ביהמ"ש דחה את הסדר הטיעון שנחתם עם רה"מ לשעבר אולמרט והוסיף חודש מאסר

בית משפט השלום בירושלים מתח ביקורת על ההסדר לפיו ירצה אולמרט שישה חודשי מאסר בתיק השיבוש, במקביל לשנה וחצי שנגזרו עליו בפרשת הולילנד

שרון פולבר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אולמרט מגיע לבית משפט השלום בירושלים, היום
אולמרט מגיע לבית משפט השלום בירושלים, היוםצילום: אוליבייה פיטוסי
שרון פולבר

בית משפט השלום בירושלים דחה הבוקר (רביעי) את הסדר הטיעון שנחתם עם ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט בתיק שכונה "תיק השיבוש" והוסיף לו חודש מאסר. ראש הממשלה לשעבר יחל לרצות את עונשו ב-15 בפברואר בכלא מעשיהו.

השופט אביטל חן קיבל את מרבית רכיבי הסדר הטיעון עליו חתם אולמרט עם הפרקליטות, אך קבע כי אין זה סביר שהעונש בגין תיקי השיבוש, שישה חודשי מאסר בפועל, ירוצה כולו בחפיפה לעונש בתיק הולילנד. על כן הורה על ריצוי של חודש אחד במצטבר. התוצאה היא שבמקום 18 חודשי מאסר בפועל יחל אולמרט לרצות בעוד חמישה ימים 19 חודשי מאסר. במקביל טרם התקבלה הכרעה בעליון בעניין העונש שהושת עליו בתיק טלנסקי, שמונה חודשי מאסר בפועל, שבינתיים על פי פסיקות בית המשפט המחוזי בירושלים, ירוצה במצטבר לעונשים הקיימים.

בגזר הדין נימק השופט חן את החלטתו לסטות מההסדר וכתב: "עיקר הבעיה לטעמי בתיק שבפניי נעוצה בשאלת סבירות הבקשה לחפוף את מלוא תקופת המאסר באופן שהנאשם לא ירצה ולו יום מאסר אחד בגין העבירות שבפניי".

השופט והוסיף: "הפסיקה קובעת כי חפיפת עונשים אינה מתיישבת עם עקרון ההלימה, זאת במיוחד כאשר מדובר בחפיפה מלאה של העונשים שם מחוייבים אנו בהנמקה משכנעת.... מתקשה אני לקבל את הסדר הטיעון ולפיו אדם אשר חטא בשתי עבירות שיבוש חמורות מאוד לא ירצה ולו תקופה מאסר קצרה, במצטבר, בגין עבירותיו אלה".

התובעת קרן בר מנחם מפרקליטות מחוז מרכז אמרה: "הפרקליטות ראתה בהסדר כמייצג ענישה ראויה ההולמת את נסיבות ביצוע העבירה ואת הפסיקה הנוהגת במקרים דומים. ראינו חשיבות בכך שהוא הודה בעבירות שייוחסו לו ולקח אחריות משפטית וציבורית על מעשיו. בית המשפט סבר שהענישה היא ראויה והולמת ובחר לסטות סטייה קלה מההסדר".

"צריך לקיים הסכמים וצריך לקיים הסדרי טיעון", אמר בא כוחו של אולמרט עורך הדין אלי זוהר, "אולמרט הביע אכזבה רבה מהחלטת השופט. טרם החלטנו אם להגיש ערעור".

בשבוע שעבר אישר בית המשפט השלום באופן חלקי את הסדר הטיעון שנחתם עם ראש הממשלה לשעבר, בתיק שכונה "תיק השיבוש". במסגרת ההסדר, אולמרט הודה והורשע בשתי עבירות של שיבוש הליכי משפט. עם זאת, השופט אביטל חן הסתייג מבקשת הצדדים לגזור על אולמרט ענישה חופפת ומתח עליה ביקורת.

כתב האישום בתיק הוגש מיד לאחר החתימה על ההסדר לפני כשבועיים והוא מתבסס על ההקלטות שסיפקה ראש לשכתו של אולמרט שולה זקן, לאחר שחתמה אף היא על הסדר טיעון במשפט הולילנד.

