פיצוי.

טענתו של נפתלי להפרת חוק איסור לשון הרע מצדו של ראש הממשלה נתניהו בגין דברים שאמר בראיון לערוץ 2 נדחתה. נתניהו אמר בראיון בהתייחסו לטענות שהעלה נפתלי, "מה שיש זה יד קלה מאד על ההדק, בחלק מאמצעי התקשורת, כדי לתת במה לאנשים האלה ולעודד אותם, להגיד להם אתם יכולים, כמו כל עובד שפוטר או סולק, להגיד כל מה שאתם רוצים ואנחנו ניתן לכם את הבמה".

על כך קבעה השופטת כי מדובר באמירה כללית שחוסה תחת הגנות חופש הביטוי. בנוסף בפסק הדין נקבע כי גם אמירתו של ראש הממשלה בראיון אחר לפיה נפתלי הינו "עובד ממורמר שמנסה להוציא כספים מן המדינה" לא מהווה לשון הרע. בעניין זה מצאה השופטת לציין כי למרות זאת "אמירה כי עובד הפונה לבית הדין לעבודה בתביעה לקבלת זכויותיו מנסה לסחוט כספים מהמדינה, איננה מקובלת עלינו כלל ועיקר".

לצד כל אלו נדרשת המדינה לשלם הוצאות משפט בסכום של 15 אלף שקלים לנפתלי. נפתלי הועסק במעון במשך תקופה של 20 חודשים החל מפברואר 2011. תביעתו של נפתלי הוגשה לבית הדין בפברואר 2014, ובה הוא דרש פיצויים בסך 650 אלף שקלים.

"אני שמחה על פסק הדין, הוא צריך לשמח גם עובדים וגם מעבידים", אמר היום עו"ד נאוה פינצ'וק-אלכסנדר, המייצגת את נפתלי. "כל אזרח היום בישראל צריך לדעת שאי אפשר לפגוע בעובדים, לא בזכויותיהם, לא בכבוד שלהם. אי אפשר להתעמר בעובדים ואף אחד הוא לא מעל החוק, כולל אשת ראש הממשלה".

"הצדק יצא לאור", הוסיפה עו"ד נעמי לנדאו, המייצגת אף היא את נפתלי. "משפחת נתניהו ומקורביה ניסו לספר לכולנו סיפורים על ניסיונות להפיל את נתניהו, על כך שמשתמשים בגברת נתניהו כדי לפגוע בו. בית הדין עשה צדק היסטורי. הגברת הראשונה היא לא אחרת מאשר מעסיקה המתעמרת בעובדיה כאילו היו רכוש. בדיוק כפי שמני טען לכל אורך הדרך, ולמרבה הצער מני נפתלי לא לבד. מהיום יידע כל מעסיק בישראל, ובראשם משרד ראש הממשלה, כי עובדים אינם רכוש של המעסיק".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