ניצב בדימוס חגי דותן לא יועמד לדין פלילי בגין הטרדות מיניות

מפקד מחוז חוף לשעבר הודה כי הטריד מינית שוטרת ששרתה תחתיו. מח"ש החליטה להעמידו רק לדין משמעתי בגלל פיטוריו מהמשטרה וכיוון ש"קיבל אחריות על מעשיו"

יניב קובוביץ
יניב קובוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יניב קובוביץ
יניב קובוביץ

מפקד מחוז חוף לשעבר, ניצב בדימוס חגי דותן, יועמד לדין משמעתי בגין התנהגות שאינה הולמת שוטר והטרדה מינית. כך החליטה המחלקה לחקירות שוטרים (מח"ש) היום (רביעי). דותן פוטר מהמשטרה בשנה שעברה בעקבות חשד להטרדות מיניות של שוטרות ששירותו תחת פיקודו בתפקידיו השונים. בהודעת הפרקליטות נמסר כי דותן הודה במיוחס לו במסגרת הסדר עם הפרקליטות. "הוחלט כי בנסיבות המעשים שנעשו, על רקע פרישת הקצין ונטילת אחריות אישית וציבורית מצדו, די במישור המשמעתי, כדי לתת מענה הולם ומידתי לפרשה", לשון ההודעה.

ראש מח"ש, אורי כרמל, ופרקליט המדינה, שי ניצן, קיבלו החלטה שלא להעמיד את דותן לדין פלילי. במסגרת הסדר עם סניגורו של דותן, ליאור אפשטיין, סוכם כי בהליך המשמעתי חגי דותן יודה בהתנהגות שאינה הולמת שוטר או שיש בה כדי לפגוע בתדמית המשטרה ובהטרדה מינית.

ניצב חגי דותןצילום: גיל אליהו

בהודעת הפרקליטות נמסר כי דותן הודה שבעת שכיהן במגוון תפקידי פיקוד בכירים, הוא פנה למספר שוטרות ששירתו תחת פיקודו באמירות פוגעניות בעלות אופי מיני "באופן שאינו הולם", לשון ההודעה. בין היתר אמר דותן לאחת מפקודותיו "איך הייתי מת לנשק אותך". כמו כן, באחד המקרים דותן קיים קשר אינטימי עם שוטרת שהיתה כפופה לו, תוך קבלת החלטות בעניינה.

בהודעת הפרקליטות נמסר עוד כי ההחלטה להסתפק בהעמדה לדין משמעתי בלבד התקבלה נוכח העובדה שדותן קיבל אחריות על מעשיו ובכך "חסך את מעמד העדות מהשוטרות". עוד נמסר כי ההחלטה התקבלה "נוכח פרישתו מהמשטרה ולאור העובדה שמעשי ההטרדה היו מילוליים בלבד – ולא הגיעו לכלל מעשה – והשיח המטריד לא היה ברף חומרה גבוה יחסית". בנוסף, נמסר כי פער הגילאים בין דותן לבין השוטרת עמה ניהל קשר רומנטי היה "מצומצם יחסית" וכי לא התקבלו ראיות לניצול יחסי מרות.

מסנגורו של דותן, עו"ד ליאור אפשטיין, נמסר בתגובה כי "ניצב חגי דותן לקח מיד בתחילתה של החקירה אחריות מלאה על אמירות שלא היו צריכות להיאמר מצדו בעבר. משהתברר על דעת הצדדים כולם כי אין בדברים כדי לחצות את הרף הפלילי הוא בחר להמשיך ולשאת באחריות ולא לגרור את המערכת כולה לתגרת גרסאות ופרשנויות. נדמה כי ניצב דותן אינו בודד בתהליך ובשינוי שאנחנו עוברים כחברה לגבי האופן שבו ראוי שהשיח במרחב העבודה יישא אופן. ואולי הגענו לשלב שהדיון, לגבי הנכון והראוי, לא צריך להתרחש על גבם של פרטים ששירתו את הציבור שנים ארוכות ועל גב בני משפחותיהם שעמדו לצדם בכל אותם שנים".

דותן, שפוטר לפני כשנה, החל לעבוד כמנהל מתחם בילוי גדול במרכז הארץ. למרות שהתיק הועבר לבית הדין למשמעת הוא לא יחזור לשירות.

אופן ניהול התיק של ניצב בדימוס חגי דותן העלה טענות קשות נגד מח"ש. הניסיון לבער את תרבות ההטרדות המיניות וניצול יחסי המרות הפסולים במשטרה נתפס באור חיובי בקרב מרבית הציבור, פוליטיקאים ואנשי תקשורת. אולם, במשטרה הלכה וגברה הביקורת הפנימית נגד מח"ש. בין היתר, נמתחה ביקורת על הדרך שבה חוקרי היחידה מתייחסים לשוטרות שהתלוננו על הטרדות מיניות. דפוס השאלות וסגנונן, כפי שעלו מן הפרוטוקולים והעדויות שהגיעו ל"הארץ", הצביעו על גישה אלימה כלפי הנחקרות, שעה שמידת יעילותם לקידום החקירה מוטלת בספק.

