שש שנות מאסר נגזרו על עבריין שהורשע בניסיון ייצור מכונית ממולכדת

ערן זיו מארגונו של שלום דומרני הודה במסגרת הסדר טיעון. בפרקליטות דרשו עונש חמור יותר בהתחשב בחריגותו של המקרה - גם ביחס למקרים חמורים של שימוש בחומרי חבלה למטרות פליליות

אלמוג בן זכרי
אלמוג בן זכרי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אלמוג בן זכרי
אלמוג בן זכרי

שש שנות מאסר נגזרו אתמול (רביעי) על ערן זיו, עבריין מארגונו של שלום דומרני, שהורשע במסגרת הסדר טיעון בעבירות ניסיון ייצור נשק, קשירת קשר לביצוע פשע, נהיגה בזמן פסילה ונהיגה ללא פוליסת ביטוח.

זיו, בן 39, נעצר ב-19 במארס בעקבות מעקב של חוקרי ימ"ר לכיש, שהעלה כי הוא או אחרים מטעמו הסיעו במכונית גנובה חומרים שעשויים להפוך אותה למכונית ממולכדת. זיו החביא את הרכב בלול נטוש במושב זוהר, וחזר לשם בשעות הערב עם אדם נוסף. משם נסעו השניים לקרית גת, וזיו נהג ברכב תוך שהוא בשלילת רישיון. כשהגיע לעיר הוא החנה את הרכב ונעצר מיד לאחר מכן.

יחידת החבלה המשטרתית פירקה את הרכב בעזרת רובוט והוציאה ממנו בלון גז בישול במשקל 12 ק"ג, מכל בנזין, שקי חול, חמישה מכלי מתכת המכילים גז פרופן, ו-12 גרביים מלאים ביותר מ-500 ברגים ואומים. עם זאת, לא נמצא ברכב נפץ, אשר הכרחי להפעלת המטען.

בשלב הטיעונים לעונש ציינה הפרקליטות כי זיו הורשע עשר פעמים בעבר בגין עבירות אלימות, לרבות עבירות חטיפה, עבירות רכוש ומע"מ. הפרקליטות דרשה מתחם ענישה שנע בין 7 ל-11 שנות מאסר בפועל, וציינה כמה המקרה חריג, גם ביחס למקרים חמורים של שימוש בחומרי חבלה למטרות פליליות. עוד הוסיפו בפרקליטות כי הנזק הפוטנציאלי הרב לחיי אדם נמנע כתוצאה מפעילות משטרתית ולא מחמת חרטה של זיו. בנוסף אמרו כי מדובר באירוע פלילי ראשון מסוגו, ולכן לא ניתן להציג פסיקה משפטית בנסיבות דומות, אלא רק על מקרים קלים יותר.

זיו, אתמול בבית המשפטצילום: אליהו הרשקוביץ

מנגד טען עו"ד מיכה גבאי, סנגורו של זיו, כי יש לדון את מרשו בהתאם לעבירות בהן הוא הודה במסגרת הסדר הטיעון ולא "בהתאם לתחושות המשטרה או המאשימה (הפרקליטות) בנוגע לחומרת האירוע וחריגותו". הוא ציין כי הפרקליטות לא הצליחה לייחס לזיו בכתב האישום כוונה לפגוע באדם ספציפי או בכלל. עוד ציין עו"ד גבאי כי חוות דעת מומחה שניתנה בתיק מראה שברכב היה חסר מכשיר הפעלה על מנת שיהיה מדובר במטען. שופטת בית המשפט המחוזי בבאר שבע, גילת שלו, ציינה כי חוות הדעת שגבאי ציין, מעולם לא הוגשה. גבאי טען למתחם ענישה הנע בין 15 ל-40 חודשי מאסר.

לאחר ששקלה את טיעוני הצדדים, החליטה השופטת שלו על מתחם ענישה הנע בין 5 ל-10 שנות מאסר. במסגרת המתחם, ציינה השופטת כי יש להביא בחשבון להקל על עונשו של זיו לאחר שמסר הודאה, לקח אחריות - גם אם חלקית, והביע חרטה על מעשיו תוך הכרה בנזק הרב שנמנע. עוד ציינה השופטת כי יש להביא בחשבון את "השפעת המאסר על הנאשם ועל ילדיו, לאור העובדה שמדובר בעונש המאסר המשמעותי הראשון אותו אמור הנאשם לרצות".

השופטת שלו החליטה להטיל עונש מהשליש התחתון של מתחם הענישה, ופסקה 6 שנות מאסר בפועל, מאסר על תנאי למשך שנה שיופעל אם במשך שלוש שנים מיום שחרורו יעבור זיו עבירות נשק, אלימות, רכוש וקשירת קשר לפשע.

בנוסף לעונש המאסר גזר בית המשפט קנס של 3,000 שקלים על זיו. השופטת פסקה כי על אף שמצאה "טעם" בדרישת הפרקליטות להטיל קנס כבד על מנת לעקר את הכדאיות של העבירות הפליליות בהן הורשע זיו, היא החליטה להטיל עליו קנס סמלי יחסית לאור משך המאסר הצפוי, ולאור מצבו הכלכלי המתואר בתסקיר. זאת על אף שהשופטת עצמה ציינה בפסק הדין כי טענת מצבו הכלכלי הקשה של זיו לא הוכחה בבית המשפט.

פרקליטות מחוז דרום, נאלצה במהלך המשפט למחוק עבריין נוסף מכתב האישום, שי בנמו, שנעצר אף הוא בפרשה ואף הוגש נגדו כתב אישום. זאת בשל קושי ראייתי להגיע להרשעה בעניינו.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