על פי האישום הראשון בו הורשע אולמרט, במהלך חודש מאי 2011, לקראת שלב ההגנה בתיק שהתנהל בירושלים, נפגשו אולמרט וזקן בבית מלון ושוחחו על עדותה הצפויה של זקן. אולמרט ניסה לשכנע את זקן שלא להעיד במשפט ואמר לה שגורלם המשפטי כרוך זה בזו, וכי אם הוא יורשע — היא בוודאי גם תורשע. אולמרט הוקלט כשהוא אומר: "תזכרי דבר אחד: אם אני לא אצא זכאי, אף אחד לא ייצא זכאי". בפגישה נוספת המשיך אולמרט במאמציו להניא את זקן מלהעיד במשפטם, תוך שהוא מנסה לעורר בה חשש מפני הצפוי לה במהלך חקירתה הנגדית, ואומר לה שהתובע אורי קורב "ירצח אותה" על דוכן העדים. בסופו של דבר הודיעה זקן שהיא בוחרת להימנע מלהעיד להגנתה.

על פי האישום השני, כאשר פרקליטיה של זקן ניהלו מגעים להסדר טיעון בתיק הולילנד, אולמרט שוב נפגש עמה בבית מלון וניסה לשכנע אותה שלא לחתום על ההסכם. הוא הוקלט אומר לה: "אני בדעה שכל משא ומתן עכשיו הוא טעות. תקשיבי למה שאני אומר לך, ככל שהדבר הזה מתרחק מזמן המעשה... זה מקטין את העונש בצורה דרמטית... בינתיים יתייצב המצב, תירגעי...". אולמרט אף הבטיח לה כי ידאג לפרנסתה ולפרנסת בני משפחתה, יחפש עבורה סנגור פרטי ויסייע במימון שכר טרחתו. בהמשך הזמינה זקן את אולמרט לביתה כדי להראות לו את טיוטת כתב האישום המתוקנת. במהלך הפגישה, הוא המשיך במאמציו לשכנע את זקן ובני משפחתה להימנע מלחתום על הסדר הטיעון. במקביל ביקש לוודא שאם תחליט לחתום על הסדר הטיעון — כתב האישום החדש לא יפגע בו, והציע לה לשם כך תיקונים אפשריים בניסוחו. בסופו של דבר הודיעה זקן לפרקליטיה כי החליטה שלא לחתום על הסדר הטיעון.

במהלך המשא ומתן על ההסדר ביקשו סנגוריו של אולמרט, אייל רוזובסקי ורועי בלכר, לכלול בתוכו גם את תיק טלנסקי, שבו נגזרו על אולמרט שמונה חודשי מאסר בפועל. סנגורי אולמרט ביקשו כי העונש בתיק זה ירוצה במקביל לעונש בתיק הולילנד בתמורה להפסקת כל ההליכים המשפטיים ומשיכת הערעורים. בפרקליטות סירבו והסכימו רק לענישה מצטברת ועל כן לא הושגו הסכמות בעניין זה והערעור של אולמרט על הרשעתו בתיק ועל גזר דינו מוסיף להתנהל בבית המשפט העליון כשטרם התקבלה בו הכרעה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

עמודי הזיכרון של גן הבנים בפארק הירקון

דווקא על מכשיר הריצה בחדר הכושר מול "הלהקה", משהו נסדק בי

"דברים מוזרים", העונה הרביעית. בלי העומק הפסיכולוגי

היא חזרה לנטפליקס פחות מקסימה ומרגשת, יותר מחרידה ואכזרית

מצעד הדגלים באזור שער שכם בשנה שעברה. שוב מתברר שאין דין שמאלן כדין מתנחל

הממשלה וגופי הביטחון מגבים את העבריינים. ואת מי עוצרים? את השמאלנים כמובן

מכוניות במגרש חניה

"זה מה יש. תגיד רוצה או לא רוצה, ותבחר צבע": כך נקבע מחיר המכונית שלכם

פרופ' ינאי עופרן , במעבדת ביולוג'יק דיזיין ברחובות

במעבדה קטנה ברחובות נולד הנוגדן הראשון בעולם שנוצר על ידי מחשב

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

האחים אמיר (מימין) ואיציק דיין

תעלומת עורך הדין – והעד המרכזי שמת לפני שהספיק להעיד בפרשת האחים דיין

תל אביב

"אנשים רואים בורסות אדומות ומחירי דירות משוגעים – והם עוצרים"

מכוניות במגרש חניה

"זה מה יש. תגיד רוצה או לא רוצה, ותבחר צבע": כך נקבע מחיר המכונית שלכם

 יובל רפיח

2,300 שקל, כולל חשבונות: השכונה שהצעירים עוד לא גילו

פרופ' ינאי עופרן , במעבדת ביולוג'יק דיזיין ברחובות

במעבדה קטנה ברחובות נולד הנוגדן הראשון בעולם שנוצר על ידי מחשב