מעדויות שהגיעו ל"הארץ" בעבר, השוטרות שנחקרו במסגרת התיק נגד דותן נאלצו לעבור חקירה בוטה הכוללת תיאורים מפורטים, מניפולציות ולעתים אף איומים. "מהר מאוד את מבינה שאם תעני כמו שמצפים ממך, הסיוט של החקירה יסתיים", סיפרה שוטרת שהעידה במח"ש בחקירת דותן. "מי שלא עבר את זה לא מבין כמה זה קשה". שוטרת אחרת סיפרה שהחוויה שעברה בחדר החקירות הביאה אותה להתמוטטות נפשית, ושלישית שלחה באמצעות עורך דין מכתב לבכירים במשטרה ובמשרד המשפטים, שבו מחתה על היחס כלפיה.

בתגובה לטענות פרסם כרמל טור דעה בעיתון "הארץ". בטור כתב: "המאמרים שפורסמו ב'הארץ', אשר כוונתם טובה וראויה, ואשר בוודאי לא נועדו לשרת את עניינו של גורם מעוניין עלום, מחדדים את המחשבה והמעשה, אך בד בבד הם עלולים לפגוע בשיתוף הפעולה של שוטרות בחקירות ואף לתקוע מקלות בגלגלי התהליך החיוני העובר על המשטרה, שמח"ש מובילה באחריות ובמקצועיות, שכם אל שכם עם המפכ"ל, המנהל מצדו את המשבר בארגונו באומץ ובנחישות".

יום למחרת פרסום הטור, פרסמו מספר שוטרות, שהיו חלק מחקירת הניצבים, להשיב לכרמל. הן פרסמו טור דעה בו קראו לשוטרות שלא להמשיך ולקחת חלק בחקירות שמתנהלות במח"ש. בטור כתבו השוטרות: "אנו העדנו באחרונה במשרדי מח"ש ונחשפנו להטרדות מיניות מתמשכות מטעם חוקריך. השאלות שנשאלנו היו לא ענייניות. הן וירדו לפרטי פרטים, וכללו ארסנל דימויים ודוגמאות מהעולם האינטימי של קיום יחסי מין. דומה כי אנשיך כלל לא הפנימו לקחים שלטענתך נלמדו מאז חקירת ניצב בדימוס ניסו שחם. להפך — שיטות ההטרדה המינית שלכם שופרו ושוכללו מאז. רובנו אולצנו להתייצב לחקירה בשעות לא סבירות. חלק מאתנו נאלצו להמתין שעות ארוכות. עברנו חוויה איומה שכמוה משטרת ישראל לא מעזה להעניק לאחרון העבריינים". הטור נחתם בשם "כותבות מכתב זה הן שוטרות המשרתות במשטרת ישראל, שמסרו עדות במח"ש בשנה האחרונה"

דותן וניצבים אחרים ביקרו את מח"ש על עצם ההליך הפלילי. לטענתם, מרגע שהודו במיוחס נגדם לא היה צורך לגרור את הארגון והנשים למשפט בו הן יאלצו להעיד. במקרים רבים ניסו הסניגורים להבהיר למח"ש שאם לא היתה קיימת עבירה פלילית, ניתן היה לסיים את ההליך בפרישת הניצב מהשירות מבלי לפגוע בארגון או בשוטרות. לטענתם, גם התיקים הפליליים של ניצב קובי כהן, רוני ריטמן וחגי דותן - שנסגרו והועברו למחלקת המשמעת - יכלו להיסגר מהר יותר ובצורה שקולה יותר שהיתה פוגעת פחות בכל המעורבים ובתדמית המשטרה.

בפברואר 2015 נחקר דותן במח"ש תחת אזהרה במשך 12 שעות, בחשד שהטריד מינית שוטרות ששירתו תחת פיקודו. כמה ימים לאחר מכן החליט מפכ"ל המשטרה דאז, יוחנן דנינו, לפטר את דותן ואת מפקד תחנת באר שבע, ניצב משנה משה איבגי, שנחקר גם הוא בחשד לעבירות מין במח"ש. בשבוע שעבר החליט השר לביטחון פנים גלעד ארדן לפטר את איבגי מהמשטרה, בהמשך להמלצת המפכ"ל רוני אלשיך.

כתבות מומלצות

רחוב פינסקר
בתל אביב, גלויה
מ— 1940 לערך.
עיר שדיברה יידיש
ובעיקר ספרה
ביידיש

ספר הזיכרונות שהותיר אחריו חושף כישרון מפתיע של סופר גדול

בן סלמאן וארדואן בג'דה שבסעודיה, באפריל. המשבר העמוק נשכח

המשבר הכלכלי מכופף את האידיאולוגיה של ארדואן

רינאוי-זועבי

טירללת מדינה שלמה, את צריכה לענות. "צודק, אבל אני מנתקת"

סטיב קר

צפיתי בו רועד וניסיתי להיזכר אם היה כאן משהו דומה. לא הצלחתי

מפגינים אוקראינים עם סמל חטיבת אזוב בקייב, החודש. הציבור לא מתמודד עם המורכבויות של העבר

בצל האשמות רוסיה בנאציזם, אוקראינה מתמרנת בין ניכוס הלאומנות למגננה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

בתביעה נכתב כי הראיון כולו "התנהל בצורה שאינה מכבדת או רצינית״ כלפיה

המועמדת התחברה לראיון עבודה בזום - וקיבלה מהמראיין מייל שהדהים אותה

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?